Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Zgomot normal, temperatura normala?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salut!

Ryzen 5 5600G, cooler-ul stock
B550M DS3H, 16GB, sursa 550W
(FARA CARCASA care urmeaza sa vina)

Poate sa-mi spuna si mie cineva, va rog, daca este in regula sunetul ventilatorului care mi se pare cam zgomotos, si daca sunt in regula temperaturile componentelor, avand in vedere ca inca NU am carcasa (care are 4 coolere)?

PC-ul este in AIDA 64 STRESS de 45 de minute!  - poza

Video cu sunetul.


Temperaturi1

Temperaturi2

Temperaturi3

Temperaturi4

Edited by asdfa34, 22 November 2022 - 17:41.


#2
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Cooler-ul stock AMD este extrem de galagios. Vei observa ca si in idle, uneori o "ia razna" din cauza PBO-ului AMD, cand cresc temperaturile.
Eu am schimbat coolerul stock cu un Arctic AC Freezer 34 duo, am setat in BIOS curba de temperaturi si a devenit dead silent. Acum am trecut pe un AiO care este mai zgomotos (ventilatoarele lui)

#3
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postbadboy69on, on 22 noiembrie 2022 - 17:54, said:

Cooler-ul stock AMD este extrem de galagios. Vei observa ca si in idle, uneori o "ia razna" din cauza PBO-ului AMD, cand cresc temperaturile.
Eu am schimbat coolerul stock cu un Arctic AC Freezer 34 duo, am setat in BIOS curba de temperaturi si a devenit dead silent. Acum am trecut pe un AiO care este mai zgomotos (ventilatoarele lui)

Momentan vreau sa las cooler-ul asta, daca singura problema e zgomotul putin tare.

Mersi mult de pont. Pe viitor sigur o sa-l schimb.


Pana atunci, temperaturile sunt in regula pentru stress?  In continuare e in STRESS de 1 ora si nu a trecut de 80 de grade. Media e de 77.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,746
  • Înscris: 30.08.2006
Temperatura e mare dar nu e periculoasa. In utilizare normala va sta mai jos. Nu incerca sa dai teste de stres cand il vei avea in carcasa.
Cumperi un cooler cu 4 heatpipe-uri si cu setari corecte in bios vei scapa si de zgomot.

Edited by Leo2006, 22 November 2022 - 18:19.


#5
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostLeo2006, on 22 noiembrie 2022 - 18:14, said:

Temperatura e mare dar nu e periculoasa. In utilizare normala va sta mai jos. Nu incerca sa dai teste de stres cand il vei avea in carcasa.
Cumperi un cooler cu 4 heatpipe-uri.

Multumesc!

#6
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Recent am montat un ryzen 5 4600g, mem ram si ssd, pe o placa de baza gigabyte a520 ds3h (cumparata refurbished).
Am pus ca si cooler ce aveam inainte pe un intel i3 4330, https://www.emag.ro/.../pd/DCBLLBMBM/. Mentionez ca acel ventilator cu leduri rosii l-am dat jos fara sa pun altul (practic este fanless).

Carcasa am https://www.emag.ro/...g/pd/D7GN9XMBM/ iar pana azi am avut in utilizare 5 ventilatoare, ventilator sursa iar pana sa modific configuratia am avut inca doua de la placa video (iesita la pensie dupa montarea noii configuratii).

In acest moment, in carcasa am 3 ventilatoare in functiune, iar ea este pozitionata pe birou, langa mine (toddler prin casa si apasa pe butoane). Zgomot face, dar nu asa de puternic si deranjant iar temperaturi in GTA V, fara placa video dedicata, este pana in 65 gr C iar in idle este de 30 gr C.

Attached Files


Edited by crazyalex86, 22 November 2022 - 20:30.


#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Am temperaturi mai bune la un 5700G intr-o carcasa ITX cu în cooler de 47mm ;)
Ai grija când vei demonta coolerul stock, pasta preaplicată e foarte lipicioasă și riști să smulgi CPU din socket, dacă tragi tare. Încerci să desprinzi coolerul cu forța moderată, eventual prin rotire ușoară. Dacă nu reușești, deblochezi socketul și scoți CPU cu tot cu cooler. Mare atenție la pini!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate