Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Succesiune masina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Salutări!
Tatăl a decedat iar mașina era trecută pe numele lui. Am fost la acte auto să întreb ce am de făcut și mi a spus că întâi trebuie sa merg la notar pentru succesiune.
Îmi puteți spune cât mă costă acea succesiune? Domnul de la acte zicea că e posibil sa fie gratuit primele 6 luni.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gratuit este pentru impozitul pentru stat, dar nu si onorariul notarului.
Pentru oorariu, trebuie sa consulti un notar care intra in jurisdictia UAT de la ultimul domiciliu al tatalui tau.

Edited by pasilla, 24 November 2022 - 22:30.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Gratuit si notar nu se pupa niciodata, doar ca in primele x luni (stiam de 24) costul este mai mic. Intr-adevar, intrebarile si raspunsurile lor sunt gratuite dar, din pacate, nu ajuta unde ai nevoie de acte.
Mergi la un notar, intrebi de problema in cauza (trebuie adaugate toate lucrurile pentru care era proprietar, inclusiv conturile bancare) si vezi cat costa.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsorin147, on 24 noiembrie 2022 - 23:07, said:

(trebuie adaugate toate lucrurile pentru care era proprietar, inclusiv conturile bancare) si vezi cat costa.
Nu e neaparat necesar.
Se poate face ulterior o extindere  a certificatului de mostenitor.

In anumite situatii, costul pentru onorariu este suportat de UE.

#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Întreabă la notar ce documente ai nevoie. Ia o pastilă împotriva durerilor de cap mai întâi.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Doar ce am dat o masina la samsar. Proprietarul decedat.

A platit samsarul spagute peste tot, inclusiv la primarie, rezolvat. Nu a trebuit nicio succesiune, nimic.

Traiasca Schengen.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Succesiunea NU se poate face doar pentru masina
Ma indoiesc ca un notar va accepta asa ceva
La succesiune se dezbat TOATE bunurile care au apartinut defunctului
Acum - costul unei succesiuni variaza foarte mult / in raport cu masa succesorala
Nu putem sa-ti spunem cat va costa pentru ca nu avem de unde sa stim despre ce este vorba
Oricum, taxa notariala este direct influentata de valoarea masei succesorale deci ... tu stii ce aveti acolo (in afara de masina bineinteles)

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Gasesti un notar pentru a-ti deschide succesiunea
Te invata el mai departe.
Pentru mostenire... depinde de valoarea bunului pentru a-ti calcula onorariul

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
toata "combinatia" te ajunge vreo 3000 lei more or less . dupa care incepi hora cu masina , ca intai trebuie trecuta la primarie pe financiarul celor ce o mostenesc..dupa care o poti vinde, ai de munca !

Edited by Al3csutzul, 25 November 2022 - 09:52.


#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostTsunnnami, on 25 noiembrie 2022 - 09:49, said:

Pentru mostenire... depinde de valoarea bunului pentru a-ti calcula onorariul


Asa stiam si eu. Valoarea conteaza.

E una sa mostenesti un Bugatti Veyron si e alta sa mostenesti un Logan din 2016 ....

#11
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Eu sper că nu ne obligă să facem succesiune pe toate bunurile. Acum doi ani tata împreună cu surorile vorbeau să facă succesiunea pe toate (casa , pământ,ce o fi,nu m-a interesat prea mult atunci) ,dar au renunțat deoarece costurile urmau să fie foarte foarte mari pentru că acea succesiune trebuia făcută în urma cu vreo 25 de ani.
Deci pe numele lui tata nu cred ca se găsesc alte bunuri înafara de mașina

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Posthardstyl3, on 25 noiembrie 2022 - 14:10, said:

,dar au renunțat deoarece costurile urmau să fie foarte foarte mari pentru că acea succesiune trebuia făcută în urma cu vreo 25 de ani.


Pai ti-ai dat raspunsul singur. Daca nu au facut atunci succesiunea, va trebui facuta acum.  Totul se calculeaza la valoare. Probabil iti amintesti de moartea lui Dinu Patriciu. Avand o avere de multe sute de milioane, si valoarea taxelor era pe masura. Nu stiu cum au facut pana la urma si sincer nu ma intereseaza dar astia sunt pasii legali de urmat.  Sau poti sa lasi lucrurile balta. E si asta o optiune . Insa nu vei putea instraina masina. Poate doar cu spagi date pe ici pe colo si cu ajutorul vreunui samsar (care stie drumurile batute), cum zicea alt forumist mai sus.
Your call !

#13
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Mi s-a dat varianta sa fac un contract de vânzare pe numele meu și să pun o data anterioara (2 luni) doar că în felul acesta ar trebui sa fac asigurarea pe numele meu care bineînțeles este foarte mare (23 de ani) . Metoda asta nu o pot folosi pentru mama deoarece "este bun comun". Lucrurile acestea mi le-a spus notarul la care am fost azi.
Am mers azi și ni s-a dat o lista cu actele necesare urmând să revenim după.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate