Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

obtinere civ pe alt nume

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anamaria2233

anamaria2233

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2020
Buna!
Am achizitionat o masina de la un parc auto cu import din Germania, aceasta nefiind inscrisa in Romania. Din cauza faptului ca am 18 ani, asigurarea avea un cost ridicat (~3000 lei pt Opel astra j 2009) si am ales sa fac contractul de vanzare-cumparare pe numele mamei mele pentru a beneficia de un pret mai mic la RCA (~1700 lei).
Intrebarea mea este daca pot efectua testul RAR si inmatricula apoi masina pe numele meu sau trebuie pe numele mamei? Daca trebuie facute pe numele ei, o pot trece ulterior pe numele meu?

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
rar nu conteaza cine il face, dar apoi masina se inmatriculeaza pe numele proprietarului ,  adica al mamei. Vrei pe numele tau, faci contract de v-c cu mama ta.

Dar pe mine ma bate logica, daca vrei asigurare mai ieftina si ai facut fenta asta, de ce vrei acum masina pe numele tau ? Sau ai vrut doar prima asigurare sa fie ieftina pe urma o platesti mai scumpa sau cum ?

#3
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Rar-ul il poate face  doar proprietarul din prima factura/act(de Germania)
Dupa aceea se poate face vanzare-cumparare, cel mai bine ar fi sa te duci la un birou de acte auto si te lamuresc acolo.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cu împuternicire notariala poate face oricine, orice

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu se poate si cu sula-n c*r si cu sufletu-n Rai.

Toate actele (CIV / Talon) vor fi facute pe numele celui care apare pe contractul de vanzare/cumparare. La fel si rolul fiscal, va fi deschis pe numele celui care apare in contractul de vanzare/cumparare.

RCA/Casco se fac pe numele proprietarului masinii (CIV/Talon).

Daca vrei sa inmatriculezi masina pe numele tau, poti face contract de vanzare/cumparare cu mama ta, insa atunci:
- masina va fi pe rolul tau fiscal
- RCA si Casco vor fi calculate pentru tine nu pentru mama ta

Nu poti avea masina pe numele tau si RCA pe numele mamei. Poti sa ajungi in situatia asta daca faci RCA cat masina e pe numele mamei si apoi contract de vanzare/cumparare. Insa:
- treaba tine numai 1 an (sau mai putin, depinde cat e polita valabila)
- legal este posibil sa ai probleme la un control (asigurarea e pe numele mamei, dar actele masinii pe numele tau) si, daca din nefericire vei avea nevoie de asigurare, este posibil ca firma sa refuze pentru ca toate politele au inscrisa obligativitatea anuntarii firmei de asigurare in caz de instrainare.

Asa ca ori lasi masina pe numele mamei si te bucuri de o prima mai mica de asigurare, dar iti asumi ca legal tu nu esti proprietarul ei (cu tot ce tine de asta, inclusiv riscul sa ramai fara ea), ori o pui pe numele tau dar iti asumi costurile mai mari.

#6
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

View Postrosebowl, on 22 noiembrie 2022 - 17:33, said:

Rar-ul il poate face  doar proprietarul din prima factura/act(de Germania)
CIV-ul oricum vine gol, doar datele masinii sunt inscrise de RAR pe CIV.
Datele cu privire la proprietar le completezi tu sau functionarul DRPCIV ulterior.
Factura emisa de RAR pentru verificare si ITP poate fi emisa pe numele oricui se prezinta la ghiseu, n-are nici o relevanta asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate