Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce amorsa folosesc la aplicare glet pe placi gips carton?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019
Salut

Trebuie sa finisez niste pereti de gips carton, am terminat rosturile, aplicat benzile, acum trebuie gletuit si vopsit.

Stiu ca trebuie sa folosesc amorsa inainte sa vopsesc, insa cu amorsarea la gletuire nu imi este clar.

Am Ceresit 126 si 127, vreau sa dau 2 straturi de 126, dupa care in functie de rezultat inca unu sau poate doua de 127. Cum procedez cu amorsa si ce amorsa se recomanda?

Amorsa se foloseste doar pe hartia placii de gips carton sau la fiecare strat?

Mai am 5l de amorsa de la lipirea placilor pe perete, este Adera primer universal de la Siniat. Sa folosesc si amorsa asta la gletuire? Ce recomandati?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pana vin cei mai priceputi: amorsa stiam ca se da inainte de lavabila. Gletul direct pe placi.

#3
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

View Postcrocko.dilul, on 25 noiembrie 2022 - 14:45, said:

Pana vin cei mai priceputi: amorsa stiam ca se da inainte de lavabila. Gletul direct pe placi.
Asa m-am gandit si eu, dar din citit diverse franturi, mi sa sugerat si direct, insa nimic specifc. Acum este haos.

#4
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 03.05.2020
Nu este necesara amorsa pentru glet aplicat pe rigips :)

#5
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Dar de ce se mai aplica glet peste placile de gips carton?
La mine, acum multi ani, cand am facut compartimentarea mansardei, prima echipa a aplicat doua maini de glet, dar nu a terminat tot. Am continuat cu altii, care au chituit doar rosturile (parca de doua ori sau de trei ori.) Unde a fost doar chituit nu se observa nimic. Unde a fost gletuit, apar ceva umbre.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Nu-i nevoie pana cand se umfla gletul.
Amorsa are, printre altele, rolul de a fixa praful, ca sa adere corespunzator stratul urmator.
Daca dai 2 maini de glet una dupa alta, nu este nevoie de amorsa intre ele. Daca slefuiesti primul strat, e mai bine sa dai cu amorsa inainte de al 2-lea strat.

Intrebarea este de ce vrei sa dai 2 maini de 126 si una de 127 pe gips carton? In mod normal trebuie dat doar pe rosturi si la colturi (la imbinari) si ar trebui sa fie mai mult decat suficient un singur strat de 127.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dai cu amorsa. Dai cu orice amorsa.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Dai cu amorsa de perete, gen CT17 daca vrei solutia Ceresit. Scrie si pe sacul de 126/127 chestia asta.

#9
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

View Postmodoran, on 25 noiembrie 2022 - 16:19, said:

Dai cu amorsa de perete, gen CT17 daca vrei solutia Ceresit. Scrie si pe sacul de 126/127 chestia asta.
Se da dupa fiecare strat?

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postjabawaki, on 25 noiembrie 2022 - 18:26, said:

Se da dupa fiecare strat?

da. 126 e pe baza de ipsos, iar 127 pe baza de ciment.

da-i cu ct17, inclusiv pe placile de gips-carton, rolul principal al sau este de reducere a absorbtiei stratului suport. adica impiedica cartonul ala nu-ti traga apa din glet, reduce mult riscul sa-ti pice/umfle dupa un anumit timp.

Edited by laffin, 25 November 2022 - 19:35.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjabawaki, on 25 noiembrie 2022 - 18:26, said:

Se da dupa fiecare strat?
Ai frontul de lucru.
Ei, începi, desprăfuiești, dai amorsă, lași să se usuce, dai glet, lași să se usuce, dai cu șmirghel, ștergi praful cu cîrpă/lavetă umedă, lași să se usuce, dai amorsă, lași să se usuce, dai glet finisaj, lași să se usuce, șmirgheluiești, ștergi cu cîrpa/laveta umedă, dai amorsă.

Apoi, urmează: continui cu alte straturi?
Repeți tot timpul pașii explicați.

Urmează să dai lavabila?
O dai și gata, un strat, două & cîte vrei.

View Postmhro, on 25 noiembrie 2022 - 15:25, said:

Nu este necesara amorsa pentru glet aplicat pe rigips :)
Eu zic să nu riște, amorsa nu este scumpă.

L.E. Se numește gips carton, NU rigips.

#12
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

View Postcrisstonne, on 26 noiembrie 2022 - 00:24, said:

Ai frontul de lucru.
Ei, începi, desprăfuiești, dai amorsă, lași să se usuce, dai glet, lași să se usuce, dai cu șmirghel, ștergi praful cu cîrpă/lavetă umedă, lași să se usuce, dai amorsă, lași să se usuce, dai glet finisaj, lași să se usuce, șmirgheluiești, ștergi cu cîrpa/laveta umedă, dai amorsă.
e ca si facut, multam!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate