Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Croatia 2023 Dubrovnik-Zadar-Split alegerea optiune si obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salutare. Anul acesta 2022 ne-am petrecut concediul in Croatia zona nord si ne-a placut. Daca tot suntem la zi cu moneda lor, drumul pana acolo si tot ce implica un sejur complet in Croatia ne-am gandit ca si la anul sa mergem tot in Croatia doar ca de data aceasta in zona de Sud ca sa putem zice ca am bifat-o pe toata. Dupa cum stiti din recenzia mea https://forum.softpe...2#entry29302711 deja am bifat Istria, Krk si cam tot pana in Crikvenica iar anul viitor 2023 am vrea sa o luam spre sud dar as avea nevoie de sugestii din partea voastra. As avea de ales intre Zadar, Split sau Dubrovnik. (si as vrea sa mai rezerv o zi pentru parcul national Plitvice pe care nu am apucat sa il mai bifez anul acesta). In principiu sunt inclinat spre Dubrovnik pentru ca am auzit ca e top 1, am fost si pe KRK si se zicea ca orasul e micul Dubrovnik si daca mi-a placut mult presupun ca Dubrovnikul imi va placea si mai mult. Ideea e ca vreau sa privesc totul la nivel macro, cu ce se mai poate vedea si in jur. Intre Zadar si Splt drumul e de 1h30 in timp ce intre Dubrovnik si Split drumul este de 3h. In principiu pare ca daca optez pentru Dubrovnik nu mai am cam nici o sansa sa mai vad Split sau Zadar (cel mult split pe fuga) in timp ce intre cele 2 orase Zadar si Split daca aleg unul din ele e mult mai usr sa fac deplasarea si in celalalt. Fac o scurta paranteza aici, acum ma uita mai atent pe harta si imi dau seama ca o tara dita mai ca Bosnia are o foarte foarte mica iesire la mare pe care presupun ca au negociat-o cumva cu croatii pentru ca in rest croatii le-au luat toata marea desi bosniecii sunt la o aruncatura de bat de mare n-au prins nimic. Dar revenind ma intereseaza ce ofera fiecare oras si ce ofera imprejurimile. Anul trecut pentru ca m-am trezit cu mai putin de o luna inainte nu am mai prins oferte bune, hoteluri asa si asa la pret mare cand daca ma trezeam mai din timp prindeam hoteluri si mai bune in bani si mai buni.

In acest topic vreau sa clarific mai multe puncte:

1) Destinatia (Zadar, Split sau Dubrovnik)
2) Pe ce traseu se ajunge acolo ?
3) Ce este de vazut in zona respectiva
4) Recomandari de zone de cazat, hoteluri, etc
5) Cum pot face sa rezerv cat mai din timp, cam de cand incep rezervarile pe bookings pentru la anu?

In schimb eu voi veni cu o recenzie cel putin la fel de stufoasa despre sejur.
Astept rasunsurile voastre

#2
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Salut. Eu am fost in Croatia in 2017.
Despre Zadar,  in afara de orga de apa (cauta pe net ca e destul de interesant) nu stiu daca ai mare lucru de vazut acolo.
In Split am stat 5 zile. Un oras foarte frumos, inconjurat de munti. Poti face excursii cu vaporase, vizitarea centrulu vechi si daca iti plac plimbarile, Marjan hill (destul de mult de mers, dar sunt privelisti minunate). Ca dezavantaj, toate plajele sunt cu pietre ... nu e tocmai placut.
In Dubrovnik am stat 3 zile, dar cred ca ar fi meritat sa stau mai mult. Si acolo majoritatea plajelor sunt cu pietris, dar centrul vechi e o bijuterie. Chiar simti ca te teleportezi in timp. Cu siguranta trebuie sa mergi pe zidurile cetatii, dar daca e foarte  cald sa luati multa apa. Nu veti avea multa umbra.
Legat de Plitvice, as recomanda o zi full ... cu cazare langa. E foarte frumos.
Fiind acum mult timp nu as putea recomanda cazari, dar pe booking sigur poti gasi deja pentru vara viitoare.

#3
DrStalker

DrStalker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.01.2018
Am fost in Croatia ultima data in 2018 si ti-as recomanda Split, unde ai ce vizita (orasul vechi cu Palatul lui Diocletian, Salona unde s-au filmat parti din Game of Thrones si unde am intalnit unul din figurantii care au `jucat` in film) si altele. Pentru Plitvice am primit un pont pe care l-am folosit la fata locului: Cazare la hotel Jezero (in parc, apartine de Academia de Stiinte a Croatiei, chiar daca era un hotel `comunist`), luat bilete de intrare in parc dupa-amiaza (bilet pentru jumatate de zi, la jumatate de pret) si intrat in parc 3 zile la rand 3 persoane in baza a 3 jumatati de bilet a caror valabilitate o prelungea automat domnisoara de la receptie. Cred ca merita incercat. In rest, merita un drum de Dubrovnik cu opriri macar la Trsteno si Cavtat, iar in Dubrovnik stat 2-3 zile pentru orasul vechi, care este de obicei destul de aglomerat, si la care majoritatea obiectivelor de vizitat sunt cu plata.

Sper ca ti-am fost util.

#4
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
Si ai grija ce vorbesti acolo despre Croatia si Bosnia ca poate "ti-o iei in freza".

"Lasa istoria pentru istorici..."

#5
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 16.07.2017
Cum a ajuns mica porțiune de litoral deținută acum de bosniaci,la Bosnia.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neum
Croatii sunt la fel de vinovați ca au atâta litoral în comparație cu bosniacii cât sunt de vinovați si grecii ca au acces la Marea Mediterana, Marea Adriatica, Marea Ionica sau Egee,toate subsidiare ale Marii Mediterane sau germanii, fata de cehi, ca au acces la Marea Baltica în timp ce Cehia nu are acces la mare.
Dacă Dubrovnikul nu ar fi avut probleme militare și politice cu venețieni, azi, zona Neum, locuita în procent de peste 90% de croati,ca și alte locații din Bosnia, s-ar fi aflat la patria mama, Croația.
De la 1 ianuarie 2023, Croația adopta moneda euro.Asta este un lucru cert.

Edited by freddy2017, 24 November 2022 - 10:44.


#6
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 freddy2017, on 24 noiembrie 2022 - 10:39, said:

Cum a ajuns mica porțiune de litoral deținută acum de bosniaci,la Bosnia.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neum
Croatii sunt la fel de vinovați ca au atâta litoral în comparație cu bosniacii cât sunt de vinovați si grecii ca au acces la Marea Mediterana, Marea Adriatica, Marea Ionica sau Egee,toate subsidiare ale Marii Mediterane sau germanii, fata de cehi, ca au acces la Marea Baltica în timp ce Cehia nu are acces la mare.
Dacă Dubrovnikul nu ar fi avut probleme militare și politice cu venețieni, azi, zona Neum, locuita în procent de peste 90% de croati,ca și alte locații din Bosnia, s-ar fi aflat la patria mama, Croația.
De la 1 ianuarie 2023, Croația adopta moneda euro.Asta este un lucru cert.

Salut Mersi, adopta moneda inseamna ca arunca kuna la gunoi ? sau merg cu ambele in paralel ? Pentru ca daca se merge cu ambele atunci ma astept ca voi gasi locuri in care comerciantii sa nu accepte euro ci numai kuna nu ?

In fine, azi am fost la targul de turism, ofertele nu au fost. Cica nu au nici o oferta pt cazari ci doar pt pachete complete cazare + drum. Nu inteleg care e faza, sa inteleg ca "ofertele" sunt doar pe bilete de avion ? Ce oferta e aia devreme ce oricine isi ia bilet de avion cu 1 an inainte plateste automat mai putin..deci agentia ce mai da ? In fine si cu asta. Am primit "oferta" mai mare ca pe booking. Mi-a mai zis ca la inceput de an se fac discounturi. Nush daca e adevarat.

Am cautat dubrovnik demipensiune cazare pt 2 adulti si 2 copii pt la anul iulie si ghici ce. Vreo zece hoteluri si toate peste 3000 euro. Nu inteleg. Anul trecut mi-am luat in zona de nord cu 1700 euro demipensiune pt toata familia cu rezervare inainte cu o luna sa merg si acum rezerv cu 8 luni si gasesc la 3000 de euro si doar o mana de hoteluri ? La ce sa ma astept ? Stiam ca dubrovnik e mai scump dar atat de scump ? si faptul ca vreau sa comand cu atata vreme inainte nu ajuta la nimic? nici un discount nimic ?

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Nu este obligatoriu sa stai musai in Dubrovnik, daca nu te tin buzunarele. Nici pe mine nu m-au tinut buzunarele asa ca am stat in Mokosica, o localitate aflata la 2 km de Dubrovnik si am ajuns in centrul istoric al faimosului oras folosind un autobuz local. Intr-un sfert de ora esti in Dubrovnik. Sunt vreo 4-5 statii de autobuz pana la intrarea in orasul vechi. Biletele le iei de la orice tutungerie sau chiosc (mic magazin local) din Mokosica.
Am facut o simulare:
- 3 nopti (o noapte va odihniti dupa drum, urmatoarea zi este zi plina de vizitat, a treia zi este pentru plecat spre alta destinatie: Makarska, Split, Trogir, Sibenik, Zadar. )
- 2 adulti si doi copii
- 10.07-13.07

384 euro (276 euro Genius) Apartment Majer
457 euro (329 euro Genius) Apartments Siblings

In  localitatea Lozica ai la 489 euro (352 euro Genius) Apartment Angelina

"Genius" inseamna ca ai mai multe rezervari facute pe Booking.com

#8
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 florinbad, on 29 noiembrie 2022 - 07:56, said:

Nu este obligatoriu sa stai musai in Dubrovnik, daca nu te tin buzunarele. Nici pe mine nu m-au tinut buzunarele asa ca am stat in Mokosica, o localitate aflata la 2 km de Dubrovnik si am ajuns in centrul istoric al faimosului oras folosind un autobuz local. Intr-un sfert de ora esti in Dubrovnik. Sunt vreo 4-5 statii de autobuz pana la intrarea in orasul vechi. Biletele le iei de la orice tutungerie sau chiosc (mic magazin local) din Mokosica.
Am facut o simulare:
- 3 nopti (o noapte va odihniti dupa drum, urmatoarea zi este zi plina de vizitat, a treia zi este pentru plecat spre alta destinatie: Makarska, Split, Trogir, Sibenik, Zadar. )
- 2 adulti si doi copii
- 10.07-13.07

384 euro (276 euro Genius) Apartment Majer
457 euro (329 euro Genius) Apartments Siblings

In  localitatea Lozica ai la 489 euro (352 euro Genius) Apartment Angelina

"Genius" inseamna ca ai mai multe rezervari facute pe Booking.com

Vrem hotel cu demipensiune. Adica stiu ca poti vedea croatia pe bani putini daca vrei, dar la noi targetul nu e doar sa mergem acolo musai si sa iesim cat mai ieftin posibil, la noi e si sa ne simtim bine, sa nu trebuiasa sa gatim, sa mancam la hotelul nostru mult si bine etc

#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai sugestia lui Florinbad ar fi sa va luati cateva nopti pe undeva pe langa Dubrovnik cat sa apucati sa-i vizitati iar restul sejurului, daca vreti cu demipensiune, in alta parte unde sunt preturile mai prietenoase.

Daca vrei neaparat 7 nopti cu demipensiune in Dubrovnik spor la cautat!

Edited by mdt, 29 November 2022 - 11:30.


#10
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 mdt, on 29 noiembrie 2022 - 11:26, said:

Pai sugestia lui Florinbad ar fi sa va luati cateva nopti pe undeva pe langa Dubrovnik cat sa apucati sa-i vizitati iar restul sejurului, daca vreti cu demipensiune, in alta parte unde sunt preturile mai prietenoase.

Daca vrei neaparat 7 nopti cu demipensiune in Dubrovnik spor la cautat!

1) cam cate zile ar fi de alocat pt dubrovnik ?
2) ar fi indicat sa iau ceva intre dubrovnik si split ca sa le pot vizita pe ambele mai usor ? cateva zile pt unu si pt altul ? plus korcula ca am auzit de ea si ce mai e prin zona ?

Noi suntem cu vizitatul, vrem sa vedem cat mai multe. Ce zona ar fi cea mai ideala ?

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
1. Vezi ultimele fotografii ale lui Zuv, puse la topicul referitor la Dubrovnik, notează pe o foaie de hârtie unde au fost făcute și vezi dacă îți ajunge o zi plina (vara ziua tine mai mult). Dacă îți propui sa vizitezi tot ce a vizitat zuv, cred ca doua zile pline ar fi în regula.
2. Am vizitat în Split doar Palatul lui Dioclețian și tot ce tine de orașul vechi. Mi-a luat cam 2 ore. Restul obiectivelor orașului ți le pot spune mdt sau camelia19, care au vizitat mai mult din Split. Dacă vrei sa faci și plaja (la Brela sau Makarska), nu cred ca este bine sa-ti faci baza intr-o statiune situata între orașe. Începi cu Dubrovnik și termini cu Zadar (sau invers). Eu asa as face, pentru a avea continuitate. La Sibenik ai și Parcul național Krka.

#12
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
2 zile e ok pentru Dubrovnik. Merita vizitat și penis dacă aveți drum. Au un acvariu imens amenajat într-o cetate + un coloseum drăguț.

#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postandrey23, on 22 decembrie 2022 - 10:41, said:

2 zile e ok pentru Dubrovnik. Merita vizitat și penis dacă aveți drum. Au un acvariu imens amenajat într-o cetate + un coloseum drăguț.

Am fost deja acolo, nu am mai intrat la acvariu, am trecut pe langa el dar am vazut coloseumul.  Am scris asta in postul precedent la care am facut referire in prima postare, vezi...s-ar putea sa iti placa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate