Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motan super harnic

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut,
Am un motan de 2 ani care in ultimele saptamani a devenit extrem de harnic. Prinde soareci intr-o veselie.
Acuma, problema e ca eu am o usita cu cip prin care are access oricand in casa. Si ce e nasol e ca intra in casa cu soarecii prinsi si ii mananca pe sub pat sau unde are el chef. Nefiind toto timpul cneva acasa nici nu pot controla. Bineinteles ca sorichetii sunt vii cand ii aduce si va dati seama ce placere a devenit pt ca se mai si joaca cu ei.
Nu stiu ce sa mai fac sa il dezvat. Nu am nici o problema ca-i prinde dar sa-l manance afara in curte, treaba lui, nu in casa.
As putea sa-i tai accesul in casa dar pe de alta parte el e membru al familiei noastre si in casa doarme si sta cu noi. Doar ca seara mai nou iese la vanatoare si se intoarce cu cate un snack :))))

Voi v-ati confruntat cu chestia asta? Aveti ceva sugestii?

#2
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Daca zici ca-i si mananca, vezi mai schimba-i dieta. Mai baga un piept de pui, mai baga cate-o conserva de ton, etc.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Il bagi temporar la moderare continut.

Adica ii lblochezi accesul la usa lui cu cip si poate sa intre in casa doar pe usa principala, doar cand nu e cu soareci in gura.

#4
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

 Stecheru, on 17 noiembrie 2022 - 15:56, said:

Daca zici ca-i si mananca, vezi mai schimba-i dieta. Mai baga un piept de pui, mai baga cate-o conserva de ton, etc.
Asta deja fac... ca e si cersetor.. nu exista sa mananc ceva fara sa-i dau si lui... carnita sa fie :)))))))))

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
La fel si pisica mea. Dar intra in casa doar cand ii deschidem noi usa. Soareci, pasari, chiar si pui de iepure (de doua ori) a mancat cel mult pe terasa, nu-i dam drumul sa vina cu prada inauntru...

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
incerci sa-l pe afara unde este locul vietuitoarelor. casa e proiectata pentru oameni!

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-ai ce sa ii faci. Ia-ti dezinfectant. Pana la urma o sa inceapa sa aduca cadouri de la vecini: ba un papuc, ba un sapun sau o soseata, roaga-te sa fie si bijuterii.

#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Daca intra cu el viu in casa vezi ca exista riscul sa-l piarda / sa se ascunda ala pe undeva si atunci tocmai v-ati facut cu un nou membru in familie.
Vrabii, cotofene, s.am.d. dezmembrate nu ai gasit niciodata? Stai sa vezi cum arata atunci, puf si pene peste tot de zici ca saraca pasare a explodat.
Nu ai ce sa faci, ai mei nu au acces in casa dar mereu gasesc la usa cate o cartita, un soarece, un guster, un sarpe, o vrabie.

Edited by dacibesti, 17 November 2022 - 16:07.


#9
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Sa ti bagi picioarele....

E efectiv ireal acest topic.

Cum dezvatam pisicul de prins soareci, desi de mii de ani asta fac pisicile, prind soareci si ii mananca...

Ce sa zic, faceti o sedinta in care sa i puneti in vedere sa si manance afara aportul propriu la ce ii dati voi sa manance.

#10
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

 dacibesti, on 17 noiembrie 2022 - 16:05, said:

Daca intra cu el viu in casa vezi ca exista riscul sa-l piarda / sa se ascunda ala pe undeva si atunci tocmai v-ati facut cu un nou membru in familie.
Vrabii, cotofene, s.am.d. dezmembrate nu ai gasit niciodata? Stai sa vezi cum arata atunci, puf si pene peste tot de zici ca saraca pasare a explodat.
Nu ai ce sa faci, ai mei nu au acces in casa dar mereu gasesc la usa cate o cartita, un soarece, un guster, un sarpe, o vrabie.
Ba da a venit si cu vrabii.. de vreo doua ori acum cateva luni.. dar i le-am confiscat si le-am aruncat - nu a apucat sa le manance...
Cred ca o sa ii controlez accesul cat pot - cel putin seara pana se mai linisteste...

 yekun, on 17 noiembrie 2022 - 16:06, said:

Sa ti bagi picioarele....

E efectiv ireal acest topic.

Cum dezvatam pisicul de prins soareci, desi de mii de ani asta fac pisicile, prind soareci si ii mananca...

Ce sa zic, faceti o sedinta in care sa i puneti in vedere sa si manance afara aportul propriu la ce ii dati voi sa manance.
Nu sunt cretin. Stiu ca asta-i natura lor si nu am nici o sansa sa il dezvat sa vaneze. Am cerut un sfat despre cum sa-l dezvat sa ii manance in casa.
Daca te deranjeaza topicul treci la urmatorul, nu e nici un bai.

Edited by Iceman73, 17 November 2022 - 16:12.


#11
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Inchide-i usita si ii dai drumul in casa personal, daca are acces singur nu prea ai solutii.
Eu am doi motani care prind de toate, in vara veneau cu cate un harciog la fiecare cateva zile si s-au obisnuit sa ii lase ca trofee prin fata usilor, dar tot au scapat inauntru cu ceva "prada" inclusiv vie.

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Să zici mersi că ai motan ”super harnic” și că face ravagii printre rozătoare. Nu trebuie dezvățat, ci să aibă acces doar prin ușa de la intrare, nu prin ușiță.

Și eu am o mâtză super super harnică, îi găsesc trofeele pe lângă aleea din jurul casei, printre mulci. Fac inspecție în fiecare dimineață să le adun, uneori sunt resturi, alteori întregi.

Astă toamnă am avut câțiva șoricei intrați în casă, dar acum, de când Doamna s-a aciuit pe la noi, am scăpat de griji. Experiența cu șorecimea a fost teribilă, n-aș vrea s-o retrăiesc. Așa că prefer să fac pe ușierul ca să-i deschid / închid după toane și mieunat :lol:

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Pisica sa prinda soareci, Doamne fereste, cum de s-a vazut asa ceva? E sfarsitul Lumii!

Posted Image

Ce sa-i faci, mai? Scoate-ti mata la o cafea, la o discutie, la o negociere, asa, ca intre oameni! La psiholog, daca se poate!

Doamne, ce probleme au unii...

Tomcmai, ca lumea se plange ca matele actuale nu prea mai prind...

Maine- poimaine o sa vina parintii la doctor, sa intrebe de ce sug sugarii tata...

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am avut un motan care vana și îmi aducea ofranda în fata ușii. El nu manca crudități, ii plăceau doar boabele. Motanul actual aduce vrabiile cu pieptul mâncat dar șoarecii sunt neatinsi. Doar muscatura de gratie din ceafa. Asa își arata ei iubirea și recunoștință.

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

faceti o sedinta

Da, asta e. O sedinta cu parintii. Ii cunosti pe ma-sa, pe ta-su, ceva? Nu sunt prea educati, nu? Ia incearca, sa vorbesti, sa vezi...

Bate-le obrazu', asa se inteleg oamenii de conditie!

Edited by aaaa4567, 17 November 2022 - 17:09.


#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Eu stau si ma uit la toti posesorii de animale... si ma intreb: de unde Dumnezeului atat rabdare, de unde? Tot pierzi cateva ore pe saptamana, eu zic ca vreo 7-8, daca nu 10-15 - mancare, dus la plimbare, curatenie, veterinar, alte precautii. Daca statea prin curte si te ocupai 10 minute de el, cum se purta odata, asa mai mergea... doarla pensie ma vad avand asa ceva, si nici atunci...

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ai ce sa faci decat sa-i dai drumul in casa doar cand esti acolo. Eu asa o sa fac - pisica mea e deocamdata mica.
Toamna se muta soarecii dintr-o parte in alta, isi cauta adapost si hrana. Cred ca acum e sezonul critic.

Am avut si eu soareci in casa, mai bine las pisica sa astepte la usa decat sa repet experienta.

Edited by cumparator, 17 November 2022 - 17:46.


#18
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015

 dacibesti, on 17 noiembrie 2022 - 16:05, said:

Daca intra cu el viu in casa vezi ca exista riscul sa-l piarda / sa se ascunda ala pe undeva si atunci tocmai v-ati facut cu un nou membru in familie.
Vrabii, cotofene, s.am.d. dezmembrate nu ai gasit niciodata? Stai sa vezi cum arata atunci, puf si pene peste tot de zici ca saraca pasare a explodat.
Nu ai ce sa faci, ai mei nu au acces in casa dar mereu gasesc la usa cate o cartita, un soarece, un guster, un sarpe, o vrabie.
Eu am un motan,cand mergem la tara intra in casa cand vrea,dar trebuie sa fiu atent ca prinde cate un soarece si-l baga in casa sa se joace cu el.Am invatat lectia si nu are voie decat in marchiza,la casa usa este inchisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate