Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Calcul durata de incarcare baterii LifePo4 folosind un redresor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.08.2019
Salut,
Va rog sa imi confirmati daca calculul de mai jos este corect (eventual va rog sa corectati):

Se da o baterie LifePo4 de 12V, 200Ah.
Se da un redresor pentru LifePo4, de 12V, 4A.

Baterie: 12V x 200Ah = 2400Wh
Redresor: 12V x 4Ah = 48Wh

Timp de incarcare pt. bateria goala/descarcata: 2400Wh / 48Wh = 50 ore.
Daca bateria este la 50%, timpul de incarcare se reduce la jumatate, adica 25 ore. Samd.

Este corect acest calcul?

Multumesc anticipat!

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Pai la ce te mai complici cu Wh daca ai aceeasi tensiune?
La un curent de 4A, incarci bateria de 200Ah in 50 de ore (200Ah/4A).

#3
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.08.2019

 ech, on 22 noiembrie 2022 - 19:59, said:

Pai la ce te mai complici cu Wh daca ai aceeasi tensiune?
La un curent de 4A, incarci bateria de 200Ah in 50 de ore (200Ah/4A).


Da, corect, insa m-a interesat formula "generala" de calcul.
Motivul meu este ca deoarece stochez bateriile LifePo4 pe durata iernii, si se recomanda reincarcarea lor din cand in cand, ma gandesc la un redresor de 24V si mai puternic, ca nu imi permit sa stau 50x2 = 100 ore sa le incarc pe amandoua. Si vreau sa imi fac niste calcule (redresoarele au niste preturi care nu sunt deloc mici, mai ales la amperi mai multi).

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
O mica corectie, daca e sa fim carcotasi. Pe la unitatile de masura.
12V x 4A = 48W
2400Wh / 48W = 50h

Din pdv energetic, calculul e corect, insa cateva observatii care s-ar putea sa fie relevante.
1. Mai exista si pierderi
2. Curentul ala de 4A nu va fi sustinut de catre un circuit simplu openloop cum e un redresor. Trebuie ceva care sa controleze curentul de incarcare, chestie care va modifica voltajul.
3. Un redresor nu e potrivit pentru incarcarea unui acumulator de asta(daca nu are intern el un circuit de management). Celulele cu LiIon se incarca la curent constant pana ajung la 4.1(sau 4.2V) per celula, dupa care la tensiune constanta pana curentul scade sub o anumita valoare. Iar celulele legate in serie trebuie balansate la incarcare.
4. La powerbank e specificata capacitatea in Ah in mod confuz. Se refera la capacitatea celulelor interne pe tensiunea de 3.7V, nu pe cea de iesire Tu probabil ca ai acolo un acumulator auto. Eu nu stiu cum sunt facuti astia, daca au circuit de management, daca au DCDC converter, dar ar putea fi si aici specificata capacitatea in mod eronat, dupa principiile de marketing. Poate nu e cazul, dar.. ar putea fi.

Daca vrei sa incarci pana la 5A, cred ca mai potrivita e o sursa de laborator in comutatie.
https://www.emag.ro/...pYaAiY-EALw_wcB
Sursa se poate seta sa incarce la 5A pana ajunge tensiunea la cat trebuie, dupa care sa pastreze tensiunea pana la scaderea curentului. Un redresor simplu nu cred ca poate asa ceva.

Sau mai degraba una capabila la 10A. Un asemenea acumulator ar trebui sa sustina fara probleme o incarcare la 10A.
https://www.olx.ro/d...st-IDgr83h.html

Probabil ca sursele respective sunt in comutatie, deci se vor incalzi mai putin. Una liniara la 5A sau 10A ar putea avea probleme cu pierderile, dar in general sursele liniare sunt mai scumpe pentru ca au transformator baban.

Dar.. despre ce fel de baterie e vorba?

#5
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.08.2019
A, nu, in niciun caz nu discutam aici despre redresoare auto!
E plin internetul de avertimente - a nu se folosi asa ceva la baterii LifePo4 (bateriile mele sunt LifePo4)!

Eu vorbesc despre incarcatoare specializate in LifePo4, care au tensiune de 14,6V pe iesire etc.
De genul https://www.celo.ro/...s-14-6v-4a.html sau https://www.amazon.d.../dp/B09NR5444N.

Edited by dch, 22 November 2022 - 20:56.


#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 dch, on 22 noiembrie 2022 - 19:55, said:

Salut,
Va rog sa imi confirmati daca calculul de mai jos este corect (eventual va rog sa corectati):

Se da o baterie LifePo4 de 12V, 200Ah.
Se da un redresor pentru LifePo4, de 12V, 4A.

Baterie: 12V x 200Ah = 2400Wh
Redresor: 12V x 4Ah = 48Wh

Timp de incarcare pt. bateria goala/descarcata: 2400Wh / 48Wh = 50 ore.
Daca bateria este la 50%, timpul de incarcare se reduce la jumatate, adica 25 ore. Samd.

Este corect acest calcul?

Multumesc anticipat!
De unde stii cand bateria de acumulatori este la 50%?
Daca vei incerca sa bagi 2400Wh in aceasta baterie de acumulatori o vei distruge prematur
Capacitatea reala este mai mica.
Dupa cum s-a mai spus aici finalizarea incarcarii este strict legata de o anumita tensiune per element care difera in functie de tipul acumulatorului.
Exemplu: la plumb acid este 2,4v /element,la sfarsitul incarcarii

Edited by florinellll, 22 November 2022 - 21:14.


#7
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
nu trebuie sa le incarci "din cand in cand" daca le depozitezi 6 luni, le incarci pe la 50% si stau asa un an de zile fara probleme.

Edited by pexic, 22 November 2022 - 21:15.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

 maccip, on 22 noiembrie 2022 - 20:20, said:

4. La powerbank e specificata capacitatea in Ah in mod confuz. Se refera la capacitatea celulelor interne pe tensiunea de 3.7V, nu pe cea de iesire Tu probabil ca ai acolo un acumulator auto. Eu nu stiu cum sunt facuti astia, daca au circuit de management, daca au DCDC converter, dar ar putea fi si aici specificata capacitatea in mod eronat, dupa principiile de marketing. Poate nu e cazul, dar.. ar putea fi.
Nu e nimic confuz.
Daca luam 3 celule Li-Ion de 10 Ah si le conectam in serie, obtinem tot o baterie de 10 Ah.

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 dch, on 22 noiembrie 2022 - 19:55, said:

Salut,
Va rog sa imi confirmati ...
Este corect acest calcul?

Calculul, da, dar activitatea in sine, NU!
1 Daca acel incarcator nu este destinat strict pentru baterii litiu, le faci praf.
2 nu este nevoie sa incarci precum la plumb.


#10
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 03.10.2010
Daca vrei sa le depozitezi peste iarna, sunt numar par si esti prin apropriere de Bucuresti ma ofer eu sa ti le incarc zilnic ca tot ma bate gandul sa trec pe Li dar nu-mi dau seama daca merita.

#11
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Postkolfleading, on 22 noiembrie 2022 - 21:47, said:


Nu e nimic confuz.
Daca luam 3 celule Li-Ion de 10 Ah si le conectam in serie, obtinem tot o baterie de 10 Ah.
Da dar dacă este un vânzător inventiv va scrie pe ele 30ah ca da bine. De fapt NU, va scrie 30.000 mAh ca da și mai bine.

#12
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu inteleg chestia cu stocatul, folosesti bateriile la rulota si te temi ca vor ingheta pe perioada iernii? Ideal e sa nu scada sub zero grade, ele rezista pana la temperaturi de -10 grade celsius dar probabil vrei sa fii prevezator. Adevarul e ca sunt si scumpe...
Daca le incarci inainte de a le stoca, la rata de autodescarcare de 2% pe luna, ar cam fi suficient... Ca le mai incarci odata pe la mijlocul perioadei e doar asa, ca vrei tu sa fii mai prevazator. Pentru baterii asa mari era bun un incarcator mai puternic dar in lipsa e bun si cel pe care il ai. Socotelile tale sunt gresite, presupun ca nu ai bateriile complet descarcate (la 9,2V unde intervine protectia interna), asa ca n-are cum sa dureze 50 de ore...

#13
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
bateria Lifepo4 e goala cand are cam 10 v. si asta inseamna ca s-a folosit aproximativ 80%. deci 160/4=40 de ore. in realitate o sa ai putin mai mult deoarece pierzi la balansare si eficienta.vreo 42 de ore. de ce nu folosesti un incarcator mai potent?

#14
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.08.2019
Incerc niste clarificari:
- In manualul care a venit cu bateriile se spune clar ca datorita reglementarilor UE la transport, ele vin incarcate doar 30-50%.
- In acelasi manual se spune ca TREBUIE incarcate inainte de a fi legate la invertor, cu ajutorul unui redresor. Deci este o activitate absolut normala. Mai mult se subliniaza ca este important sa aiba acelasi nivel de incarcare cand vor fi legate la invertor.
- Tot in manual se spune ca la un interval de 6-12 luni bateriile sa fie decuplate de la invertor si incarcate cu un redresor (ca este important sa aiba aceelasi grad de incarcare bla-bla).
- Stocarea este necesara deoarece bateriile LifePo4 nu trebuie incarcate la temperaturi de inghet (de la zero grade in jos). Asa scrie in manual si asa am gasit si pe net.
- Gradul de incarcare (SOC) este specificat in manual (pot face o poza) cu ajutorul unui tabel - prima coloana voltajul masurat la borne ai a doua SOC estimativ. Banuiesc ca tot asa procedeaza si acele afisaje care legate la borne sau incorporate direct in baterie iti arata procentajul de incarcare.

O necunoscuta este rata de descarcare. Se spune ca depinde de temperatura camerei in care sunt tinute, de cat de bune sunt? etc. De asta am spus ca poate peste 3 luni (e doar o speculatie) de cand le stochez ar trebui sa le incarc din nou cu redresorul. Dar desigur voi masura voltajul - daca e ok nu le reincarc, desigur.

Si spun din nou ca discutam de redresor specializat LifePo4. Asa, ca fapt divers, exista in multe locuri pe net informatia ca la o adica s-ar putea folosi si redresor GEL/AGM, daca produce voltajul necesar. Dar nu este recomandat.

#15
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Daca tot le "stochezi" presupun ca o faci intr-un spatiu incalzit, ideal peste 15C. Altfel incarcarea va trebui facuta tinand cont de curba de temperatura.
Incarcarea nu trebuie facuta la 100% pentru stocare. Se face doar pentru a compensa pierderile din celule si a preveni descarcarea sub pragul minim de tensiune. Altfel spus, este suficient sa ai grija ca tensiunea pe celula sa ramana in zona liniara de ~3.3V celula. Cand scade sub faci un ciclu de cateva ore sa o urci inapoi si cam aia e. Pentru a te asigura ca raman in "sync" le pui in paralel  si le stochezi asa, iar  inainte de a le repune la treaba le incarci full sa fii sigur ca ai 100% SOC.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
LiFePO4 au tensiune nominala 3,2V pe celula.
Daca le descarci sub 2,8V sau chiar 3V se distrug  deci e nevoie de electronica de oprire completa a consumatorului.
Tensiunea maxima e de 3,6V pe celula pt. incarcare 100%, dar e recomandat sa nu faci asta nici pt. utilizare imediata si cu atat mai mult sa nu faci asta pt. stocare.
Tensiunea de utilizare e intre 3 si 3,3V pe celula; daca le incarci peste 3,3V se degradeaza de 3X mai repede de la incarcare, plus ca pastrarea chiar si niste ore la tensiune peste 3,3V le degradeaza, se formeaza dendrite care impusca prin electrolit si le scade si capacitatra definitiv, iar si iar scazuta in fiecare ora si in fiecare zi, si le creste rezistenta interna deci vor permite un curent din ce in ce mai mic de descarcare ( si de incarcare...).
Deci e nevoie de electronica de protectie si la incarcare si la descarcare.
Incarcatoarele dedicate au dar multe incarca la 100%, nu la 80% cum e mult mai bine, iar pt. 50% pt. stocare trebuie sa le descarci partial dupa incarcare sau sa le opresti incarcarea si mai devreme .







#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 30.08.2006
Curentul de incarcare nu e constant. Nici o baterie nu se poate incarca liniar.

#18
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdch, on 23 noiembrie 2022 - 08:37, said:

Incerc niste clarificari:
...
Regimul de incarcare necesita temperaturi peste 0 grade, cel de descarcare peste -10 grade.
Pentru stocarea pe termen lung se recomanda temperaturi mai mari de -5 grade si mai mici de 35 de grade insa nu apar deteriorari daca pe termen scurt temperatura scade la -20 de grade. Producatorii am vazut ca recomanda temperaturi intre -10 si 45 de grade pentru stocare.
Pentru ca sunt scumpe sufli si in iaurt (probabil asta este si motivul pentru care se exagereaza, plus ca e un tip de baterie relativ nou si mai putin intalnit) dar bateriile LiFePo4 nu sunt nici chiar asa de sensibile cum se spune.
Bateriile astea sunt mari, 200Ah e ceva, dar cum spune maccip e vorba de doar 2400 Wh (exact sunt maxim 2560Wh, 12,8V x 200Ah) iar folosite prin invertor cu un consum mic permanent vei descoperi ca se descarca destul de repede. Daca invertorul ala ia aproape de 1A pe circuitul de 12V la mersul in gol iti cam descarca bateria in mai putin de 10 zile fara niciun alt consumator. Controlerul mai consuma si ala, se aduna...
De ce sunt bune? Pentru ca le poti da la incarcare 100A iar la descarcare pot duce 150A pe permen scurt si 100 de amperi constant. E ceva!

Edited by Lexon, 23 November 2022 - 16:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate