Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zbor devansat cu o zi- se poate cere rambursare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 13.09.2022
Am o rezervare cu compania ITA (fosta Alitalia), care e format din 2 segmente, cu escala in Roma intre ele.
Am primit notificare ca primul segment este devansat cu o zi, deci pleaca cu 24 de ore mai devreme. Al doilea ramane la fel (raman aproape 2 zile intre cele 2 zboruri).
Pot sa renunt si sa cer rambursare completa in aceste conditii? Ptr ca este totusi o modificare seminificativa, de 24 de ore.
(eu nu sunt inca hotarat dar vrea sa stiu daca am dreptul, pe legea europeana).

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Da bineinteles
Am patit si eu asta
Un zbor care a fost devansat cu mai mult de o ora este considerat zbor anulat deci ...

#3
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Interesant.
Am patit si eu cu Austrian sa-mi mute zborul de la ora 9 la ora 6:45 desi am platit mai mult initial pentru cel de ora 10.
Nu am stiut ca se considera zbor anulat.
Acum este tardiv dar unde gasesc informatia asta sa stiu pe viitor.
Multumesc,

LE Am gasit.
Dar care este termenul de prescriptie. Am patit in august anul acesta.
Totusi am zburat catre destinatie chiar daca mai devreme, cred ca nu se pot cere bani.Posted Image

Edited by xymzar, 23 November 2022 - 20:50.


#4
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 13.09.2022

View Postxymzar, on 23 noiembrie 2022 - 20:40, said:

Totusi am zburat catre destinatie chiar daca mai devreme, cred ca nu se pot cere bani.Posted Image

Ba da cica se pot cere compensatii, din moment ce se considera zbor anulat.

E o decizie relativ recenta a Curtii Europene de Justitie, si s-a plecat fix de la un astfel de caz.
Cat despre termen de prescriptie, aici lucrurile nu sunt clare, se pare ca difera in functie de tara in care se afla aeroportul de plecare  dar ar trebui sa fie un an cel putin, deci ptr august  te incadrezi aproape sigur.

Edited by danigoleman, 23 November 2022 - 22:11.


#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Pentru Austrian/Austria termenul de prescripție pare a fi 3 ani.

O să-mi încerc norocul dacă tot avem drepturi de cetățeni europeni.😇

#6
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,527
  • Înscris: 07.04.2005

 Naijax, on 23 noiembrie 2022 - 15:39, said:

Un zbor care a fost devansat cu mai mult de o ora este considerat zbor anulat deci ...  

La ce companie aeriana ai patit treaba asta cu o ora?

Eu stiam regula... ca trebuie sa fie minim 3ora diferenta de schimbare la ora zborului ca sa poti opta pe rerutare / refund. Asa e la Wizz. E drept ca inainte de covid cu cativa ani aveau un bug in sistem, si la orice schimbare (chiar de 5-10min), te lasa sa-l schimbi/faci refund. Dar au corectat intre timp.

Articolul de aici zice ca depinde de la o companie la alta ce inseamna minor change vs significant schedule change.


Each airline has their own definition of what constitutes a "minor" or “significant” schedule change. Usually, a significant change is one that doesn't fall within the limits of what they have defined as a minor delay.

For example, an airline can define a schedule change as "minor" when they postpone the flight to less than 6 hours later than what was originally planned. If the time of your flight is delayed by over 6 hours, then you're victim of a "significant flight schedule change".


We've listed what is regarded as a minor change by some airlines below. To know what your airline defines as a minor delay, refer to their Terms and Conditions.

Minor change
Passengers victim of a minor schedule change have generally no choice but to accept it. If this happens to you, feel free to ask a refund or an alternate flight, but keep in mind that you are not covered by any law and the airline doesn't have the obligation to refund or reroute you on a different flight.

Significant change
A significant change of schedule gives passengers more options. In most cases, the airline will offer you the choice between getting a refund or a rerouting on a comparable flight.
Note that if the airline offers you a rerouting as an alternative to the schedule change, you do NOT have to accept it if the flight is not to your convenience. In this case, contact the airline to ask for a different flight or a refund.


RyanAirconside de exemplu 5ore pragul intre cele doua.

9.1.2   If we change flight timings or numbers before scheduled departure, we will notify you about these changes by e-mail and text message (if you gave us a phone number for this purpose). Except where clause 9.2 below applies, if, before the date of travel:

we make a change of at least 5 hours to the scheduled departure time;
this is unacceptable to you; and
we cannot book you on an alternative flight which is acceptable to you;
You will be entitled to a full refund of all amounts you have paid to us in connection with that flight


La Wizz vorbesc doar generic (capitolul 6.3  Amendment of the Contract of Carriage by Wizz Air)

Attached Files



#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 13.09.2022
E vorba de devansare , nu delay(intarziere) . Adica era programat la 12.00 Daca il modifica la 11 in aceeasi zi, sau mai devreme, se considera anulat dupa o decizie a curtii europene de justitie.

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Salutare,
revin cu un update.
Austrian a catadicsit să răspundă.
Este un pas, da am văzut că solicitarea lor din mesaj nu reprezintă un angajament de plată dar este ceva.
Am trimis datele, sa vedem ce urmează.

Attached Files



#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Deci este absolut incredibil dar normal.

Attached Files



#10
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 13.09.2022
Super!

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
A intrat bănuțul.
Mulțumesc colegului care a explicat cum stă treabă cu aceste zboruri devansate.👍

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Ieri pe aeroportul din Stuttgart s-a intamplat o nefacuta: un cetatean a fost cat pe ce sa se imbarce pe zborul  EW2494 Stuttgart -Timisoara  FARA BILET.  Practic pasagerul a fost depistat chiar la scara avionului. Alarma si scandalul a izbucnit ulterior, cand s-a constatat faptul ca respectivul a reusit sa treaca prin mai multe "straturi" de securitate fara a avea bilet: controlul propriuzis de securitate, check in, intrarea in terminal.

[ https://i.postimg.cc/d1tnm6WN/Screenshot-20230708-185846-Flightradar24.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/ZRtHXZKg/20230708-230425.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Drept urmare terminalul a fost inchis si cursa anulata.. s-au dat peste cap planurile a zeci de oameni care urmau sa ajunga la Timisoara.

Am cautat online detalii dar inca nu a rasuflat nimic prin presa, ramane o problema de bucatarie interna, felul in care era sa reuseasca cineva sa se imbarce intr-un avion fara bilet, fara nici un control, nimic. Se banuieste ca sunt si alti complici.

Edited by tfmercedez, 08 July 2023 - 22:09.


#13
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,527
  • Înscris: 07.04.2005
Trebuie minim cu o ora avansat zborul (link1, link2)

The European Court of Justice has decreed that a flight departure which is brought forward by more than one hour must be considered as cancelled. You will consequently have the same rights as those provided by the European legislator in the event of a cancelled flight.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate