Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce are de facut un PFA in 2023/24

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Salutare,

Dupa toate schimbarile anuntate, nu am gasit un contabil care sa raspunda coerent la o serie de intrebari legate de PFA.  Odata cu scaderea plafonului pt norma de venit, apar cateva intrebari:

Caz concret:

- PFA cu norma de venit
- anul 2022 se incheie normal, nu s-a depasit plafonul de 100.000E, taxele se platesc la norma, asa cum s-a completat declaratia.
- pentru anul 2023, clar se va depasi acel plafon de 25.000E, deci ce se intampla ?

1. Se depune declaratia standard completata cu valorile de impozit pt norma in 2023?   10% din normal si procentele de cas / cass din 12 (24?) salarii ?
2. Daca depasesti acei 25K, trebuie trecut la impozit in sistem real, dar DE CAND ?
3. Multi zic ca doar din 2024, dar ce se intampla daca faci 1 milion de Euro in 2023 ?  Trebuie depusa ceva rectificativa si platit taxe in 2023 la sistem real ?
Sau oricat faci in 2023, trecerea e doar din 2024 ?  Foarte confuza situatia asta.

Help :)

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica n-ai gasit un contabil care sa raspunda coerent ?
Cu ce fel de contabili lucezi ?

Chestiunea e simpla
Depasirea de plafon se face cu declaratia 700 = devii platitor de TVA incepand cu data de 1 a lunii urmatoare
Ai depus declaratia pe 10 ianuarie ?
De la 1 Februarie devii platitor de TVA

Cauta alt contabil

Spor Posted Image

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Ce întreabă omul, ce răspunzi tu...
1. Dat fiind că e la normă de venit, nu are nevoie de contabil.
2. Contabilii sînt calați pe SRL-uri și legislația aferentă. Pentru PFA, II și alți freelanceri majoritatea contabililor habar nu au ce prevederi sînt.
3. Plafonul în cauză se referă la sistemul de contabilitate, la impozitul pe venit și la contribuțiile sociale, nu la TVA.

Inițiator
Procedura e în codul fiscal articolul 69 punctul (9). Pare că trecerea la sistemul real se face în anul următor depășirii plafonului. Dar textul e încă cel vechi deci trebuie să verifici după ce-l actualizează dacă au modificat și altceva decît plafonul propriu-zis.

#4
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Asa este, majoritatea refuza PFA si habar nu au de legislatia legata de ei.

La fel am gasit si eu ca se trece din anul urmator.   Dar totusi, daca fac 100 milioane de Euro ? Pe PFA cu norma si trec la real anul urmator, in 2024, cu contabil, cu facturi care in 2024 or sa fie normale, peste 25.000E total ( si sub plafonul de tva, aia e alta discutie).
Cum palaria mea iti justifici banii aia din anul in care chiar depasesti plafonul dar nu treci la sistem real decat in anul URMATOR ?  Asta nu inteleg deloc.

Sau am descoperit gaura din covrig, cum se face frauda pe fata fara sa comenteze statul ?

Edited by crocodiluQ, 24 November 2022 - 11:57.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Iti pot eu recomanda contabil informat, dar are tarife de la 400 de lei in sus :)
Pe gratis poti merge la ANAF biroul de informatii.

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostNaijax, on 24 noiembrie 2022 - 11:02, said:

Cum adica n-ai gasit un contabil care sa raspunda coerent ?
Cu ce fel de contabili lucezi ?

Chestiunea e simpla
Depasirea de plafon se face cu declaratia 700 = devii platitor de TVA incepand cu data de 1 a lunii urmatoare
Ai depus declaratia pe 10 ianuarie ?
De la 1 Februarie devii platitor de TVA

Cauta alt contabil

Spor Posted Image
Ai platit vreodata un contabil?
Am o vaga impresie ca nu.

E foarte usor sa zici "cauta alt contabil mai bun", cand de fapt, atunci cand apare o lege noua, o interpreteaza si ei ca si noi.

Daca omul dorea contabil, sunt convins ca stia si el sa caute altul "mai bun".

Uneori am impresia ca unii din voi raspundeti doar din ciuda ca oamenii nu se duc direct la <insereaza_profesie_aici> ci mai degraba intreaba pe forum.

#7
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View PostcrocodiluQ, on 24 noiembrie 2022 - 11:57, said:

Sau am descoperit gaura din covrig, cum se face frauda pe fata fara sa comenteze statul ?

Cel mult ai descoperit unul din multele zone gri din legistlatie, unde la un control o sa fii la ce interpretare are Gigi.

Nu e mai simplu sa treci din propria initiativa la sistem real si gata?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postvictor29cr, on 24 noiembrie 2022 - 13:41, said:

Ai platit vreodata un contabil?
...

NU
Socrii sunt experti contabili - ambii

Alta intrebare ?

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postvictor29cr, on 24 noiembrie 2022 - 13:41, said:

E foarte usor sa zici "cauta alt contabil mai bun", cand de fapt, atunci cand apare o lege noua, o interpreteaza si ei ca si noi.
Aia 'buni' se sfatuiesc cu colegii din birou si suna la ANAF sa fie siguri ca nu interpreteaza gresit. Bine, ca si aia de la ANAF uneori interpreteaza gresit e alta poveste.

#10
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View Postgreywolfact, on 24 noiembrie 2022 - 13:56, said:

Cel mult ai descoperit unul din multele zone gri din legistlatie, unde la un control o sa fii la ce interpretare are Gigi.

Nu e mai simplu sa treci din propria initiativa la sistem real si gata?

Asta pare cea mai safe chestie.  Cea mai 'profitabila' ar fi sa-mi vad de treaba ca pana acum in 2023, o sa depasesc plafonul si ma duc in 2024 la sistem real, sperand fie sa n-am control, fie ca Gigi sa nu comenteze.

Poate ajung la ANAF totusi, daca exista asemenea birou de informatii.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
OK.
Poftim:
Indiferent de organul fiscal din regiunea București (Municipiul București sau judeţul Ilfov), la care sunteţi arondat, datele de contact sunt:
  - pentru îndrumare și asistenţă telefonică folosiţi numărul unic de telefon 031.403.9160
  - pentru asistenţă online accesaţi formularul de contact la https://www.anaf.ro/asistpublic/
Pentru vizualizarea datelor de contact destinate asistenţei contribuabililor din cadrul tuturor Direcţiilor Regionale, accesaţi link-ul următor:
https://static.anaf....ete/Regiuni.htm

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
cunosc si eu o gramada de progamatori la norma ascunsi dupa servicii de consultanta, si ei sunt in aceiasi dileme. probabil urmeaza sa se lamureasca in lunile ce urmeaza cum sta treaba defapt, daca mai merge smecheria un an sau nu...

#13
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
În mai multe locuri am citit ca obligația trecerii la real ar fi din 2024.
https://www.contzill...goare-din-2023/

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMizu, on 24 noiembrie 2022 - 14:57, said:

Aia 'buni' se sfatuiesc cu colegii din birou si suna la ANAF sa fie siguri ca nu interpreteaza gresit. Bine, ca si aia de la ANAF uneori interpreteaza gresit e alta poveste.
Ăia care chiar sînt buni scriu la ANAF și cer răspunsul în scris. Ce e scris e opozabil. Vorbele sînt inutile; dacă întrebi trei funcționari obții trei păreri diferite.

View PostcrocodiluQ, on 24 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Poate ajung la ANAF totusi, daca exista asemenea birou de informatii.
Vezi mai sus.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Pana iti raspunde ANAF-ul in scris...

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Răspunde în cam o lună. Inițiatorul are un an și jumătate la dispoziție. În locul lui aș scrie acum.

#17
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021

View Postlaffin, on 24 noiembrie 2022 - 20:14, said:

cunosc si eu o gramada de progamatori la norma ascunsi dupa servicii de consultanta, si ei sunt in aceiasi dileme. probabil urmeaza sa se lamureasca in lunile ce urmeaza cum sta treaba defapt, daca mai merge smecheria un an sau nu...

Sunt si eu in aceasta situatie.
Daca ne obliga astia sa platim taxe eu inchid PFA si revin la munca la negru. Chiar daca castig de 2 ori mai putin,macar nu platesc taxe acestor hoti.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Serios?
Calculul tău e de adevărat afacerist!
Doar nu ne-am coborât acum din copac!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate