Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Fornăit Ciobanesc german

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Am un ciobănesc german de 7 ani si de vreo 4 zile fornăie pe nas, ca și cum ar avea muci, nu poate să îi inghita și se îneacă cu ei, și îl deranjează.  Am fost la vet, zice că e răcit, îi dau de 3 zile Synulox dar nu pare să cedeze, mai am o zi. Mănâncă normal, nasul nu e uscat, nu e apatic. Doarme în hol la căldură, are așternut. De ce durează atât, aveți idee?

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Minim 5 zile de tratament cu doza corecta conform kilogramelor . Poti detalia cu ''fornaitul'' ? Temperatura ?
Poate dura tratamentul si 14 zile !
Vezi ca ai un CG cu echilibrul termic dereglat daca sta in casa la caldura ! Deci nu mai are rezistenta prelungita la frig . Sa nu transpire in casa si sa-l lasi ziua mult timp afara la frig .
De obicei la raceala , are temperatura si nasul uscat !

#3
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Horcăie muci în gât, încearcă să inghita. In prima zi se auzea doar nasul infundat, și am zis că e trecator. Nu e foarte cald în hol, știu că nu e buna caldura la ei, e un calorifer mic, există și o ușiță de acces pentru el, doar seara intră la somn, în rest e prin curte

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Incearca si la alt medic ! Rinita poate fi si raceala dar si pe fond alergic care ar complica lucrurile ! Ai fum...gaze in casa...orice care pot provoca alergii ? Mananca ceva nou ? Ceva polen ? Poti incerca cu spray-uri nazale cu apa de mare sau solutie salina !
Incearca cu supe de pui cu mult morcov , etc. ! Il ajuta sa inghita !

#5
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Nimic nou în mancare, nu intră în casă, doar în hol. Îi dau supe.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Atunci inchide ''usita'' cateva zile , au tentatia sa iasa afara la orice zgomot sa verifice ! Il scoti la 2-3 ore la necesitati fiziologice pana cand isi revine !!!
Succes si insanatosire rapida ! Posted Image Posted Image Posted Image  CG !!!

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 -Dastan-, on 19 noiembrie 2022 - 22:35, said:

Am un ciobănesc german de 7 ani si de vreo 4 zile fornăie pe nas, ca și cum ar avea muci, nu poate să îi inghita și se îneacă cu ei, și îl deranjează.  Am fost la vet, zice că e răcit, îi dau de 3 zile Synulox dar nu pare să cedeze, mai am o zi. Mănâncă normal, nasul nu e uscat, nu e apatic. Doarme în hol la căldură, are așternut. De ce durează atât, aveți idee?
Are tuse de canisa...nu raceala, E viroza. Eu le fac vaccin anual pentru asta! Normal nu poate nici sa manance usor...

Edited by GlCA_Contras, 20 November 2022 - 09:54.


#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Unuia din cainii mei ii placea sa scurme mult si insistent cu nasul prin zapada, si racea: ragusea, tusea. Tratamentul nu a fost cu pastile sau injectii, ci cu sirop de tuse pt copii. Nu mai stiu ce cumparam, dar cutia era cu portocaliu si avea si un fel de dozator cilindric. A functionat foarte bine.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
A nins la voi?

https://www.royalcan...l-cough-in-dogs

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Fă un test pentru dirofilaria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate