Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Incetare contract telefonie-deces titular- obligatie preaviz?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Incetare contract telefonie-deces titular- obligatie preaviz?

Tatal meu a detinut un contract de telefonie fixa Telekom, preluat ulterior in 2021 de Orange, in urma fuziunii celor doua firme. Deci vorbim de un contract "istoric" (>40ani), fara obligatii de perioada contractuala sau echipamente de predat.

In data de 31.10.2022 am trimis catre Orange, actualul furnizor al serviciului, copie dupa certificatul de deces al tatalui, pe email, si notificare de incetare imediata de contract. Am primit nr de inregistare, tot pe email.

Intre timp, ei continua sa emita factura la adresa respectiva (casa nu mai este locuita, un vecin ia corespondenta) si pretind plata pentru inca 30 zile/abonament, ca perioada preaviz din momentul inregistrarii cererii.
Din cate stiu, exista o diferenta intre notificarea de incetare contract pe motiv de deces si cererea de reziliere clasica, la care intervine acea perioada de 30 zile/preaviz. O angajata de la call centerul lor mi-a confirmat ca pana acum ceva ani, erau tratate diferit, cum stiam si eu, dar recent, si pt decedati se mai factureaza o luna de servicii in plus, ca perioada preaviz!

Stie cineva daca legislatia actuala este de partea mea si daca au intervenit modificari in ultimii ani in legislatia comerciala in  favoarea operatorului de telefonie? Este legal sa poti factura un serviu inutil prin natura contextului unei persoane decedate? Am cautat pe net, dar legislatia e stufoasa.

Mentionez ca succesiunea a fost  deja finalizata. Exista vreun risc pentru mostenitori de urmarire pentru recupararea sumei abuziv facturate (aprox 50 lei) daca succesiunea este deja incheiata? Mai ales in conditiile in care, urmare a preluarii recente  intre 2 operatori, de telefonie, nu avem un contract scris cu actualul Orange in care sa apara asta stipulat clar clauza preavizului.

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca trebuie vazut ce scrie in contract.
Acel contract ramane valabil, chiar daca Telekom si-a schimbat actionariatul.
Nu trebuie confundat Orange Romania Communications (CUI 427320), cu Orange Romania SA (CUI - 9010105).

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am trimis copie certificat de deces și s-a încheiat rapid contractul. A venit o factura cu minus chiar. Vreo 3 leuți. Nici nu mi-am bătut caput cu ei.
Însă a fost acum vreo 3 ani.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View PostMeg-M, on 22 noiembrie 2022 - 18:02, said:

Intre timp, ei continua sa emita factura la adresa respectiva (casa nu mai este locuita, un vecin ia corespondenta) si pretind plata pentru inca 30 zile/abonament, ca perioada preaviz din momentul inregistrarii cererii.
Din cate stiu, exista o diferenta intre notificarea de incetare contract pe motiv de deces si cererea de reziliere clasica, la care intervine acea perioada de 30 zile/preaviz. O angajata de la call centerul lor mi-a confirmat ca pana acum ceva ani, erau tratate diferit, cum stiam si eu, dar recent, si pt decedati se mai factureaza o luna de servicii in plus, ca perioada preaviz!

pai spune-le sa trimita titularului factura: aleea 3, cavoul 4 !!!
pe bune, daca ati finalizat succesiunea da-i naibii cu factura lor, ca nu au ce iti face. nu lei da nici un nr de mobil la care sa te contacteze ca sa nu te deranjeze ulterior
o sa iti trimita firmele de recuperari creante niste hartii cum ca fac si dreg, ca e grav ca naiba, apoi dupa cateva luni o sa renunte sa te mai contacteze. daca totusi afla nr tau si te suna, le spui ca titularul a decedat

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMeg-M, on 22 noiembrie 2022 - 18:02, said:

Exista vreun risc pentru mostenitori de urmarire pentru recupararea sumei abuziv facturate (aprox 50 lei) daca succesiunea este deja incheiata?
Da. Mostenitorii sunt responsabili si pentru datoriile decedatului.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpasilla, on 22 noiembrie 2022 - 18:24, said:


Da. Mostenitorii sunt responsabili si pentru datoriile decedatului.
asta in cazul in care se face succesiunea.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E o aberație pe care ANPC ar sancționa-o, în opinia mea.
Anunță-i că o să-i reclami. Ce le-ai trimis tu e, practic, o cerere de închidere a abonamentului unui decedat, nu cerere de reziliere.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postarg, on 22 noiembrie 2022 - 18:32, said:

asta in cazul in care se face succesiunea.
A fost.

View PostMeg-M, on 22 noiembrie 2022 - 18:02, said:

Mentionez ca succesiunea a fost  deja finalizata.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu o dați în succesiuni, vă rog... Nu e vorba despre o datorie a unui decedat, ci de o plată cerută în avans.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
In contract spune ca trebuie minim 30 de zile de notificare pentru incetarea contractului, timp in care ei mai emit inca o factura.

Aia e, suck it up.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ați citit mesajul #3?
Tot cu Telekom am avut și eu aceași situație. A venit factura cu minus.
De atunci nimeni nu s-ar mai ostenit sa taie și cablul CATV oferit gratis pe atunci de Telekom. E și acum semnal pe cablu cu toate că nu mai locuiește nimeni acolo.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Cand una din parti dispare contractul inceteaza automat. Datoriile decedatului da, se mostenesc si trebuie platite de mostenitori, dar acele datorii sunt aboanmentele si consumul pana la data decesului si nimic ulterior, nimic ‘perioada de preaviz’.

#13
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020

View Postrexx, on 22 noiembrie 2022 - 18:23, said:

pai spune-le sa trimita titularului factura: aleea 3, cavoul 4 !!!
pe bune, daca ati finalizat succesiunea da-i naibii cu factura lor, ca nu au ce iti face. nu lei da nici un nr de mobil la care sa te contacteze ca sa nu te deranjeze ulterior
o sa iti trimita firmele de recuperari creante niste hartii cum ca fac si dreg, ca e grav ca naiba, apoi dupa cateva luni o sa renunte sa te mai contacteze. daca totusi afla nr tau si te suna, le spui ca titularul a decedat

Asa m-am gandit si eu, la nerv, numai cand am vazut ca mai facturaza o luna in plus. Am trimis notificarea de pe o adresa de email "de rezerva" , nu o folosesc oficial la alte contracte, iar la call center mi s-a confirmat ca nu exista alt numar de contact secundar  inregistrat.

Edited by Meg-M, 22 November 2022 - 19:04.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Aia de la Telekom sunt imbecili.
Bunicamea avea telefon fix. Ma duc cu certificatul de deces, primesc coala alba sa scriu cererea de rigoare, fac și asta, plec.
Dupa vreo doua luni trec pe la tara, găsesc facturi noi, telefonul funcționa.
Ma duc iar la Telekom, o fatuca îmi explica senina ca nu s-a procesat cererea ca trebuia făcută de titular, nu de mine. I-am lăsat în plata domnului, or închis ei pana la urma linia.

Edited by slai, 22 November 2022 - 19:05.


#15
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020

View Postalthea, on 22 noiembrie 2022 - 18:35, said:

E o aberație pe care ANPC ar sancționa-o, în opinia mea.
Anunță-i că o să-i reclami. Ce le-ai trimis tu e, practic, o cerere de închidere a abonamentului unui decedat, nu cerere de reziliere.
Exact, am precizat asta in discutie cu call centerului, acuzandu-i ca au inregistrat gresit cererea, ca reziliere la cerere, iar nu ca notificare de incetare imediata pe motiv de deces. Mi s a spus ca in ultimii ani le trateaza similar, doar cu ani in urma nu exista preaviz 30 zile in caz de deces.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
contractul era intre doua parti. una nu mai e. mai poate produce contractul efecte? NU!

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMeg-M, on 22 noiembrie 2022 - 19:09, said:

Mi s a spus ca in ultimii ani le trateaza similar, doar cu ani in urma nu exista preaviz 30 zile in caz de deces.
Uite-aici formularul de petiții online ANPC, poate îi aduc cu picioarele pe pământ:
https://reclamatii.a...reclamatie.aspx

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 22 noiembrie 2022 - 19:21, said:

contractul era intre doua parti. una nu mai e. mai poate produce contractul efecte? NU!
Ce simplu ar fi, daca asa ar fi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate