Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Selectionata Romaniei all-time cu sanse la castigarea unui CM

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Campionatul Mondial e in plina desfasurare si m-a apucat nostalgia de pe vremurile cand selectionata noastra era si ea la un turneu final. Inca tin minte din '98 si '94 cu cata nerabdare asteptam meciurile alor nostri.

Astfel, avand in vedere ca Romania nu mai reuseste sa se califice la un campionat mondial nici pe PlayStation, propun si eu acest topic ca macar visele frumoase sunt gratis.

Se da urmatoarea problema:
- esti selectionerul nationalei de fotbal a Romaniei si trebuie sa alcatuiesti o selectionata all-time;
- nationala nu numai ca trebuie sa se califice la un turneu final dar sa si aiba sanse reale sa-l castige;
- poti selectiona orice jucator roman in apogeul carierei de fotbalist / forma maxima atinsa;
- limitari: doar jucatori romani care au activat intre anii '70 inclusiv pana in prezent. Nu as vrea sa includem jucatori din anii '30 sau chiar '50, pentru ca fotbalul s-a schimbat mult din acea perioada si in plus, multi dintre noi nu i-am vazut jucand ca sa-i putem compara cu jucatorii din zilele noastre.

Se cere:
- formula de joc (4-4-2, 4-3-3, etc)
- primul 11
- rezervele (pentru fiecare pozitie din primul 11)

Go!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepe tu.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
CM la care sa joace numai selectionate all time sau ei sa vina cu lot regular? :)

#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postpasilla, on 23 noiembrie 2022 - 23:59, said:

Incepe tu.

- formula de joc: 4-2-3-1
- primul 11:
portar: Silviu Lung
fundas dreapta: Dan Petrescu
fundasi central: Gheorghe Popescu
fundasi central: Miodrag Belodedici
fundasi stanga: Cristi Chivu
mijlocasi central: Ladislau Boloni
mijlocas central: Radu Nunweiller
mijlocaj ofensiv: Nicolae Dobrin
mijlocaj ofensiv: Ilie Balaci
mijlocaj ofensiv: Gheorghe Hagi
atacant: Dudu Georgescu

- rezervele:
portari: Helmut Duckadam, Necula Raducanu
fundasi: Cosmin Contra, Costica Stefanescu, Dan Coe (cam la limita), Misa Klein
mijlocasi: Cornel Dinu, Dorinel Munteanu, Gabi Balint, Ionut Lupescu
atacanti: Florea Dumitrache, Rodion Camataru, Adrian Mutu, Ilie Dumitrescu

View PostFane, on 24 noiembrie 2022 - 00:08, said:

CM la care sa joace numai selectionate all time sau ei sa vina cu lot regular? Posted Image

Regular, de exemplu concureaza la prezentul campionat mondial contra echipelor actuale.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostFane, on 24 noiembrie 2022 - 00:08, said:

CM la care sa joace numai selectionate all time sau ei sa vina cu lot regular? :)
Nici nu conteaza. La ce nivel de pregatire, medicatie, tehnologie, antrenament, viteza s-a ajuns acum, sunt convins ca Germania din '74(campioana mondiala) ar lua bataie la scor de la FC Voluntari.
Asa ca topicul il consider doar o discutie non sens.

Edited by dan1980_25, 24 November 2022 - 00:33.


#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
cu tot respectul pt realizarile celor din '70 si '80, nu are rost sa ii comparam cu nivelul de joc actual, unde conteaza mult mai mult nutritia / suplimentele / pregatirea. se stie ca in '70 jucau cu sticla de tuica sub banca de rezerve, nu ar face fata nici 30 de min la nivelul actual de top. acum se alearga mult, e si un program haotic cu multe meciuri pe sezon, nu mai e viata dulce de odinioara.

si ca sa revin on topic, singurii jucatori care ar avea loc intr-o echipa care sa castige mondialul ar fi Hagi, Gica Popescu, Mutu si Chivu

Edited by horhescu, 24 November 2022 - 00:49.


#7
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Posthorhescu, on 24 noiembrie 2022 - 00:47, said:

cu tot respectul pt realizarile celor din '70 si '80, nu are rost sa ii comparam cu nivelul de joc actual, unde conteaza mult mai mult nutritia / suplimentele / pregatirea.

asta e cu totul alta discutie, dar ca sa adresez acest aspect pe scurt: jucatorii consacrati din anii '70-80 ar fi facut performanta si in zilele noastre in aceleasi conditii de nutritie, antrenament si pregatire.
Am urmarit cateva discutii pe tema asta si era un consens printre antrenori ca jucatorii legendari de acum 40-50 de ani tot ar fi rupt gura targului si daca se nasteau mai tarziu in zilele noastre. E adevarat ca sunt multi factori si variable care ar fi contribuit la succesul unui jucator de la mediul in care a crescut, cat de mult era dispus sa munceasca sau sa se distreze, cat de mult ii placea sticla...

Iar legat de schimbarile din fotbal, pe langa viteza si rezistanta fizica, in fotbalul modern s-a schimbat si tactica. Inainte se juca mult mai pozitionat, se construia incet, acum se mizeaza pe viteza si contraatac iar unele pozitii au devenit irelevante (mijlocaj ofensiv sau libero). Nu mi-l inchipui pe Hagi jucand intr-o formatie 4-3-3, ar trebui sa joace in banda si sa alerge mult si sa contribuie si la recuperare, situatie la care nu stiu cat de bine se adapta.

View Postdan1980_25, on 24 noiembrie 2022 - 00:26, said:

Asa ca topicul il consider doar o discutie non sens.

A pai nu, ca dupa ce stabilim selectionata, facem o masina a timpului si aducem fotbalistii in prezent sa joace.
Pe bune acum, luati totul in serios, normal ca e o discutie de fun, just play along...

Edited by un_dac, 24 November 2022 - 01:28.


#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Fotbalul modern inseamna mai mult performanta fizica. Degeaba esti Diego Maradona daca la orice moment alearga spre tine 2-3 handralai. Tehnica nu mai conteaza atat de mult ca in anii 70-80.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttomcatsk8, on 24 noiembrie 2022 - 09:22, said:

Fotbalul modern inseamna mai mult performanta fizica. Degeaba esti Diego Maradona daca la orice moment alearga spre tine 2-3 handralai. Tehnica nu mai conteaza atat de mult ca in anii 70-80.
really?  Tu vezi ce driblinguri au  jucatorii de azi?

deja si messi e depasit , la ce driblinguri are mbappe

sa te uiti la ce driblinguri avea dobrin si o sa vezi ca nu era asa mare lucru

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View Posthorhescu, on 24 noiembrie 2022 - 00:47, said:

singurii jucatori care ar avea loc intr-o echipa care sa castige mondialul ar fi Hagi, Gica Popescu, Mutu si Chivu
ptr ca chibiteala si cum ne pricepem cu totii:

- i-as scoate pe Mutu si Chivu si as zice in loc - Dan Petrescu, Dorinel Munteanu, Belodedici, Lacatus, Adrian Ilie, Camataru, Stelea (ptr ca l-am vazut - altii spun ca Iordache a fost cel mai bun), m-as risca si cu Raducioiu

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postkarax, on 24 noiembrie 2022 - 10:24, said:

really?  Tu vezi ce driblinguri au  jucatorii de azi?
Si cat teren castigi cu un dribling comparativ cu o pasa spre un jucator liber? Oricum driblingurile alea inseamna pregatire fizica exceptionala pentru ruperile de ritm, nu doar talent.

Edited by tomcatsk8, 24 November 2022 - 11:06.


#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Exercitiu interesant pentru imaginatie.
Eu deja voiam sa includ 2-3 jucatori in lot din anii '30, pe baza a ce am citit. Nu, nu-s chiar asa batran incat sa-i fi vazut.
E greu nu neaparat din cauza faptului ca fotbalul s-a schimbat, ci din subiectivism. Eu nu l-am vazut pe Dobrin jucand decat in montaje pe youtube, cu Hagi am crescut asa ca mi-e imposibil sa-i compar macar teoretic, fara a-l avantaja pe Hagi...
Sistem 4-4-2
Lung - Dan Petrescu, Belodedici, Gica Popescu, Chivu - Sabau, Boloni, Hagi, Mircea Lucescu - Raducioiu, Mutu
Rezerve: Stelea - Cornel Dinu, Costica Stefanescu, Klein, Radu Nunweiller, Lita Dumitru, Iordanescu, Dorinel Munteanu, Balaci, Dobrin, Camataru, Adrian Ilie

Despre castigarea unui CM eu cred ca sanse (mici) ar fi fost daca Romania ar fi tratat cu mai multa seriozitate editiile din 1990 si 1994. Lotul din 1990 mi se parea cel mai valoros din toate mondialele unde a fost Romania, un lot echilibrat, valoros si un joc frumos, dar aiureala din cantonament cu impresari si transferuri plus sacii in caruta  dupa iesirea din grupa au dus la infrangerea din optimi.
In 1994, desi copil fiind urmaream meciurile cu mare placere si nerabdare, se schimbase mult stilul, defensiv si cam antijoc, bazat pe sclipirile lui Hagi, Raducioiu si Ilie Dumitrescu.

Greu. Si daca revad asta peste o ora sau maine ma gandesc ca altcineva merita mai mult, altcineva "nu prea merita".

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
portar: Stelea
fundas dreapta: Dan Petrescu
fundasi central: Gheorghe Popescu
fundasi central: Miodrag Belodedici
fundasi stanga: Cristi Chivu
mijlocasi central: Ladislau Boloni
mijlocas central: Dorinel Munteanu
mijlocaj ofensiv: Ilie Dumitrescu
mijlocaj ofensiv: Gheorghe Hagi
atacant: Adrian Mutu
atacant: Florin Raducioiu

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postun_dac, on 24 noiembrie 2022 - 00:21, said:


Dan Coe (cam la limita),
Iti dai seama cum ar urla comentatorul cand Coe ar marca un gol in poarta lui Rampulla, aparator fiind Laba?
https://en.m.wikiped...angelo_Rampulla
https://en.m.wikiped...djo_Fo-Doh_Laba

#15
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008
un 4-2-3-1 cu cei mentionati de @initiator dar cu mici schimbari Posted Image Posted Image

portar titular - Iordache ( mai bun pe centrari decat lung , stelea sau prunea)- mai cerebral.....

fundas stg -  dorinel munteanu ( cu plasament mai bun decat chivu, mai muncitor si in ofensiva, mai organizat si chiar mai rapid in replieri) eventual misa klein

fundas central - aici e un big problem pt ca si G.Popescu si Belo jucau libero - la marcaj trebuie unul mai solid  ca tatuca Prodan,Fane Iovan, eventual ass- exibitionistul Andone.....dintre aia mai vechi Satmareanu

mijloc defensiv - GPopescu +Boloni - Boloni sta mai mult in aparare (si are pasa lunga la el) G.Popescu urca mai mult cu mingea la picior

mijloc ofensiv : hagi (rezerva iordanescu)- sabau (aici l-as lua in calcul si pe petchovshi- cica a fost scula la vremea lui)-balaci (rezerva marcel raducanu)

virf impins - Camataru clar (peste orice agarici - solid, bataios, cu besica nu stia prea mult dar  chiar si acu vad ca majoritatea echipelor joaca cu un "turn" in atac )

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011

View Postovidiu_dumitrescu, on 24 noiembrie 2022 - 11:32, said:

virf impins - Camataru clar (peste orice agarici - solid, bataios, cu besica nu stia prea mult dar  chiar si acu vad ca majoritatea echipelor joaca cu un "turn" in atac )
Cămătaru peste Viorel Moldovan? Posted Image Mai trebuie să dea cineva și goluri nu doar alergat cu burta înainte  Posted Image
La portari nu prea s-au priceput colegii. Nu mai știu exact ce probleme avea portarul Lung, dar știu că m-a dezamăgit de câteva ori. Parcă le lua de la distanță, în fine nici Stelea și Prunea nu erau grozavi. Primul era cam prostănac, îl fãceau toți atacanții când rămâneau unu la unu iar la penalty-uri era varză. Prunea era mai deștept, adică nu lua întotdeauna gol când era ultimul apărător, dar era mic la înălțime și lua goluri din centrări pe care nu le ajungea.

de Contra n-aș fi pomenit nici ca rezervă.

Edited by sandel1, 24 November 2022 - 21:09.


#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
In perioada cat a fost la AC Milan era chiar meserias Contra. S-a stricat pe urma.

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Inainte de jucatori, trebuie sa incepem cu puiu .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate