Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

As vrea sa mai pun 5kg

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
Hello, m-am apucat recent de sala si am vorbit cu antrenorul de acolo pentru a-mi recomanda ceva suplimente pentru sala. Ideea este ca sunt destul de mic ca greutate si mi-a zis ca ar fi ok daca as mai pune cateva kilograme in plus. Am mai scris aici vara asta, dar inafara de alergat nu am mai facut nimic, iar de sala m-am apucat acum 10 zile. Mi-am facut asta vara si niste analize si au iesit ok, iar doctorul mi-a recomandat sa mai pun 5 kg in plus. Intre timp am mai luat 5 kilograme (am acum 65 de kg la 1,75m), dar mi se pare ca e cam putin raportat la efortul pe care il fac acum.
Mi-a zis antrenorul de produsele astea:
https://www.kiwigym....UsZb7lrtrCJnAzs
https://www.animalpa...nzr6HC2qYM6BdQc
https://www.kiwigym....23ATVNXJCla48Es
https://www.animalpa...nzr6HC2qYM6BdQc

V-am mai zis eu si in alte topicuri ca nu as vrea sa consum totusi produse de genul, dar nu stiu exact ce sa zic, credeti ca m-ar ajuta niste produse de genul, macar sa incerc o perioada de timp eventual. Sau ziceti mai bine sa continui cu dieta pe care o am?

Va multumesc tuturor de raspunsuri si scuze daca va deranjez cu indrebarea.

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Atat iti spun, nu pune 5 kg in plus sau in minus deasupra sanatatii tale. Fa sport, mananca sanatos si vei avea cate kilograme considera corpul tau ca e nevoie sa aiba, nu cate vor cei din jur. Iei prafurile alea, cresti 5 kg si apoi ce? Ori continui ori ajungi de unde ai plecat.

Edited by stefan0011, 18 November 2022 - 19:15.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Toate astea nu trebuie luate după ureche. Dacă ai un deficit de proteine dovedit la analize, bagă făină de greieri. Însă în mod normal nu e cazul.

#4
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Ai vrea să mai pui 5 km de grăsime, sau mușchi? Presupun că a doua variantă. Și totuși, de ce ai face asta? Ești inestetic? Dacă arăți și te simți bine, ideal ar fi să practici un sport natural, fără stimulente de niciun fel. Prafurile acelea proteice sunt foarte nesănătoase pentru ficat, dar te ajută să crești repede în masă musculară, adică trișezi natura.
Pe care naturală te dezvolți mult mai greu, doar că muschiul format așa, e superior calitativ. Iar dacă renunți la sport din varii motive, nu te vei ”dezumfla” rapid. Lasă prafurile recomandate de antrenor, și consultă un nutriționist!

Edited by glassofwine, 18 November 2022 - 19:38.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca trebuie sa o iei incet, la inceput, ca incepator la sala, cauta pe youtube accidentarile comune.
Invata formele corecte.
Tie iti trebuie ceva proteine si pare ca ti-a recomandat ceva ok.
AnimalPach si Whey sunt acolo la nivel cu proteinele bune:
https://www.decathlo....availability|1

Nu forta, ia de te odihneste, somn mult, ceva proteine si rabdare.

Da, la 175 de cm inaltime cu 65 de kg, inseamna ca esti cam slab.
Trebuie sa intelegi ca dupa cateva luni de sala or sa se rezolve cele 5kg ca o sa se dezvolte muschi.
Deci rabdare, nu forta, da, baga si ceva proteina, nu multa.

Mai importanta este alimentatia, piept de pui, oua, cauti pe google proteine.

#6
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Ce treaba au suplimentele pentru Joint health cu luare in greutate? SI ce treaba au proteinele? Daca vrei sa iei in greutate (raspund la intrebare fara a intra in discutia grasime vs muschi) ai nevoie de mai multe calorii. Suplimentare cu proteine este foarte recomandata pentru masa musculara (dar nu este necesara daca consumi suficiente proteine din alimentatie) dar daca vrei sa cantaresti cu 5 kg mai mult - trebuie sa mananci mai multe calorii. Asta se poate face foarte usor si foarte sanatos (si ieftin) cu alimentele pe care le preferi tu. Sau, daca totusi vrei suplimente, ia Mass Gainer de la orice producator de suplimete mai serios.


PS. Sau faina de greieri daca "esti pe religia asta".

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Daca faci sport cum trebuie, cresti in greutate. Daca nu cresti in greutate, nu faci sport cum trebuie.

#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Eu is pt mancare normala. Ma uitam la pliculetule alea care se lauda cu 5gr de proteina.. Pai un ou are 7gr de proteina si e proteina de calitate maxima. N-as da in vecii vecilor atatia bani pe alea. Mai ales daca vrei sa iei in general in greutate (adica muschi plus grasime). Eu aproape ajung la 90kg, si-am inceput antrenamentul (acasa) fix acum un an avand 80kg (la 1.86m). N-am bagat niciun animal pak, sau proteinele lu peste.. Am luat soia pentru porci! Posted Image (la vrac). De departe cea mai ieftina proteina.
Nu stiu ce-i cu protectia ligamentelor, ca doar nu tragi maximale, banuiesc ca faci serii de peste 8 repetari, si nu in fiecare zi. Daca e vreo problema cu incheieturile, problema-i la exercitiu, nu la lipsa de nutrienti. Mi se pare fandoseala, si foarte scumpa. Plus ca sunt bani trimisi la export, asta chiar nu suport. Baremi daca tot arunc cu bani pe suplimente (care se stie ca n-au mare efect), le-as lua de la Redis Nutritie (sau cum zic eu Re-disnutritie). Din patriotism, de-al naibii. Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 18 November 2022 - 21:17.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai nu de aia te duci la sala, ca sa pui ceva pe tine?
Nu da banii pe mizeriile alea care sunt oricum pline de zaharauri, dextroza si alte balarii. Ia-ti niste oua.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Oua, piept de pui fiert. Rupi daca mananci asa.

#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Ăsta cu prafuri e culturism de bibliotecă, nu știu cum să zic. Fibra contează, nu volumul.
Cu ce v-a greșit mâncarea gătită nu pot înțelege, nu știu.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postonisifor12, on 18 noiembrie 2022 - 22:08, said:

Cu ce v-a greșit mâncarea gătită nu pot înțelege, nu știu.
Cand cresti mult si trebuie sa asiguri multa proteina fara grasimi multe, incepe sa aiba haz sa mai adaugi pudra proteica, insa nu-i cazul incepatorilor mai ales celor slabi.
A, si chipurile dupa antrenament ar fi o fereastra unde cica ar intra mai repede o proteina rapida, insa eu nu stiu de ce nu intra si mai repede proteina de la masa dinaintea antrenamentului.. La un moment dat auzisem ca era vrajeala de marketing asta cu fereastra unde trebuie la secunda sa bagi noi proteine. Ai destule ore disponibile dupa antrenament unde sa tot asimilezi proteine.

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postbobben, on 18 noiembrie 2022 - 18:57, said:

Hello, m-am apucat recent de sala si am vorbit cu antrenorul de acolo pentru a-mi recomanda ceva suplimente pentru sala. Ideea este ca sunt destul de mic ca greutate si mi-a zis ca ar fi ok daca as mai pune cateva kilograme in plus. Am mai scris aici vara asta, dar inafara de alergat nu am mai facut nimic, iar de sala m-am apucat acum 10 zile. Mi-am facut asta vara si niste analize si au iesit ok, iar doctorul mi-a recomandat sa mai pun 5 kg in plus. Intre timp am mai luat 5 kilograme (am acum 65 de kg la 1,75m), dar mi se pare ca e cam putin raportat la efortul pe care il fac acum.
Mi-a zis antrenorul de produsele astea:
https://www.kiwigym....UsZb7lrtrCJnAzs
https://www.animalpa...nzr6HC2qYM6BdQc
https://www.kiwigym....23ATVNXJCla48Es
https://www.animalpa...nzr6HC2qYM6BdQc

V-am mai zis eu si in alte topicuri ca nu as vrea sa consum totusi produse de genul, dar nu stiu exact ce sa zic, credeti ca m-ar ajuta niste produse de genul, macar sa incerc o perioada de timp eventual. Sau ziceti mai bine sa continui cu dieta pe care o am?

Va multumesc tuturor de raspunsuri si scuze daca va deranjez cu indrebarea.
Ti-au spus baietii cateva argumente pe care ar fi bine sa le iei in considerare.

Daca vrei sa le ignori, e decizia ta.

Ca sa te asiguri ca ce mananci se si depunde, iti trebuie insulina.
Cand mananci, fii atent sa mananci intai carbohidratii, apoi grasimea apoi proteinele.

Nu e tocmai sanatos ce iti recomand, insa e cel mai rapid mod de a te asigura ca ce mananci se depune.
Insulina face minuni in sensul asta.

O sa depui si grasime in proces, dar e ok, o dai jos dupa cand intri in deficit caloric.

La greutatea ta actuala, in consum excesiv de proteine, mai ales din prafuri cu absorbite rapida o sa iti ridice niste probleme cu acidul uric. Nu vrei asta.

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013

View Postbursucelu_viesel, on 18 noiembrie 2022 - 22:35, said:

incepe sa aiba haz
Are mult haz.
„Când crești mult”.Când crești mult? Adică de ce să crești mult, cu ce ocazie? Nu zic de tine, întreb așa la modul general.

View Postvictor29cr, on 18 noiembrie 2022 - 22:38, said:

Nu e tocmai sanatos ce iti recomand
Zici, ă?

Edited by onisifor12, 18 November 2022 - 22:42.


#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postonisifor12, on 18 noiembrie 2022 - 22:41, said:

Are mult haz.
„Când crești mult”.Când crești mult? Adică de ce să crești mult, cu ce ocazie? Nu zic de tine, întreb așa la modul general.

Zici, ă?
Multi nu stiu cum functioneaza corpul si ce hormoni produce.

Decat sa ingere niste prafuri care or sa ii faca mai mult rau decat bine mai ales la greutatea lui, mai bine sporeste insulina si mananca mancare.

Ambele variante sunt rele, dar pe termen scurt e mai ok.
Plus ca de la atata insulina si carbohidrati, o sa i se umfle muschii a doua zi de o sa creada ca e pe steroizi.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Poststefan0011, on 18 noiembrie 2022 - 19:13, said:

Atat iti spun, nu pune 5 kg in plus sau in minus deasupra sanatatii tale. Fa sport, mananca sanatos si vei avea cate kilograme considera corpul tau ca e nevoie sa aiba, nu cate vor cei din jur. Iei prafurile alea, cresti 5 kg si apoi ce? Ori continui ori ajungi de unde ai plecat.

Cine ti-a spus ca de la prafurile alea pui 5kg? Primul si ultimul sunt suplimente pentru articulatii, celelalte complex de vitamine si minerale. Nimic deosebit.


View PostYOUR_GOD, on 18 noiembrie 2022 - 20:58, said:

Daca faci sport cum trebuie, cresti in greutate. Daca nu cresti in greutate, nu faci sport cum trebuie.

Daca faci sport cum trebuie si nu alimentezi corpul corect  o sa tot iei in grutate.

Edited by althea, 19 November 2022 - 17:18.
controlează-ti limbajul, te rog


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai, terminati-o cu proteinele astea "rapide". E doar marketing si vrajeala. Poate or fi bune de ceva dar doar la culturistii aia profesionisti, care oricum se injecteaza cu steroizi si alte d'astea. Nu se fac ei asa mari doar din proteine si suplimente. Si in nicun caz cu suplimente din astea de doi bani.
Oricum organismul are rezerve de proteine gata digerate si gata sa fie pompate in sange atunci cand organismul le cere. Ficatul e una din sursele astea.

Ca sa nu mai spun ca alea 5 kg ar trebui sa le pui dupa maxim doua luni de sala fara suplimente.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvinciun, on 18 noiembrie 2022 - 23:02, said:

Daca faci sport cum trebuie si nu alimentezi corpul corect  o sa tot iei in grutate.
Dacă ești în stare să faci sport cum trebuie, iei în greutate și este normal. Nu înțeleg afirmația ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate