Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problemă de fizică

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
Hey !!! Stie cineva  cum s.a calculat acel MA ( mai exact de unde 2a si 3a) si de ce este momentul in punctul a si bu in ppunctul b ,de exemplu?

Attached Files



#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Notezi cu G pct unde este figurata greutatea și este la mijlocul barei. AG=2a, fiind bratul forței Gcos alfa, iar AD=3a, fiind bratul forței Nd.


Și poți face echilibru de momente în orice punct, nu doar A sau B, tot atât îți dă.

Edited by stefan0011, 23 November 2022 - 18:48.


#3
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
Multumesc !

#4
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
Iti multumesc ,dar tot nu am inteles de ce este cos si sin ,eu stiam ca cos este pe axa ox iar sin este pe axa oy aici de ce sin este pe este pe ox iar cos pe oy ?asta nu intelg eu .

#5
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
A dracu' carte, Na=G numai daca bara este pe axa oy. Reactiunea in D este invers. Rezolvare gresita.

Edited by kesarion111, 23 November 2022 - 21:52.


#6
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
buna ziua ! Am un exercitiu ca tema pentru acasa ,daca stie cineva si ma poate ajuta as fi foarte recunoscatoare!!!exercitiul este cel din poza atasata...nu inteleg inseamna "pe componenente"..Multumesc !

Attached Files



#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Aplici definitia laplacianului si.. aia e!
Problema necesita doar aplicarea proprietatilor de definitie, nu are nimic ascuns sau cu skepsis sa fie nevoie de ajutor.

Vectorul j e unul tridimensional, deci in orice baza,se exprima ca o suma j= ax+by+cz, unde x, y, z sa zicem ca-s vectorii bazei. a, b, c sunt componentele.
In cazul tau, vectorii bazei sunt versorii i, j, k (cu sageti deasupra), baza ortonormata (toti vectorii perpendiculari intre ei doi cate doi, de lungime 1)
deci j-ai + bj + ck

Sau se mai poate reprezenta sub forma vector coloana j=(i, j, k)*(a, b, c)T, unde vectorul coloana (a, b, c)T, reprezinta componentele, ailaltii reprezinta vectorii bazei (poate fi omis din reprezentarea vectorului)

De fapt tu trebuie sa scrii 3 ecuatii
Ax=blablabla
Ay=blablabla
Az=blabla

Unde blablabla-urile, sunt functii de jx, jy, jz. Functiile sunt date de modul de definire a operatorululi ala laplacian. Daca ti le zic si pe-astea, am rezolvat practic problema. Cauta si tu pe net si vezi ce inseamna acel Delta.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
∆A reprezinta vectorul diferenta al lui A, adica diferenta intre componentele (x, y, z) ale lui A si un alt vector, μ este o constanta scalara si j este un alt vector, avand de asemenea componentele x, y si z

Pentru fiecare componenta, ecuatia se poate scrie:

∆Ax = μjx
∆Ay = μjy
∆Az = μjz

Aceasta inseamna ca fiecare componenta a vectorului diferenta ∆A este egala cu constanta μ inmultita cu componenta corespunzatoare a vectorului j .. parca

Later edit:

Cred ca ar fi mai clar cu un exemplu, asadar:

Daca A = (3, 2, 1) și j = (2, 1, 4), iar μ = 2, putem calcula fiecare componenta a vectorului ∆A:

∆Ax = 2 * 2 = 4
∆Ay = 2 * 1 = 2
∆Az = 2 * 4 = 8

Astfel, vectorul ∆A rezultat va fi ∆A = (4, 2, 8).

In esenta, ecuatia ∆A = μj spune ca fiecare componenta a vectorului ∆A este obtinuta inmultind componenta corespunzatoare a vectorului j cu constanta μ.

#9
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
iti multumesc mult pentru sfaturi !!Poti sa ma mai ajuti cu niste sfaturi,te rog si l;a acest ex ?

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Later later edit:

Este posibil sa imi scape ceva dar definiția laplacianului unei funcții scalare φ in coordonate carteziane este:

Δφ = ∇^2φ = (∂^2φ/∂x^2) + (∂^2φ/∂y^2) + (∂^2φ/∂z^2)

Reprezinta suma secundelor derivate partiale ale funcției φ in raport cu fiecare dintre cele trei coordonate (x, y, z).
Rezultatul este o functie scalara care indica variatia ratei de schimbare a φ in fiecare punct din spatiu.

Comparand treaba asta cu ecuația ∆A = μj, nu gasesc nici o legatura definitia laplacianului.
Ecuatia ∆A = μj este o ecuatie de proportionalitate intre vectorul diferenta ∆A si vectorul j, inmultit cu constanta scalara μ.
Nu implică operatii de diferentiere sau laplacianul unei functii.

La fel zic .. cred.

Gata, ultimul edit:

Am sarit cu vederea semnul ala minus

∆Ax = -μ * jx
∆Ay = -μ * jy
∆Az = -μ * jz

Edited by pelikanu, 19 May 2023 - 20:22.


#11
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
va multumesc din suflet !!

#12
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2022
buna seara !!!Am o tema la fizica ,si am cateva  exercitii care nu le stiu rezolvarea....ma pooate ajuta si pe mine cineva la acest ex,este despre ex atasat in poza!V a multumesc mult!

Edited by Saccd_1, 19 May 2023 - 20:36.


#13
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sa nu zici ca nu ma plictisesc :))
  • Ecuatia entropica este S = -(δF/δT)V, inlocuiesti F(T, V) cu U - TS si obtii:
S = -(δF/δT)V
S = -((δ(U - TS))/δT)V
S = -((δU/δT) - T(δS/δT))V
  • Rearanjezi ecuatia si rezulta expresia derivatei partiale δU/δT:
(δU/δT) = TV(δS/δT) - SV
  • Derivezi ecuația calorica F = -NkT[ln(V*(2πmkt)**(3/2))] cu privire la T:
(δF/δT) = -Nk[ln(V*(2πmkt)(3/2)) + T * (3/2) * (1/T)]
(δF/δT) = -Nk[ln(V*(2πmkt)(3/2)) + (3/2)]
  • Inlocuiesti expresia derivata partiala (δF/δT) in ecuatie
TV(δS/δT) - SV = -Nk[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]
  • Rearanjezi termenii si obtii
TV(δS/δT) = SV - Nk[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]
  • Imparti ambele parti la T si obtii
V(δS/δT) = S - (Nk/T)[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]
  • Imparti ambele parti la V si obtii
(δS/δT) = (S/V) - (Nk/(TV))[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]
  • **S/V este entropia specifica (s), iar (Nk/(TV)) este constanta universala a gazelor R .. de unde rezulta
(δS/δT) = s - (R/T)[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]

Si asta este ecuatia calorica de stare, dedusa din relatiile initiale.

Later edit:

**(3/2) reprezinta ridicarea la putere --> x**(3/2) inseamna x ridicat la puterea 3/2

#14
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Pentru buna intelegere, cred ca merge si aici un exemplu:

Presupunem ca avem un gaz ideal intr-un recipient cu volum constant V si vrem sa determinam energia interna U a gazului in functie de temperatura T.
  • Ecuatia calorica de stare este:
(δU/δT)V = -Nk[ln(V*(2πmkt)**(3/2)) + (3/2)]

Consideram un mol de gaz ideal. Astfel, N, numarul de particule, este egal cu 6.022 × 10**23 (numarul lui avogadro)
Presupunem ca m, masa unei particule de gaz, este de 1 g, iar k este constanta Boltzmann --> 1.38 × 10**(-23) J/K
  • Inlocuind valorile in ecuația calorica de stare, rezulta:
(δU/δT)V = -(6.022 × 10**23)(1.38 × 10**(-23)) [ln(V*(2π(1 g)(T))(1.38 × 10**(-23) K))**(3/2)) + (3/2)]
  • Simplificam ecuatia considerand V si m constante si putem deriva U in raport cu T la V constant:
(δU/δT)V = -(6.022 × 10**23)(1.38 × 10**(-23)) [ln((2π(1 g)(T))(1.38 × 10**(-23) K))**(3/2)) + (3/2)]

Cu ecuatia de mai sus se poate determina variatia energiei interne U a gazului in functie de tmeperatura T la un volum constant V.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate