Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dibluri sau fără dibluri? Termosistem polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Eu personal am mers pe varianta clasica cu fixarea mecanica a acelor "ciuperci" dibluri la termosistemul casei mele - vreau sa evit orice posibile surprize ulterioare, sa ma trezesc cu polistirenul jos de pe casa. Pagubele vor fi mult mai mari decat gaurirea pe alocuri a zidariei, care se va rezolva la etapa de tencuire interioara.
Inca ceva: nimeni nu cred ca-si asuma sa-ti dea garantie pe manopera fara acele dibluri aplicate.

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Garantie pe manopera?Unde te crezi, in Star Trek?

#21
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022

View Postdanciusergiu84, on 24 noiembrie 2022 - 11:16, said:

au aparut niste dibluri ciudate scoase de vestitii ingineri germani: https://baumit.ro/pr...t-startrack-red

View Postmayte_22, on 18 decembrie 2022 - 22:38, said:

Eu personal am mers pe varianta clasica cu fixarea mecanica a acelor "ciuperci" dibluri la termosistemul casei mele - vreau sa evit orice posibile surprize ulterioare, sa ma trezesc cu polistirenul jos de pe casa. Pagubele vor fi mult mai mari decat gaurirea pe alocuri a zidariei, care se va rezolva la etapa de tencuire interioara.
Inca ceva: nimeni nu cred ca-si asuma sa-ti dea garantie pe manopera fara acele dibluri aplicate.

Ca sa ai garantie ca tin diblurile in zidarie trebuie sa tencuiesti, si exterior.
Ca sa rezolvi toate gaurile din zidarie trebuie sa tencuiesti, si exterior! Conteaza sa inchizi zidaria pe ambele parti pt. ca polistirenul nu inchide perfect intre rosturi.
Vezi si tu cum acorda Baumit garantie la acele dibluri din sistemul ETICS gama premium de la ei. S-a postat anterior, citeste tot ca s-a mai discutat.

Edited by dadedon, 18 December 2022 - 23:21.


#22
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Am studiat și eu diblurile respective. Am cautat și poze cu izolații de polistiren desprinse de pe case din diferite cauze. În mai toate cazurile mamaligile erau ramase pe polistiren. Cu alte cuvinte, problema de aderenta e între adeziv și perete, nu între adeziv și polistiren. În cazul diblurilor clasice (care traversează polistirenul) nu ai de ce sa te gândești cine și unde face aderenta mai buna. În cazul minunațiilor ăstora da, trebuie sa-ti pui problema asta căci polistirenul vine peste ele. Deci ele asigura doar adezivul sa rămână pe perete. În schimb polistirenul poate foarte bine sa se desprindă din adeziv. Probabil cel de calitate mai slabă la care biluțele alea nu stau foarte bine lipite între ele e susceptibil sa pățească asa ceva. Și trebuie sa fie diferență și între lipit cu mamaligi vs lipit pe pat continuu ori măcar pe contur. Odată ca fabricantul spune ca minim 40% din suprafața plăcii sa fie acoperita cu adeziv, apoi e problema infiltrarii apei care îngheață iarna și împinge placa de polistiren în afară.
Diblurile normale rezolva oarecum toate problemele de mai sus. Astea deștepte... nu știu. Și nu sunt ieftine. Eu am calculat tot exteriorul de la casa mea pe la 5000...6000 euro materialele (fără manopera). Din care 1500 euro saraciile astea de dibluri.

#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006

View Postraducut123, on 18 decembrie 2022 - 22:40, said:

Garantie pe manopera?Unde te crezi, in Star Trek?
Exista. Daca ai certificat de conformitate la materiale, ai si garantie la manopera.
Chiar este stipulata parca si intr-o lege, dar nu mai stiu exact ce si cum. Mi-a aratat constructorul cand am construit (si dirigintele de santier).

#24
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022

View Postakeem, on 19 decembrie 2022 - 06:24, said:

Am studiat și eu diblurile respective. Am cautat și poze cu izolații de polistiren desprinse de pe case din diferite cauze. În mai toate cazurile mamaligile erau ramase pe polistiren. Cu alte cuvinte, problema de aderenta e între adeziv și perete, nu între adeziv și polistiren. În cazul diblurilor clasice (care traversează polistirenul) nu ai de ce sa te gândești cine și unde face aderenta mai buna. În cazul minunațiilor ăstora da, trebuie sa-ti pui problema asta căci polistirenul vine peste ele. Deci ele asigura doar adezivul sa rămână pe perete. În schimb polistirenul poate foarte bine sa se desprindă din adeziv. Probabil cel de calitate mai slabă la care biluțele alea nu stau foarte bine lipite între ele e susceptibil sa pățească asa ceva. Și trebuie sa fie diferență și între lipit cu mamaligi vs lipit pe pat continuu ori măcar pe contur. Odată ca fabricantul spune ca minim 40% din suprafața plăcii sa fie acoperita cu adeziv, apoi e problema infiltrarii apei care îngheață iarna și împinge placa de polistiren în afară.
Diblurile normale rezolva oarecum toate problemele de mai sus. Astea deștepte... nu știu. Și nu sunt ieftine. Eu am calculat tot exteriorul de la casa mea pe la 5000...6000 euro materialele (fără manopera). Din care 1500 euro saraciile astea de dibluri.

akeem - acolo unde ai vazut izolatia cazuta de pe fatade existau dibluri? Si daca da, unde au ramas acestea, pe fatada sau pe izolatie?

Se greseste putin in mod repetat, studiati mai bine documentatiile tehnice, pentru ca:
Diblurile nu sustin greutatea placilor de termoizolatie!
Scrie si in documentatiile tehnice de la vata bazaltica care e mult mai grea, a explicat-o si Soflete intr-un video deasemenea:
Diblurile au rol de ancora de siguranta la fortele de suctiune ale vantului, nu au rol de sustinere sau de a tine izolatia pe casa!

Ce inseamna asta?
Asta inseamna ca daca izolatia e desprinsa de pe zidarie din diverse motive, aceasta sa nu cada si sa puna in pericol vietile oamenilor sau a bunurilor.
In acest caz: TERMOIZOLATIA TREBUIE RENOVATA / REPARATA din moment ce nu mai etanseaza pe zidarie.
Strict parerea mea e ca daca a apucat sa umfle vantul o placa de izolatie o cam rupe bucati mai ales ca cele mai multe dibluri se dau in caramida fara tencuiala si sunt de slaba calitate abia se tin pe ele fixe in izolatie, noroc ca se acopera cu adeziv si lumea nu mai stie...

Atat diblurile cat si placile de izolatie sunt FLEXIBILE, nu pot asigura rigiditatea necesara etansarii unui termosistem, stabilitate dimensionala / rosturi etc, aceasta etansare e data de rigiditatea adezivului, doar acesta poate tine placile de termoizolatie fixe pe toata suprafata DACA si adezivul e preparat si dat cum trebuie si are stratul suport necesar!
La mixare adezivul are o perioada de repaos de 5min. si apoi iar mixare, scrie pe sac. Atentie la mesteri cand il prepara! Fara aceasta pauza la amestecarea adezivului cu apa, acesta nu va lipi!
Cand se tencuieste se da mai inatai un strat pentru aderenta numit STROP, acesta nu se da degeaba!
La fel cand izolezi sau dai o decorativa/vopsea pe o tencuiala mai veche se da cu amorsa prima data ca sa fixeze praful, altfel nu face priza buna nimic!

akeem - eu nu zic sa nu pui dibluri, sunt o masura de protectie impotriva accidentelor din jurul casei la furtuni, eu in primul rand m-as gandi sa fie lipirea termosistemului de calitate, adica tencuit sanatos dupa strop si izolatia pe pat de adeziv preparat ca la carte. Iar daca pui dibluri alege cele de calitate de la ejot prin infiletare si cu capac de izolatie pentru a reduce puntea termica, si gaurirea sa se faca cu burghiu special fara percutie. Nu face economie la tehnologia fatadei doar ca sa iti ajunga banii pui niste dibluri batute la ciocan in gauri facute cu percutie, fara adeziv acele dibluri sar din izolatie ca ciupercile dupa ploaie in scurt timp, deci nu ofera protectia pentru care au fost gandite.

#25
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Am cautat poze pe net sa-mi fac o idee, unde rămâne adezivul, pe polistiren sau pe perete, dar nu se vede în niciuna dacă au fost și dibluri, mai degrabă nu.
Nu am de gând sa fac rabat la calitate, dacă în normativ scrie ca la BCA se folosesc diblurile prin infiletare, din alea iau chiar dacă sunt cele mai scumpe.
Dealtfel sunt gata sa iau din astea de la Baumit, cele portocalii, dar vreau sa fiu convins ca chiarvisi fac treaba si ca nu dau banii degeaba pe ele.
Cum eu sunt cu banii, le iau online și le trimit la fata locului, asa ca meșterii se vor trezi cu ele și n-au ce sa mai zică.
Asa am pățit și cu polistirenul sub casă, ca unde am văzut asa ceva, ca nu pune nimeni... când am văzut ca nu ma înțeleg cu ei, l-am comandat online și s-au trezit cu el în curte, asa ca a trebuit sa-l pună.

#26
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Revin cu subiectul, deoarece se apropie termenul (speram ca nu ninge în aprilie).
Dacă în loc de adeziv polistiren la sac folosesc spuma la tub, mai e nevoie de dibluri? Casa e doar pe parter, zidarie BCA. Am văzut diverse teste pe youtube și se pare ca fixarea cu spuma e mult mai puternica.

#27
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am casa din caramida porotherm tot parter, am pus polistiren de 20 cm doar cu adeziv de la Baumit duo contact fără niciun diblu.

#28
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Personal ma indoiesc ca spuma ar fi mai puternica, sa vedem si noi acele teste.
Lucrul cel mai important e priza acestor adezivi pe straturile suport, praful e un inamicul nevazut, pentru asta e nevoie de un strop de ciment, si daca nu ai planeitate perfecta si ceva tencuiala. Apoi decizi ce adeziv folosesti.

#29
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Planeitate este, dar tot tencuiesc.
Ma mai gândesc la Baumit duo contact, vad prin review-uri ca lumea e încântată. Ideea e, indiferent cu ce lipesc polistirenul, sa nu mai pun dibluri.
Am asa un sentiment ca dau niște bani degeaba și mai și stric termosistemul.

#30
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View Postkretzu77, on 19 decembrie 2022 - 09:22, said:


Exista. Daca ai certificat de conformitate la materiale, ai si garantie la manopera.
Chiar este stipulata parca si intr-o lege, dar nu mai stiu exact ce si cum. Mi-a aratat constructorul cand am construit (si dirigintele de santier).
Chinuie_te putin si gaseste legea aia!Pls....

#31
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Revin pe topic, pentru ca am ajuns la faza respectiva.
Deci se tencuieste exterior, apoi polistiren Austrotherm de 15 cm, discutat cu mesterii sa fie adeziv pus la pieptene, iar adezivul poate fi ROFIX IA 622 MW sau HASIT 804 FYBER, nitel mai ieftin cred.
Asta are depozitul respectiv in oferta, unde am ajuns pentru ca pur si simplu nu gasesc polistiren de 15 cm!!! (adica sa si poate ajunge unde am eu nevoie, care nu e marginea Bucurestiului). Doar marcile lor proprii care n-as zice ca sunt top (poate mai putin TERMOFIX-ul care e facut de Adeplast), problema e ca sunt la fel de scumpe (2...3 lei acolo mai putin) ca marcile consacrate.

Asadar, ce parere aveti de cele 2 ?
Din ce am gasit prin diverse specificatii, Rofixul asta e singurul care spune ca se poate folosi fara dibluire pana la 10 cm grosime polistiren (da, stiu, eu am 15), nici macar la DuoContact nu se specifica lucrul asta.

#32
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am pus de 20cm fără niciun diblu, casa parter pus cu DuoContact.

#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer iti faci multe probleme pt nimic. Ai o casa parter, pune orice adeziv stil piaptan fara dibluri si nu ai probleme. Orice adeziv dedicat pt polistiren, daca nu ai acces la unul de buna calitate. Mesterii meu recomanda Ceresit Thermo Universal, sunt f.multumiti de el. Dar deh, fiecare mester cu preferintele lui.

#34
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006

View Postraducut123, on 05 februarie 2023 - 23:27, said:

Chinuie_te putin si gaseste legea aia!Pls....
Art.7, Alin.(3) din Legea Nr.10/1995.
Asta e ce mi-a trimis constructorul acum.
Conditia este sa ai certificat de conformitate la materialele folosite (altfel, constructorul poate da vina pe materia prima de proasta calitate/neconforma si adio garantie pe lucrari - asta mi-au spus-o si constructorul si dirigintele de santier)

#35
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004
Cu ce adeziv se pot lipi placile de polistiren de 20 - 25cm fara dibluri , cu adeziv pe toata suprafata polistirenului , cu piaptan pe tencuiala exterioara ?

Care adeziv de polistiren are cea mai mare aderenta ? StoColl IP , StoLevell Duo Plus , Baumit DuoContact ? alte tipuri de adezivi ?

Sika HomeInsulate ?

De unde stiu din fisa tehnica care adezivi au cea mai mare aderenta ?

De exemplu la placi ceramice exista diferite categorii de adeizici : C1 , C2 etc ( se poate vedea in imaginea atasata )

Attached Files



#36
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
weber P50 max2 - Nu necesită dibluri la montarea plăcilor de polistiren pentru înălţimi de până la 8 m.
Cred ca este necesară tencuirea și apoi aplicarea adezivului pe întreaga placă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate