Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Se poate face box de placere ca hobby?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Salut, ma intreb daca se poate face box ca amator atata timp cat esti oarecum in forma si pentru placere personala si adrenalina si ca o forma de miscare? Nu neaparat pentru o forma de auto-aparare, ci pentru ca imi place acest sport si mi se pare ca antreneaza multe grupe de muschi.

Cunoasteti un antrenor in Bucuresti care se ocupa de asa ceva?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca iti pui intrebarea asta e clar ca boxul nu va fi o placere pentru tine.

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 09.08.2006

View PostRockyy, on 20 noiembrie 2022 - 15:26, said:

Salut, ma intreb daca se poate face box ca amator atata timp cat esti oarecum in forma si pentru placere personala si adrenalina si ca o forma de miscare? Nu neaparat pentru o forma de auto-aparare, ci pentru ca imi place acest sport si mi se pare ca antreneaza multe grupe de muschi.

Cunoasteti un antrenor in Bucuresti care se ocupa de asa ceva?
Ce placere o fi sa iti iei niste pumni in moaca nu stiu...

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Orice lovitura puternica incasata in orice parte a corpului poate dezvolta hematoame, tumori care se dezvolta lent, nu apar la analize si te poti trezi cu stari grave, la multi ani de la eveniment.
Eu nu cunosc vreun boxer care sa fi trecut de 60 ani, daca a ajuns acolo, fara sa aibe grave probleme mintale de ordin fizic, nu psihiatric.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Probleme mintale de ordin fizic? Simt ca am imbatranit degeaba.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Poti sa faci de placere in sensul de a te antrena la sac, nu trebuie sa intrii efectiv intr-o lupta si nici nu ai nevoie de antrenor
Dar pentru asta in prealabil trebuie sa iti antrenezi bine tot corpul cu multe exercitii cu greutati libere, greutatea corpului, aparate ..dar si alergare
Fara astea nu vei avea nici forta sa lovesti si nici rezistenta

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostDon_Costica, on 20 noiembrie 2022 - 17:05, said:

Probleme mintale de ordin fizic? Simt ca am imbatranit degeaba.
Stai rau cu "pisicul"Posted Image

Edited by florinellll, 20 November 2022 - 17:21.


#8
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
box ca si sport. omul ne vrea sa intre in ring cu tyson...

si eu as fi interesat de o sala/antrenor in bucuresti.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFC72, on 20 noiembrie 2022 - 16:56, said:

...
Eu nu cunosc vreun boxer ... fara ... grave probleme mintale de ordin ... psihiatric.
asa suna mai bine.

View Poststalker2142, on 20 noiembrie 2022 - 17:18, said:

Poti sa faci de placere in sensul de a te antrena la sac, nu trebuie sa intrii efectiv intr-o lupta si nici nu ai nevoie de antrenor
Dar pentru asta in prealabil trebuie sa iti antrenezi bine tot corpul cu multe exercitii cu greutati libere, greutatea corpului, aparate ..dar si alergare
Fara astea nu vei avea nici forta sa lovesti si nici rezistenta
asta suna interesant


#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.sanador....l-intracerebral
Semnele și simptomele hematomului intracerebral apar în urma acumulării rapide de sânge, ce determină creșterea presiunii intracraniene și compresia structurilor anatomice din jur. Acestea pot fi:
Durere de cap severă;
Vărsături;
Stare de greață;
Stare de amețeală;
Confuzie instalată brusc;
Pierderea treptată a conștienței;
Vorbire nearticulată, dificultate în exprimare (dizartrie);
Vedere încețoșată;
Inegalitatea pupilelor;
Dificultate la mers;
Incapacitatea de mobilizare a unui membru sau a unei jumătăți de corp;
Iritabilitate;
Epistaxis.
Simptomele apar din cauze fizice, nu psihologice si tin de afectarea cerebrala, sunt greu de diagnosticat si apar uneori foarte tarziu de la diverse contuzii, lovituri.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Poststalker2142, on 20 noiembrie 2022 - 17:18, said:

Poti sa faci de placere in sensul de a te antrena la sac, nu trebuie sa intrii efectiv intr-o lupta si nici nu ai nevoie de antrenor

Pentru asa ceva recomand totusi sa mearga la o sala de box sau kickbox, sa explice antrenorului ca nu-l intereseaza partea de sparring, si sa invete sa loveasca corect, cateva luni macar. Apoi poti corecta/modifica cu clipuri de pe net, de exemplu. Dar daca incepi de capul tau risti sa dezvolti multe chestii gresit, sa iti scape o groaza de detalii, etc.
Sunt convins ca sunt multi care fac doar partea de antrenament la sac, pana la urma nu vad de ce i-ar pasa antrenorului.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
da poti sa faci antrenament de lupte, chiar e foarte indicat pentru ca antreneaza si viteza, precizia, reflexele..nu doar cu greutati. poti sa sac, sau cu partener/antrenor, cu echipament de protectie adecvat

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Scuzati de off, dar am o poveste faina:
in liceu, imediat dupa revolutie, inca existau cluburi de sport muncitoresti.
ma dadeam si eu pe la unul, fara sa am pretentii de la mine. dar in club erau la diverse sporturi, destui campioni.
la box, un baiat de varsta mea, a fost cautat si ofertat de clubul dinamo.
doar ca intre timp, la in meci, si-a luat niste pumni in cap, ca a stat cateva ore in spital.
cert e ca ajuns acasa, ne-a povestit cum l-a batut maicasa, de ia scos boxul din viitor!
bine, omul si-a dar seama ca riscurile sunt prea mari si a renuntat la performanta!
altfel, boxul ca sport e super solicitant ptr organism!

exista si varianta fara lovituri: cursuri ..online!Posted Image

Edited by richi_e, 20 November 2022 - 18:34.


#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostTehCube, on 20 noiembrie 2022 - 17:52, said:

si sa invete sa loveasca corect, cateva luni macar. Apoi poti corecta/modifica cu clipuri de pe net, de exemplu. Dar daca incepi de capul tau risti sa dezvolti multe chestii gresit, sa iti scape o groaza de detalii, etc.

Nu functioneaza asa, daca fizicul e slab iti poate arata chiar si un boxeor profesionist si tot nu vei putea replica miscarile.
E nevoie de multe luni (luni la modul optimist, daca nu chiar ani :) ) pe partea de pregatire fizica pana sa incepi sa lovesti la sac

Chestia e ca odata ajuns intr-o forma buna si incepi antrenamentul la sac, loviturile cu viteza, forta si cu o forma atletica a corpului vin de la sine in mod natural, fara sa ti le arate cineva,,,

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 05.06.2002

View Poststalker2142, on 20 noiembrie 2022 - 19:24, said:

Nu functioneaza asa, daca fizicul e slab iti poate arata chiar si un boxeor profesionist si tot nu vei putea replica miscarile.
E nevoie de multe luni (luni la modul optimist, daca nu chiar ani Posted Image ) pe partea de pregatire fizica pana sa incepi sa lovesti la sac
cat trebuie lucrat fizicul dar si cat trebuie lucrat psihicul, ca daca te domina psihic adversarul s-a cam terminat meciul dinainte de a urca in ring...

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca vrei te poti inscrie si la un club de Kempo, unele fac mult sparring si ai ocazia sa inveti si putin judo. Cand pui manusile ii spui partenerului de antrenament ca nu vrei sa va loviti tare si aia e. Am facut si eu cateva luni si cand luptam o faceam la intensitate mica, nu aveam chef sa ma intrebe a doua zi lumea de ce am vreun ochi vanat. La primele meciuri dupa 1 min. nu mai puteam, de-abia mai respiram, insa imi si cheltuiam energia in mod inutil. Am inceput ceva exercitii cu greutatile, cu cardio stateam bine, a fost ok.

#17
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu nu inteleg de ce sunteti unii atat de speriati si incercati sa ma descurajati. Unu zice ca loviturile lasa semne grele pe termen lung, altul zice ca devii nebun de la loviturile primite in cap, altul ca ai ochi vineti.

La antrenament nu cred ca da cineva cu pumnul din fundul gradinii incat sa-ti sara ochii in fundul capului. Se poarta casca si manusi.

Eu ma consider oarecum in forma, iar daca nu sunt adecvat, sunt dispus sa mai fac exercitii pentru a-mi dezvolta fizicul, forta si viteza. As vrea sa fac asta de placere, deci nu cred ca exista vreun risc sa ma bage vreun campion in coma.

Edited by Rockyy, 20 November 2022 - 21:21.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
zici asta pana iti iei un pumn decent care sa te trimita la nani cateva minute, discutam pe urma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate