Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vreau sa invat tamplarie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
De unde incep?

#2
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022
Manualul tâmplarului universal, manual ce se preda pe vremea ailaltă, este o lectură de început. Nu știu de unde se mai poate procura. Dacă mai dau de el, l-am rătăcit, îl scanez și îl urc pe forum. Nu cred că-mi mai cere cineva drepturi de autor.

#3
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 15.07.2005
Vrei sa lucrezi cu lemn masiv sau sa faci mobila din pal melaminat ? ( ca sunt multi care spun ca fac tamplarie si ei lucreaza cu pal melaminat)

#4
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Pe langa manualul tamplarului incepe cu crearea unor lucruri simple, o cutie, un scaunel, o masuta, un raft. Poti incerca sa copiezi niste obiecte. Sa vezi cum sunt imbinate, cum sunt facute canturile, etc. Asa vei vedea daca se prinde aceasta meserie de tine. Multi vor sa invete meserii noi, dar renunta dupa primii pasi. Sper sa nu fie cazul aici.
Tamplarie pentru hobby sau afacere ?

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Mizu, on 23 noiembrie 2022 - 10:18, said:

De unde incep?
Te angajezi la un atelier de tamplarie. E cea mai buna forma de a invata ceva practicand.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006

 excentryc, on 23 noiembrie 2022 - 10:45, said:

Vrei sa lucrezi cu lemn masiv sau sa faci mobila din pal melaminat ? ( ca sunt multi care spun ca fac tamplarie si ei lucreaza cu pal melaminat)
Lemn. Ca apoi nu cred ca e greu sa treci si la pal daca chiar vrei, dar invers probabil e.

 phoenix76, on 23 noiembrie 2022 - 10:45, said:

Tamplarie pentru hobby sau afacere ?
Incep ca hobby cu chestii de care am nevoie prin casa, apoi sincer as incerca si o afacere pentru ca am idee de un produs ce nu se vinde in Romania.

Am ceva scule de tamplarie, cum ar fi freza, dar problema mea e ca nu am unde sa ma desfasor din cauza ca locuiesc la bloc.

Vad pe retelele sociale tot felul de tips-uri si smecherii micute dar foarte utile din tamplarie si nu stiu cum le-as putea invata fara a fura meserie de undeva. M-am gandit sa fac la ANOFM cursul lor gratuit: LUCRATOR IN TAMPLARIE - 2,5 LUNI dar nu stiu daca n-ar fi pierdere de vreme, ce nivel poate fi acel curs?

 MFU, on 23 noiembrie 2022 - 10:31, said:

Manualul tâmplarului universal, manual ce se preda pe vremea ailaltă, este o lectură de început. Nu știu de unde se mai poate procura. Dacă mai dau de el, l-am rătăcit, îl scanez și îl urc pe forum. Nu cred că-mi mai cere cineva drepturi de autor.
Asta?
https://www.scribd.c...rului-universal

#7
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 11.01.2009
Am facut si eu niste proiecte micute si am invatat de pe YouTube. Formatul video mi se pare excelent, pentru ca este usor de asimilar si prinzi multe detalii repede.
In mod particular, m-a ajutat https://stumpynubs.c...free-tutorials/ (are si canal de YouTube) si https://woodworkingf...tals.com/learn/, dar sunt sute de canale interesante.

Cum au spus si altii mai sus, incepe cu o nevoie si cauta resurse care sa te ajute. Cu un proiect concret inveti cel mai repede (valabil pentru orice), dar nu neaparat cel mai bine. Așa ca, odata invatata o tehnica, ar fi bine sa aprofundezi daca este cea mai eficienta si sa cauti si alternative. Ideea este ca, odata ce ai putina experienta, stii ce sa intrebi/cauti si inveti mult mai repede.

#8
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 Mizu, on 23 noiembrie 2022 - 11:21, said:

Am ceva scule de tamplarie, cum ar fi freza, dar problema mea e ca nu am unde sa ma desfasor din cauza ca locuiesc la bloc.

Nu cred ca ai sansa sa faci mare lucru daca te limitezi la a face asta acasa, adica in bloc.
Ai nevoie in primul rand de un spatiu tehnic.
In aceasta idee ar fi bine sa incepi la un atelier care are deja tot: scule, masini, spatiu, ...

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Mizu, on 23 noiembrie 2022 - 11:21, said:

ce nivel poate fi acel curs?
nivel de diplomă.astea sunt cursuri pentru cei ce au nevoie de  diplomă într-un anumit domeniu.de învățat nu cred că te învață ceva în două luni

#10
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Cel mai important lucru este sa ai material, daca nu ai o sursa sigura mai bine nu te apuca, greu de gasit lemn de calitate la pret decent, nu mai zic uscat.

Edited by pufarin, 23 November 2022 - 11:44.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 pufarin, on 23 noiembrie 2022 - 11:44, said:

Cel mai important lucru este sa ai material, daca nu ai o sursa sigura mai bine nu te apuca, greu de gasit lemn de calitate la pret decent, nu mai zic uscat.
Sa nu mai zicem ca atunci cand te apuci si iti dai seama ca ai taiat pe lungime, nu pe latime (se intampla) si trebuie sa cumperi iar o foaie noua de PAL  :D.

Cred ca din toata tamplaria, materialele sunt cel mai scump accesoriu care nu-ti prea permite sa gresesti.

De aia zic, ca daca lucreaza 1-2 ani intr-un atelier de tamplarie deja invata deprinderile. Una e sa vezi pe YT si alta e sa te apuci fizic sa le faci tu

Imi aduc aminte cand ma uitam pe YT cum sa schimb abreiajul la o masina...floare la ureche...dar cand pui mana iti dai seama ca nu e chiar floare, nici macar ureche. :D. Asa e si la tamplarie. Fiecare meserie are dichisurile ei.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 tehnics, on 23 noiembrie 2022 - 11:11, said:

Te angajezi la un atelier de tamplarie. E cea mai buna forma de a invata ceva practicand.

Se numeste ucenicie...
Pe vremuri te bagai ucenic la un mester, invatai si munceai ani de zile fara plata(doar mancare si cazare) ca sa ajungi pe urma calfă si apoi mester la randul tau.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Aldulescu, on 23 noiembrie 2022 - 12:05, said:

Se numeste ucenicie...
Pe vremuri te bagai ucenic la un mester, invatai si munceai ani de zile fara plata(doar mancare si cazare) ca sa ajungi pe urma calfă si apoi mester la randul tau.
E, nici chiar asa.

#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
Incepe cu o masca de chiuveta!
Foloseste aceleasi materiale/balamale ce o mai fi pe acolo si pune-ti 10 lei pe ora munca ta sa vezi daca iti convine.
Compari pretul cu dracoveniile de prin magazine din astea de vand chestii ieftine, dedeman/ leroy , ce o mai fi!

O placa de 2x1m , niste picioare, balamale, manere!

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Mizu, on 23 noiembrie 2022 - 11:21, said:

....M-am gandit sa fac la ANOFM cursul lor gratuit: LUCRATOR IN TAMPLARIE - 2,5 LUNI dar nu stiu daca n-ar fi pierdere de vreme, ce nivel poate fi acel curs?...

suna si vorbeste cu ei, dar vezi ca ei lucreaza numai cu someri si in general sunt cursuri de autorizare, nu de initiere.

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Eu zic sa-l intrebi pe colegu'. Pare ca e tarisor.
https://forum.softpe...6#entry29515784

#17
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu am descărcat manualul de aici: https://www.academia...rului_universal

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 tehnics, on 23 noiembrie 2022 - 12:05, said:

E, nici chiar asa.
Cred că zice de 1800 toamna.

 Mizu, on 23 noiembrie 2022 - 10:18, said:

De unde incep?
Eu zic să faci cursul gratuit, oricît de inutil crezi acum că este, tot înveți ceva.
Apoi, mergi la un atelier, mai mic este de preferat, ca să ai timp să deprinzi meșteșugul, că la firme mari, te bagă direct în focuri, și nu are nimeni timp să îți explice detalii de finețe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate