Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

As vrea sa mai pun 5kg

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbobben, on 20 noiembrie 2022 - 14:07, said:

As vrea sa mai adaug aici ca sunt interesat de culturism
2 idei imi vin imediat cand ai spus asta. 1. Daca de felul tau esti slab, nu te astepta sa faci mari performante in sportul asta, caci geneticul conteaza. Si 2, daca n-ai multa grasime pe tine, e numai bine asa, sa te apuci de culturism. Nu pune grasime pe tine degeaba, caci ca sa pui muschi trebuie sa fi pe surplus carloric si asta (din pacate) te va ingrasa. Plus ca mancarea bogata in proteina are si grasime, de-aia si pudrele proteice s-au inventat, sa adaug proteina fara grasimi si carbo prea multi.
Problema pe care o am eu (si multi altii posibil) e ca punem prea multa grasime dupa o perioada, si e un calvar sa retii muschii cand esti pe o dieta de slabit (pe deficit caloric).
Deci daca tu n-ai grasime pe tine, ai un an perfect de-acum incolo pt antrenament fara sa-ti bati capul cu problema slabitului (care iarasi, e foarte nasoala). Deci daca vrei culturism, nu te ingrasa (degeaba).

Sa te ingrasi e usor.. am in familie 2 slabanogi.. taica-miu nu reusea sa aiba 60kg nici la 35 de ani (avand 1,73m). Apoi mai la pensionare s-a nesimtit (ne mai facand nimic, si aparand mancarea "capitalista"), de nu poate sa slabeasca sub 110kg (ii plezneste burta, i-a iesit ombilicul afara). Frate-miu iarasi, ii spuneam "oase la punga" pana cand a prins drag de ciocolata/sucuri.. si a trecut imediat de 100kg (la 1.88m). Sa pui grasime nu-i problema.. Sa pui muschi e partea grea. Si sa pui muschi fara grasimi e aproape imposibil.

Edited by bursucelu_viesel, 20 November 2022 - 14:47.


#38
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Poststefan0011, on 18 noiembrie 2022 - 19:13, said:

Atat iti spun, nu pune 5 kg in plus sau in minus deasupra sanatatii tale. Fa sport, mananca sanatos si vei avea cate kilograme considera corpul tau ca e nevoie sa aiba, nu cate vor cei din jur. Iei prafurile alea, cresti 5 kg si apoi ce? Ori continui ori ajungi de unde ai plecat.

Nu e chiar asa. Din experienta zic. Pana acum vreo 8 ani aveam 50kg si 1.79 inaltime, toata viata am fost piele si os, e drept nici nu mancam prea mult ca nu imi era pofta. Acum 8 ani am cumparat 2 saci de ON serious mass de 5kg fiecare, numai carbohidrati, o portie de prafuri cu lapte avea 1350 de calorii, daca tin bine minte. Am luat in cateva luni toate cele 10kg de prafuri si m-am ingrasat de la 50 la 80kg. Pe urma am si inceput sa mananc mai mult ca mi se facea foame mai des si mai tare, iar de atunci incoace nu am mai luat absolut niciun praf, nu fac nici nu am facut sport sau culturism, doar voiam sa ma ingras un pic. Si de atunci greutatea mea e constanta, aproape 80kg tot timpul dar mai variaza intre 78-82kg... Nu zic ca la toti e la fel, dar pe mine m-au ajutat prafurile alea, si nu am luat decat cateva luni, si rezultatele au ramas.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate