Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Scanare cod QR

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Salut, m-am gândit sa fac o aplicație web in care sa am câteva coduri QR iar când le scanez sa am o baza de date cu niște informații pe care sa le poată modifica utilizatorul respectiv.M-am gândit sa folosesc Python si as dori o părere din partea voastră ce tehnologii aș putea sa folosesc

#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ceva nu se leagă.

Vrei să faci o aplicație web în care ai salvate coduri QR, după care scanezi codurile QR (unde le scanezi? pe telefon? pe scaner special de QR?) și apoi apare o bază de date (de unde bază de date? o extragi din codul QR? de la o adresă/URL magic salvat în codul QR respectiv? codul QR ce rol are? unde apare baza de date?) care să poată fi modificată de un utilizator. Nu prea văd necesitatea codului QR, cel puțin nu cum ai gândit tu aplicația.

Dacă vorbim baze de date cel mai probabil ai nevoie de SQL. Pentru partea de aplicație web sunt diferite framework-uri Python, mai mari, mai mici, gen Django, FastAPI, Flask, etc în funcție de complexitatea lor și nevoile tale alegi unul. Plus că cel mai probabil vei avea nevoie de Javascript, HTML și CSS.

#3
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Ideea este ca eu voi folosi html, css, javascript, react.Js pe partea de frontend iar SQL pentru bazele de date.Doresc sa rețin informații pentru diferite produse într-o baza de date iar fiecare produs sa aiba un cod QR unic( codul QR sa fie scanat pe telefon ).Doresc sa am de exemplu 10 coduri QR pentru 10 produse.Atunci când scanez codul respectiv sa imi afișeze informațiile respective din acel cod QR

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRazvanEtti, on 15 noiembrie 2022 - 22:05, said:

Salut, m-am gândit sa fac o aplicație web in care sa am câteva coduri QR iar când le scanez sa am o baza de date cu niște informații pe care sa le poată modifica utilizatorul respectiv.M-am gândit sa folosesc Python si as dori o părere din partea voastră ce tehnologii aș putea sa folosesc

cand le scaneaza cine mai exact?
Tu cine esti ? Utlizator sau server ?

Fa o diagrama  cu cine, ce si cum, iar noi completam ce mai trebuie.

#5
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Profesorul meu vrea sa fac o aplicație in felul următor: avem 10 produse, fiecare cu caracteristicile proprii, fiecărui produs trebuie sa îi fie asociat un cod QR. Atunci când utilizatorul se loghează prin intermediul unui username si parola( acestea fiind deținute doar de 3 persoane, in cazul meu, profesori ), acesta sa poată scana codurile QR pe telefon si sa poată vizualiza caracteristice produsului scanat, totodată sa aiba si opțiunea sa modifice acele caracteristici, iar modificarea sa fie vizibila tuturor utilizatorilor, adică celorlalți 2

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Profesorul se loghează pe desktop în aplicația web, pe desktop în aplicația web îi apar codurile QR. Profesorul scanează cu telefonul unul din codurile QR și pe telefon vede caracteristicile produsului scanat, și editarea tot pe telefon o face?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
bazele de date n-au treaba cu QR-ul tau.

Aplicatia, fie ea in browser sau pe telefon, trimite imaginea catre un serviciu de decodare, si primeste inapoi un text.
Textul poate fi un identificator pentru o intrare in baza de date.
Acum ce-ti ramane este ca pe baza informatiilor de logare sa atribui utilizatorillor drepturi de editare asupra bazei de date.

#8
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020

View PostMarianG, on 15 noiembrie 2022 - 23:06, said:

bazele de date n-au treaba cu QR-ul tau.

Aplicatia, fie ea in browser sau pe telefon, trimite imaginea catre un serviciu de decodare, si primeste inapoi un text.
Textul poate fi un identificator pentru o intrare in baza de date.
Acum ce-ti ramane este ca pe baza informatiilor de logare sa atribui utilizatorillor drepturi de editare asupra bazei de date.

Ce tehnologii recomanzi pentru a putea face aplicația si care ar fi cele mai optime

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
pentru 10 intrari nu te gandi la optimizari
faci cu orice iti este comod

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Faci cu ce tehnologie ti-e mai comoda, sau ce tehnologie esti dornic sa inveti/exersezi.

#11
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
M-am gandit pe partea de frontend sa folosesc html, css, javascript, React.js.In momentul de fata sunt la un curs facultativ in cadrul Universitatii unde invatam Python si ma gandeam cumva sa integrez Python prin frameworkul Django :) Iar ca baza de date unde sa stochez acele informatii inca nu am idee

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.postgresql.org/

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 25.10.2007
In loc de react.js iti recomand sa folosesti vue,js, e mai usor de invatat. Pune un link catre produs in prima faza, codul qr il poti adauga ulterior dupa ce merge aplicatia.

Baza de date, iti recomand firebase.

Tutorial Vue.js:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YrxBCBibVo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tutorial Firebase:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9zdvmgGsww0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argv, 16 November 2022 - 10:48.


#14
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Mulțumesc frumos

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai timp, poti reface aceeasi aplicatie cu mai multe tehnologii, pentru a vedea mai bine diferentele dintre ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate