Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Conectare laptop la tv - unde e problema?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Salutare! Am încercat sa conectez laptopul(lenovo) prin hdmi la noul tv însă pur și simplu nu reușesc sa îl fac sa meargă. Practic nu am imagine (am atasat poza). Am încercat cu un alt laptop (asus) și nu am avut probleme, deci cablul și tv-ul sunt ok. Am încercat sa ma conectez cu lenovo la alt tv cu același cablu hdmi și nu am avut probleme. Deci problema este între lenovo și tv.
Specs:
Lenovo 15ach6
TV sony a80k

Poza atasata*

Attached Files


Edited by ScSSoft, 17 November 2022 - 19:41.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Micșorează rezoluția din setările plăcii video.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Poate ca laptopul scoate 1080/30p iar televizorul accepta doar 1080/60p. Conectati laptopul la TV vechi, apasati butonul Info al telecomenzii si vedeti ce afiseaza.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007
Fa ce a zis Dorin. E posibil ca teveul sa nu suporte rezolutia pe care o da laptopul(desi nu ar trebui).
Si frecventa.

Edited by maccip, 17 November 2022 - 20:47.


#5
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View PostScSSoft, on 17 noiembrie 2022 - 19:40, said:

Salutare! Am încercat sa conectez laptopul(lenovo) prin hdmi la noul tv însă pur și simplu nu reușesc sa îl fac sa meargă. Practic nu am imagine (am atasat poza). Am încercat cu un alt laptop (asus) și nu am avut probleme, deci cablul și tv-ul sunt ok. Am încercat sa ma conectez cu lenovo la alt tv cu același cablu hdmi și nu am avut probleme. Deci problema este între lenovo și tv.
Specs:
Lenovo 15ach6
TV sony a80k

Poza atasata*
din ce vad in imagine, ala e simptom de placa video dusa.Eu cred ca pe hdmi ,acel laptop are probleme

#6
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Tv-ul suporta 4k/120p. Am încercat conectat direct la tv și prin receiver (care suporta doar 4k/60p - mergea pe tv vechi). Mi-e greu sa cred ca tv-ul vechi care e un Samsung amarat ar suporta mai bine decât sony-ul

El presidente - atunci de ce merge pe tv-ul vechi?

#7
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
E foarte probabil ca mufa hdmi de pe placa de baza a laptopului sa fie slabita.contact imperfect,cablu hdmi prost etc...Daca era sa fie conflict intre rezolutii,afisa clar un mesaj gen: rezolutie neacceptata

Incearca ce au spus si colegii mai sus.Seteaza laptopul la rezolutia cea mai mica posibila gen 800x600 si vezi daca ai imagine

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
poate pe tv-ul nou negociaza o rezolutie/frecventa mai mari si cablul nu e capabil sa faca fata?

#9
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Am găsit soluția intr-un final. Trebuiau schimbate setările pe portul hdmi din tv pt VRR. Las un link cu soluția găsită. Se pare ca a mai pățit asa lumea cu sony. Multumesc totuși de raspunsuri

https://www.reddit.c...een_when_i_try/

#10
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostScSSoft, on 17 noiembrie 2022 - 19:40, said:

Salutare! Am încercat sa conectez laptopul(lenovo) prin hdmi la noul tv însă pur și simplu nu reușesc sa îl fac sa meargă. Practic nu am imagine (am atasat poza). Am încercat cu un alt laptop (asus) și nu am avut probleme, deci cablul și tv-ul sunt ok. Am încercat sa ma conectez cu lenovo la alt tv cu același cablu hdmi și nu am avut probleme. Deci problema este între lenovo și tv.
Specs:
Lenovo 15ach6
TV sony a80k

Poza atasata*
si eu tot lenovo 15ach6 am si mai devreme am dat un fifa pe tv, incearca si cu alt cablu hdmi.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai citit că a rezolvat și care e soluția?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate