Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Extindere cos centrala

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adiAB

adiAB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2022
Buna,
Detin o centrala in/pe condensatie/condensare, cu cosul de evacuare al gazelor iesit in exterior cam 40-50cm.

De curand am schimbat acoperisul, iar noul acoperis se extinde peste cosul de evacuare, astfel incat tot aburul de la centrala merge sub acoperis.

Nu stiu cum se poate proceda sa extind teava acea de plastic sa imi depaseasca nivelul acoperisului.

Pot sa pun un cot si sa il scot printre tigle pe verticala? sau e necesar ca evacuarea sa fie pe orizontala (daca da, pot sa il extind mai mult?)

Aveti alte sugestii?

Attached File  IMG_20221122_131449062.jpg   231.29K   79 downloads

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie reglata software centrala daca ii modifici cosul. Se prelungeste doar orizontal in situatia ta.

Edited by andreic, 22 November 2022 - 13:40.


#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Trebuie verificat cu producatorul centralei. Stiu ca nu se poate lungi cosul decat in anumite tolerante, altfel sunt necesare modificari in setarile centralei.. Asta mi s-a spus mie acum mai multi ani - am centrala clasica, cu tiraj fortat..

#4
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Numai solutia 1 daca "permite" centrala.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 adiAB, on 22 noiembrie 2022 - 13:19, said:


Pot sa pun un cot si sa il scot printre tigle pe verticala? sau e necesar ca evacuarea sa fie pe orizontala (daca da, pot sa il extind mai mult?)

Aveti alte sugestii?


Vezi in manualul centralei...la a mea (Ariston Genus One) evacuarea este pe verticala (pe terasa) iar admisia in lateral. Centrala permite aceasta configuratie si detaliaza in manual cum se face.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Io cred ca te ajuta un "perete deflector" din tabla zincata(un ex.) la 45 grd de la marginea jgheabului pana spre perete, pe unde iese evacuarea.
Lat de 1m sa zic, eventual usor curbat catre exterior.
Asa nu modifici nimic, nu ai nevoie de tubul special folosit la evacuare  la centrala pentru extensia evacuarii.
Parerea mea!

Edited by viceroy56, 22 November 2022 - 14:14.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pastrezi teava exterioara asa cum este si prelungesti teava interioara cu cat ai nevoie.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
la asta mă gândeam și io, deoarece admisia aerului trebuie separată de evacuare
dacă prelungești DOAR cu un burlan, atunci se amestecă admisia cu evacuarea și ai probleme MARI.

#9
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ce model de centrala?
Cosul are mai mult de un cot?
Ce lungime au componentele verticale si orizontale ale cosului?

LE: Ce lungime iti trebuie la final?

Edited by Don_Costica, 22 November 2022 - 14:44.


#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cel mai sigur este sa verifici in manualul centralei tale.

Eu am Ariston si in manual sunt descrise (cu poze chiar) scenariile de aspiratie/evacuare gaze arse. Tot acolo sunt trecute si eventualele limite precum si dimensiunile maxime admise ale traseelor de admisie/evacuare. Vezi poza atasata.

In principiu ambele variante propuse de tine sunt posibile.

Attached Files



#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Solutia 1 ar fi cea mai simpla, insa ar trebui un pic sa sprijini extensia cu o consola.

Cam toate magazinele vand kituri de prelungire pentru centrale. Uite aici un exemplu, dar verifica intai daca-ti e buna: https://www.hornbach...-0-25-m/5832707

#12
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Sau mai modifici odata acoperisul. Decupezi strict in dreptul cosului, adica acolo il scurtezi pana la cat aveai initial.

 NikoroB, on 22 noiembrie 2022 - 16:20, said:

... Uite aici un exemplu, dar verifica intai daca-ti e buna: https://www.hornbach...-0-25-m/5832707

Asta e pentru interior, scrie in descriere.

Edited by dacibesti, 22 November 2022 - 16:23.


#13
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 NikoroB, on 22 noiembrie 2022 - 16:20, said:

Solutia 1 ar fi cea mai simpla, insa ar trebui un pic sa sprijini extensia cu o consola.

Cam toate magazinele vand kituri de prelungire pentru centrale. Uite aici un exemplu, dar verifica intai daca-ti e buna: https://www.hornbach...-0-25-m/5832707
Nu e bună, asta este pentru centrale normale, el are în  condensație, cu plastic la interior. Pe cea de Al, in câteva luni o termina condensul că e acid.

Prima se montează prelungirea, ultimul de pune racordul cu care a venit centrala, nu invers.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Ok, atunci sa dea back si sa caute kitul potrivit. Am zis clar ca-i exemplu.

Plus ca s-ar putea ca in manualul centealei să găsești fix cod cu prelungirea potrivită pe care poti s-o comanzi direct de la furnizorul centralei.

#15
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Legat tot de centrala, găsesc o gura de ventilație de asta plina ca sa nu mai intre frigul pe acolo? Am centrala montata in balcon.

Attached Files



#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
evident, solutia 1. vezi ca se gasesc tuburi prelungitoarepentru cosul centralei in condensatie. de 0.5 sau 1 metru. citeste si aici

NU.

 andreic, on 22 noiembrie 2022 - 13:40, said:

Trebuie reglata software centrala daca ii modifici cosul. Se prelungeste doar orizontal in situatia ta.

Edited by strongsss, 22 November 2022 - 21:23.


#17
adiAB

adiAB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2022
sincer ma asteptam sa primesc raspuns undeva prin ianuarie/februarie Posted Image

din centrala iese direct cotul de 90o apoi trece prin perete (aprox 40cm) iar in afara iese cam 50cm. as mai avea nevoie de vreo 30-40 cm ca sa treaca de acoperis.

centrala este un ariston clas one (24 cred, nu am gasit manualul)

sa 'decupez' acoperisul in zona respectiva ar fi greu, grinda/cornul e cam in linie verticala cu cosul. Si eu cochetam cu ideea de a pune o bucata de tabla provizoriu, cat sa protejeze lemnul (lambriul si cornul) macar o perioada, dar nu stiu cum as putea face o astfel de improvizatie cat de cat estetica, fiind la vedere tot.

dl. Bogdan_o, din poza respectiva mi se pare ca as putea sa prelungesc cu metrii? nu stiu daca inteleg bine tabelul respectiv.

stiu ca nu e o chestiune simpla (daca era, gaseam eu vreo teava pvc si prelungeam :/) asa ca multumesc de sfaturi.

mai caut manualul, mai intreb pe ici-colo.. mai vad si de vreun instalator (daca gasesc........)

#18
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu zic ca poti sa pui un coaxial final mai lung, fara probleme. Eu am vreo doi metri in total, cu doua coturi si nu am avut probleme in 12 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate