Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Repeller pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pisica are obiceiul sa se urce pe masa de bucatarie. Sunt repellere de pisici pe arii mari dar e nevoie de repeller de pisici pe arie mica, cam juma de metru. Dati link cu repeller de pisici pe arie mica , rog frumos

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
O sa se urce indiferent de ce dai.

Pisica nu ii caine, pisica o sa faca ce vrea anyway.

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
aroma de citrice. Deci coji de portocale, lămâie samd.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O dai afara.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Există spray care îndepărtează felinele, am folosit cu succes pentru a da pe ușă să nu mai facă acolo pipi.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Repellere bazate pe ultrasunete

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
daca e deja mare si face asta, nu o dezveti. daca o invatai de mica si intelegea ca nu are voie, macar cat erai tu acolo de fata nu se urca, ca dupa aia oricum facea ce vroia :)))

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei sa dresezi pisica? Nu cred că vei reuși.
Ea te va dresa pe tine. Nu tu pe ea.


#9
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
La sat, batran le ardea cate o coada de matura pe spinare de nu mai intrau pe usa o saptamana. Stiu, nu este cazul aici, am si eu un motan si nu i-as aplica corectii fizice. Din ce observ, al meu si-a format niste tabieturi si acelea sunt lege pentru el. Tabietul de a se urca pe masa nu il are, Si chiar daca asi lasa un piept de pui ( preferatul lui ) nu isi incalca regula. Asteapta cuminte, pe scaunul de langa masa stiind ca isi va primi portia.
Pisicile se dreseaza greu, foarte greu.
Un repeller pe ultrasunete nu cred ca este in regula, ala nu va bate doar jumatate de metru. Poate nu se va mai urca pe masa, dar nici relaxat nu va mai fi atata timp cat functioneaza dracia aia.
Incearca sa pui pe masa ceva ce el respinge. Da-i coji de citrice si vezi cum reactioneaza. Am vazut ca unele pisici se sperie de un castravete ( al meu nu ). Incearca si varianta asta. Sau nu il mai primi in bucatarie.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Aia cu castravetele e doar dacă i-l strecori pe nevăzute prin spate sau lateral și se sperie când îl vede. Altminteri, castravetele e ca orice alt obiect pentru o pisică.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Închizi ușa de la bucatarie și nu o mai lași sa intre.
Pisicile detesta sa calce pe folie de aluminiu sau pe suprafețe lipicioase (cum este banda dublu adeziva). Dar nu vad cum ai putea folosi folie sau banda pe masa din bucătărie, fără sa te deranjeze.
Mai poți încerca să-i corectezi comportamentul folosind un pulverizator cu apă, o stropești puțin când se urca pe masă.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNelsonMandela, on 12 noiembrie 2022 - 12:50, said:

aroma de citrice. Deci coji de portocale, lămâie samd.
Nu functioneaza, am incercat eu cu pisica si n-a avut efect.

Cel mai sigur cu pulverizatorul cum ti-a recomandat corina daniela.

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

View PostFreddy12, on 12 noiembrie 2022 - 18:55, said:

Nu functioneaza, am incercat eu cu pisica si n-a avut efect.
Pisica ta o fi un caz aparte. Am testat personal cu mai multe exemplare, ce-i drept înrudite.
Cum le treceam o coajă proaspătă de portocală pe la nas, fugeau în celălalt colț al camerei. Probabil că reacționează și la ceapă.
De fapt era suficientă o coajă proaspătă să o scot din bucătărie.

Edited by NelsonMandela, 12 November 2022 - 19:25.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
staniol si banda adeziva pusa cu lipiciul in sus

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013

View Postphoenix76, on 12 noiembrie 2022 - 16:25, said:

La sat, batran le ardea cate o coada de matura pe spinare de nu mai intrau pe usa o saptamana. Stiu, nu este cazul aici, am si eu un motan si nu i-as aplica corectii fizice. Din ce observ, al meu si-a format niste tabieturi si acelea sunt lege pentru el. Tabietul de a se urca pe masa nu il are, Si chiar daca asi lasa un piept de pui ( preferatul lui ) nu isi incalca regula. Asteapta cuminte, pe scaunul de langa masa stiind ca isi va primi portia.
Pisicile se dreseaza greu, foarte greu.

Un repeller pe ultrasunete nu cred ca este in regula, ala nu va bate doar jumatate de metru. Poate nu se va mai urca pe masa, dar nici relaxat nu va mai fi atata timp cat functioneaza dracia aia.
Incearca sa pui pe masa ceva ce el respinge. Da-i coji de citrice si vezi cum reactioneaza. Am vazut ca unele pisici se sperie de un castravete ( al meu nu ). Incearca si varianta asta. Sau nu il mai primi in bucatarie.

Si motanul meu care a implinit 12 anisori, cand vine la bucatarie pazeste frigiderul ca acolo are pateu cu curcan.Posted Image
In timp am lasat pe masa in bucatarie friptura de vita, curcan sau purcel si nu s-a atins de ele.
Daca am vazut ca este cuminte, i-am dat de pofta o bucatica si s-a multumit cu atat. Are mancare si apa proaspata zilnic...Posted Image

#16
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Este 4:10, iar pisicile mele alearga prin casa si se joaca. Degeaba le cert, ca se uita la mine ca vaca la proţap.
Nu inteleg de ce incearca unii sa le educe, ca ele tot ce au chef vor face Posted Image
Ale mele au voie sa se urce doar in locurile unde pot singure. Cateodata le mai ajut eu unde ele nu reusesc singure :))
Mi-am asumat asta cand le-am luat din strada (pisici madanezo-tomberoneze la mana a doua)

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pisica uneori doarme cu noi in camera. Pe la 5 dimineata o apuca dracii, se plimba , sare , se impinge in noi. Iar de oprit de la masa nu putem ca asa e invatata sa manance cand suntem noi la masa. O apuca urlatu si dracu o poate opri

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Când voi mâncați în bucătărie, ii puneți și ei ceva de mâncare, dar în alta încăpere.
Mai pune și tu poze cu pisica, era tare frumușică atunci când ai luat-o.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate