Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

De ce imping astia oamenii sa declare cine are fosa septica?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
ca sa nu va povestesc cum vin cei cu vidanja de la firma de "servicii apa si canal" si duminica si sambata seara si deverseaza direct in canalizarea  de langa bloc(dau capacul la o parte si arunca trompa direct). Ca asa la ciubucareala merge.  Iar la cei din blocuri se anunta mirosuri de "calitate" . Pana nu i-am filmat nu au plecat. Ce sa vezi , sau dus 200 m mai sus pe strada in drept la alte blocuri. Asa ca GPS pe vidanja si sa vezi cum ajunge pretul de la 300 la 1xxx . Ca cei de pe forum fac deversare direct la statia de epurare, iar ciubucarii sunt toti niste persoane responsabile si cu grija fata  de mediu. Si oricum numai soferul de pe vidanja e de vina ca beneficiarul apara mediul.

Edited by geluadi2000, 10 November 2022 - 23:23.


#20
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu vidanjez microstatia de epurare la 2 ani, cel devreme. Fosa făcută de pe vremea lui ceașcă de tata, nu am vidanjat-o niciodată de când m-am mutat la țară (cam 6 ani). E suficient de mare și au timp enzimele să își facă treaba

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 freenet363636, on 10 noiembrie 2022 - 22:55, said:

cred ca nu de poluare e vorba totusi la astia, ca daca i-ar interesa asta ar trebui sa faca peste tot canalizare. cred mai degraba ca aici e vorba de saracirea noastra pe toate planurile...
Probabil se fac canalizari pe unde sunt bani dar saracia nu e argument pentru a mentine obiceiuri proaste poluatoare. Daca nu erau "incurajarile" astea financiare nu facea nimeni nimic.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Cine are curaj sa bea la tara apa curata si cristalina de fantana? Posted Image

#23
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Totul se va face în dulcele stil romanesc. Reguli aplicate selectiv, respectate de fraieri. Smecherii vor polua în continuare. Ii și vad pe aia de la mediu monitorizand pe GPS vidanjele...iar se vor plânge ca nu sunt destui.

Edited by stefan0011, 11 November 2022 - 07:45.


#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 andreic, on 11 noiembrie 2022 - 00:31, said:


Probabil se fac canalizari pe unde sunt bani dar saracia nu e argument pentru a mentine obiceiuri proaste poluatoare. Daca nu erau "incurajarile" astea financiare nu facea nimeni nimic.
Sunt obligați să le facă. Altfel primesc bataita de la UE

#25
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 Platon, on 10 noiembrie 2022 - 21:45, said:

Ma intrebam si eu retoric, oare oamenii de-a lungul istoriei, se cacau, sa ma scuzati in rau ? sau isi faceau nevoile peste tot ? se gandeau ei oare la poluarea pe care o faceau ? singurul motiv pentru care cer ei asta este TAXA, taxa cat mai mare si cat mai repede, primarii guitza dupa pensii speciale, au simtit sangele si nu vor sa termine mandatele fara confirmarea pensiei speciale, tot ei au impins impozitele spre dublu, dar se pare ca s-au multumit cu 50 %, in fond cred ca totul are un substrat, sau cum spunea un fost profesor de-al meu:" urmareste banii si gandeste-te Qui Prodest "  acum eu astept taxa pe volumul de aer pe care il respiram, poate o taxa mica si pe cantitatea de urina, poate o taxa pe unghiile care ti le tai, doar polueaza si alea
Ai uitat, taxa pe viata
Ai murit la 20ani esti ULTRAECOLOGIST
Ai murit la 90 ti se va lua casa pentru raul facut,ai poluat planeta 90 de aniPosted Image

Edited by florinellll, 11 November 2022 - 12:06.


#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,471
  • Înscris: 06.01.2014

 andreic, on 11 noiembrie 2022 - 00:31, said:

Probabil se fac canalizari pe unde sunt bani dar saracia nu e argument pentru a mentine obiceiuri proaste poluatoare. Daca nu erau "incurajarile" astea financiare nu facea nimeni nimic.
La ce "incurajari" te referi  si ce se face acum ?

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Pai inscrieri in registre, impunerea de obligatii modernizare latrine, taxarea ilegalitatilor pe partea de deseuri...

Edited by andreic, 11 November 2022 - 14:10.


#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,471
  • Înscris: 06.01.2014
Buuun, referitor la " impunerea de obligatii modernizare latrine" iti cer parerea referitor la situatia amea:

-am fosa cu dren de 12 m, pamant negru foarte permeabil.
-Canalizare "trasa" prin fata portii, executata INCOMPLET de un "investitor" pe baza unui proiect autorizat, avizat , DECI NERECEPTIONAT. Prelungirea autorizatiei a expirat de vreo 2 ani, deci autorizatia de 3 ani, Tot de atunci fac "ping-pong" (eu sunt ala plimbat) intre primarie si compania de apa, ca sa-i platesc "investitorului" si sa ma racordez. Investitorul imi cere 25 000 (douazeci si cinci de mii de euro) in conditiile in care lucrarea a costat aprox 80000 DE LEI (optzeci de mii de LEI). In plus, "investitorul" a mai "racordat" , eu zic ilegal, alti vecini, de la care a luat vreo 10 mii de euro.

Deci, ce pot face ?

Apoi "taxarea ilegalitatilor pe partea de deseuri":

-daca am fosa, de orice fel, trebuie declarata si , mai ales, FACUT CONTRACT CU FIRMA DE VIDANJARE. La mine in "sat", contractul costa 200 lei, strict contractul, fara servicii.
-cine are hazna/ animale, care pe langa miros , mai prezinta si "infiltratii", nu are nici o obligatie.

Asa ca...

#29
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Și eu am sunat la o firma de vidanjări și tot vreo 200 lei cer. Unde s-a mai văzut sa plătești strict contractul, fără servicii? Contracte se fac pe un an deși eu vidanjez o data la 2-3 ani. Lege făcută cu picioarele de oameni care gândesc cu picioarele. Avem ce am votat.

Edited by stefan0011, 11 November 2022 - 20:18.


#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,535
  • Înscris: 03.04.2013
Oh, yes.
Problema e ca nu ne invatam minte.
...............
cat o costa o vidanja? La ce valuri sunt acum cred ca se amortizeaza repede.... iti ramane si de bere.

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,471
  • Înscris: 06.01.2014
Da' cine zice ca tre' sa ai și vidanja ca să faci contracte Posted Image Posted Image ?

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 cristobob, on 11 noiembrie 2022 - 15:23, said:

Deci, ce pot face ?
O idee ar fi sa cauti sa intri in legalitate bineinteles... nu e vina altora ca ai intarziat sau nu ai efectuat procedurile necesare finalizarii lucrarii.

#33
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,471
  • Înscris: 06.01.2014
M-ai băgai în ceata complet. La ce te referi când spui "finalizarea lucrării " ?

#34
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Mai bine ignora, nu cere detalii, te sfatuiesc pentru igiena ta mintala. Sari peste... Asa incercam si eu candva sa descifrez, crezand ca e vreo ratiune in spate. Crede-ma, nu e, e doar vid.

Iar on-topic. Ma bucur ca am cumparat un teren cu canalizare intr-o zona rurala in care e cam raritate.

In loc de dat cu biciul in cetateni, cred ca primarii ar trebui trasi pe roata ca nu fac nimic. Daca e vorba de bani, sa faca proiecte UE. Problema e ca UE nu aproba prea des proiectele care doar ajuta mediul, se axeaza pe proiectele care incomodeaza cetatenii, adica alea cu oprirea circulatiei, facutul de economie. Daca e ceva ce sporeste confortul unui cetatean, iar in acelasi timp ajuta si mediul, nu sunt de obicei prea interesati.

Or fi oamenii necivilizati, dar primarii si UE nu fac nimic, stau si se uita. Au ramas niste angajamente pe hartie, dar nu apar scandaluri mai serioase, trageri de urechi, cum fac in alte privinte basinosii din institutiile UE.

Edited by Cyanid3, 12 November 2022 - 18:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate