Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Topicul Emigrare pe Softpedia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
E doar impresia mea sau nu mai da nimeni importanta acestui forum, cel puțin pe acest subiect?
Sunt eu bătrân? Au apărut alte "tool-uri" pentru discuțiile pe subiect și mi-au scăpat mie?
Mi se pare ciudat ca din RO încă se emigrează mult și lumea parca nu mai întreabă, nu mai face research înainte de a se apuca de drum, nu mai comunica.
A devenit totul atat de simplu încat nu mai contează la nimic experienta celor deja "incercati" de acest proces?

Edited by diabboliq, 11 November 2022 - 23:21.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Putini tineri aflati la varsta emigrarii au auzit de acest forum.

#3
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Diabolik: stii care e vorba, cel mai mare dusman al romanului in strainatate e tot romanul, nu e neaparat un adevar general dar mai sunt si exceptii.. plus ca sunt multe comunitati pe Facebook unde poti primi informatii.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cred ca mai toti au un var, unchi, matusa plecati prin alte tari pe care sa intrebe, nu mai e ca inainte cand unu din 100 000 pasea afara din tara.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiabboliq, on 11 noiembrie 2022 - 23:20, said:

A devenit totul atat de simplu încat nu mai contează la nimic experienta celor deja "incercati" de acest proces?
Posibil…
Numărul romanilor emigrați e atât de mare deja încât aproape oricine are prieteni/ rude plecate, de la care poate cere informații la zi.
Eu de exemplu sunt plecat de peste 15 ani, experiența mea probabil ca e outdated.

Am postat aceeași idee concomitent cu Victor :)

#6
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Well, I guess I'm old then ;))
În perioada în care ma gândeam sa "o intind", încă din vremea în care nu știam unde, am răscolit formul asta. Era homepage și poate și lucrurile erau mai simple (mai puțin cu FB, TkTk, YT, etc)

Experientele familiei sunt bune, dar uneori o privire de ansamblu, din exterior, ajuta mai mult.
Cat despre comunitățile de romani, nah, nu suntem clar cel mai bun exemplu de popor vorba lui testme26082018

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Facebook rules!

#8
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Experienta mea cu FB din păcate nu a fost mereu cea mai buna.
Administrez diferite grupuri de RO din Australia. Pe de o parte exista persoane a căror experienta nu mai este relevanta, pe de alta parte sunt persoane care deși fac parte din grup, nu sunt fizic locati (nu au fost niciodata) în zonele de unde pretind sa ofere informații Evidnet, același lucru se poate spune și despre un forum (oi fi eu prea nostalgic).

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Grupurile de pe facebook sunt mai accesibile

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Exista si alte surse de informare, nu numai Softpedia.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdiabboliq, on 11 noiembrie 2022 - 23:20, said:

E doar impresia mea sau nu mai da nimeni importanta acestui forum, cel puțin pe acest subiect?
Sunt eu bătrân? Au apărut alte "tool-uri" pentru discuțiile pe subiect și mi-au scăpat mie?
Mi se pare ciudat ca din RO încă se emigrează mult și lumea parca nu mai întreabă, nu mai face research înainte de a se apuca de drum, nu mai comunica.
A devenit totul atat de simplu încat nu mai contează la nimic experienta celor deja "incercati" de acest proces?

View PostBursul, on 11 noiembrie 2022 - 23:59, said:

Facebook rules!
PCR-ul "rulez"
Pile, Cunostine, Relatii.
Acum mai toata lumea mai are pe cineva plecat si poate obtine informatii "in timp real", fara a astepta un raspuns de la un strain.

#12
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
La 4-6 milioane de romani emigrati sau doar plecati sa munceasca in alte tari, ce rost ar mai avea sa te interesezi pe forum de conditii, cand poti oricand sa-l intrebi direct pe varu Gica sau matusa Ileana?

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Nu avem toti rude sau prieteni plecati din tara. Si sa zicem ca am avea rude care sunt plecate in straintate... sa zicem ca nu le-ai crede, nu ti-ai pune baza vreodata sa iei vreo decizie de viata. Sa emigrezi pe vorbele vreunei rude neserioase este cum te-ai duce sa te angajezi chirurg la spital.

Edited by MindArchitect, 13 November 2022 - 17:11.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Unde sunt ceva mai multi romani ai grupuri online de romani.

Apoi poate nu-s asa multi romani unde vrei sa mergi, dar sunt din alte tari => grupuri ale respectivilor.

De ce te-ai limita sa intrebi 2-3 romani despre emigrare pe Softpedia cand Facebook/reddit au mult mai utilizatori din intreaga lume?

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Lumea s-a mutat pe facebook pentru ca sistemul de acolo iti ofera informatia pe care o cauti mult mai rapid. E o interactiune mai rece decat pe forum, dar mai eficienta.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMindArchitect, on 13 noiembrie 2022 - 17:10, said:

Nu avem toti rude sau prieteni plecati din tara.
Totodata nu toti avem cont pe softpedia.

#17
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Eu cred că numărul românilor interesați de emigrare a scăzut de-a lungul anilor și e normal să fie așa, România din 2022 nu mai e cea din 2011, 2002 sau 1995. Majoritatea emigranților au fost oricum din generația "decrețeilor", oameni care au ajuns la 18-25 de ani într-o țară care nu le oferea mare lucru. Cei născuți după 1990 au acum acces la destule oportunități în orașele mari din .ro și nu sunt atât de interesați de o mutare definitivă sau pe termen lung prin alte țări. Plus că după ce prinzi rădăcini în țara de destinație, nu prea mai stai pe forumuri sau pe grupuri de Facebook pentru a pune întrebări sau pentru a căuta informații - cel mult poate pentru a mai răspunde la câte o întrebare din când în când.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://insse.ro/cms..._ian2022r_0.pdf zice ca emigreaza destui nascuti dupa 1990.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate