Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce imping astia oamenii sa declare cine are fosa septica?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
buna, dragilor, probabil ca ar apartine mai mult subiectul de zona Poienii lui Iocan, dar cum sunt inca prea saraca in postari, si mai trebuie sa mai insist pana pot accede si eu zona, intreb aici: de ce imping "astia" oamenii sa isi declare fosele? ce au in plan pentru acestia? eventual ceva noi taxe? ce se intimpla cu cei care nu au? vor fi evacuati sau amendati daca nu isi fac intr-un timp? imi pare ca agenda (2030) presiunilor tot avanseaza... ce pareri aveti? va multumesc!

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca trebuia sa lasi un link catre o stire, sa inteleaga cei ce citesc despre ce este vorba.

Si eu cred ca vor sa-i bage la ceva taxe: https://www.gds.ro/L...-fundul-curtii/

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfreenet363636, on 10 noiembrie 2022 - 20:07, said:

ce se intimpla cu cei care nu au? vor fi evacuati sau amendati daca nu isi fac intr-un timp?
Taxe mai mari sau amenzi de mediu.

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
De prosti ce sunt. Toți care nu sunt racordați la canalizare poluează cumva, nu e logic? Ce vorbesc eu, orașe întregi deversează direct în râuri. Pe aia cine ii amendează? Eu am tot în regula, și documente și fosa omologata și nu merg sa o declar, tot mie îmi vor cere aviz de la apele romane, plecând unuia fără fosa nu i vor cere nimic.
Ei nu vor decât sa le scoată ochii celor de la Bruxelles cu un teac de registre, sa ii mai păcălească de niște bani sa-și plătească pensiile speciale.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti citi topicul dedicat.
https://forum.softpe...page__hl__ fose

Edited by pasilla, 10 November 2022 - 20:26.


#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Poststefan0011, on 10 noiembrie 2022 - 20:23, said:

De prosti ce sunt. Toți care nu sunt racordați la canalizare poluează cumva, nu e logic? Ce vorbesc eu, orașe întregi deversează direct în râuri. Pe aia cine ii amendează? Eu am tot în regula, și documente și fosa omologata și nu merg sa o declar, tot mie îmi vor cere aviz de la apele romane, plecând unuia fără fosa nu i vor cere nimic.
Ei nu vor decât sa le scoată ochii celor de la Bruxelles cu un teac de registre, sa ii mai păcălească de niște bani sa-și plătească pensiile speciale.
Ii amendează pe toți cei care deversează. Doar tre' să îi prindă. Dar se întâmplă periodic și asta.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Poststefan0011, on 10 noiembrie 2022 - 20:23, said:

Toți care nu sunt racordați la canalizare poluează cumva, nu e logic?
Pai nu e logic, cumva.
Exista bazine vidanjabile construite cu simt de raspundere, cu beton  impermeabilizat.
Vine vidandja, incarca si se duce unde are contract cu statia de epurare.
Platim bani buni, desigur, pentru asta.

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

View Postcrocko.dilul, on 10 noiembrie 2022 - 21:13, said:


Pai nu e logic, cumva.
Exista bazine vidanjabile construite cu simt de raspundere, cu beton  impermeabilizat.
Vine vidandja, incarca si se duce unde are contract cu statia de epurare.
Platim bani buni, desigur, pentru asta.
Ce volum are bazinul tău vidanjabil? Eu consum 10 MC apa pe luna, sa vidanjez 10 MC în fiecare luna m ar costa 1000 lei- lunar. Tu ai da atât? La fosele din comerț, "ecologice" se vidanjeaza doar nămolul,  2-3 MC o dată la 2 ani. Restul apei ajunge în pământ, posibil puțin epurare de ceva bacterii de prin fosa.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
12 mc. Doi oameni. 300 costa vidanja.
MSV economiseste multa apa.
Dar depinde cate persoane sunteti.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Și la cât timp vidanjezi, 1-2  luni? Eu am dat 300 lei pe 2 MC vidanjati. Sa caram TOTI toată apa uzata cu vidanjele la stația de epurare e o utopie, ar fi cozi pe străzi de vidanje care ar polua mai mult decât fosele.

Edited by stefan0011, 10 November 2022 - 21:39.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ma intrebam si eu retoric, oare oamenii de-a lungul istoriei, se cacau, sa ma scuzati in rau ? sau isi faceau nevoile peste tot ? se gandeau ei oare la poluarea pe care o faceau ? singurul motiv pentru care cer ei asta este TAXA, taxa cat mai mare si cat mai repede, primarii guitza dupa pensii speciale, au simtit sangele si nu vor sa termine mandatele fara confirmarea pensiei speciale, tot ei au impins impozitele spre dublu, dar se pare ca s-au multumit cu 50 %, in fond cred ca totul are un substrat, sau cum spunea un fost profesor de-al meu:" urmareste banii si gandeste-te Qui Prodest "  acum eu astept taxa pe volumul de aer pe care il respiram, poate o taxa mica si pe cantitatea de urina, poate o taxa pe unghiile care ti le tai, doar polueaza si alea

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Poststefan0011, on 10 noiembrie 2022 - 21:35, said:

Eu am dat 300 lei pe 2 MC vidanjati.
Ca sa mai zambim:
Sigur, tarifele astea se fac in functie de multi factori, mai mult sau mai putin obiectivi.
La mine la tara :) nu prea au vanzari si tariful e promotional, cred.
Daca locuiesti intr-o zona mai aproape de un oras mare (boier :) sau unde cea mai apropiata statie de epurare e la 50 de km, e posibil sa ai tarif mai mare.

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Măcar dacă s ar face ceva util cu banii colectați din taxele de mediu. Dacă ar vrea sa nu mai poluam cu adevărat, sa permită doar comercializarea detergenților și produselor de curățenie nepoluanti, ca aici e problema, nu la rahat.
Dar în perioada asta satele noastre sunt înecate de fumul arderii frunzelor, nu mai vorbim de cablurile arse și avem atâtea instituții de mediu...

View Postcrocko.dilul, on 10 noiembrie 2022 - 21:49, said:


Ca sa mai zambim:
Sigur, tarifele astea se fac in functie de multi factori, mai mult sau mai putin obiectivi.
La mine la tara :) nu prea au vanzari si tariful e promotional, cred.
Daca locuiesti intr-o zona mai aproape de un oras mare (boier :) sau unde cea mai apropiata statie de epurare e la 50 de km, e posibil sa ai tarif mai mare.
Stau la 15 km de stația de epurare. Motorina, oamenii și taxa de epurare la statie...nu prea iese prețul la 300 lei.Tare mi-e ca cei 12 MC ai tai au ajuns în cea mai apropiata garla. Dacă le pune GPS pe mașini, se schimba treaba și prețul și o sa-ti faci singur o gaura în pământ sa  deversezi dacă nu ți permiți sa dai 1000 lei pe vidanja la 1-2 luni.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Sigur. Vorbim atunci. Deocamdata astea-s coordonatele.
Esti un pic nervos si indignat, cauta sa iei lucrurile mai usor.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Am deschis undeva pe forum un subiect legat de treaba asta, se pot face toalete cu cumpost iar apele gri pot fi utilizate în grădină. Anticipasem de pe atunci că treaba cu fosele nu va ține prea mult. Lumea mai mult era pe miștouri, acum s-au mai schimbat lucrurile.
Adevărul e undeva la mijloc, poate nu fosele sunt cea mai mare problemă acuma și nu merită o asemenea atenție din partea guvernanților când atâtea probleme mai importante ard. Însă pe termen lung fosele da, poluează, bacterii și fecaloizi de infiltrează în sol.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Multa lume a plecat "pe fenta", dupa parerea mea.
Ideea e ca trebuie canalizare in tara asta, asa cum trebuie multe. Drumuri, lumina, gaze.
Cerem bani si trebuie sa aratam ca avem nevoie.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

View Postcrocko.dilul, on 10 noiembrie 2022 - 22:11, said:

Sigur. Vorbim atunci. Deocamdata astea-s coordonatele.
Esti un pic nervos si indignat, cauta sa iei lucrurile mai usor.
Da sunt nervos din cauza armatei de funcționari de mediu care ne otrăvesc în fiecare zi prin nepăsare, cu fum și apa infestata. Legi exista, dar le aplica doar la comanda. Prostii cu fosele nedeclarate amendați și apa Dâmboviței  după Glina e neagră de epurare ce e.  Închidem termocentrale ca poluează, in schimb ardem frunze (la caini) si cabluri pt cupru. Sunteți liniștiți ca nu cunoașteți realitatea sau nu va pasa.

Edited by stefan0011, 10 November 2022 - 22:27.


#18
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
cred ca nu de poluare e vorba totusi la astia, ca daca i-ar interesa asta ar trebui sa faca peste tot canalizare. cred mai degraba ca aici e vorba de saracirea noastra pe toate planurile... asa incat la un moment dat sa nu mai putem face fata la cheltuieli si sa ne mutam cu totii (desigur, doar cei care vor mai ramane, caci multi se vor pierde pe drum repede...) in ghettourile lor. ma gandesc ca astfel se vor deschide multe portofele, gras de tot... Aia cu fose neconforme vor avea o vreme sa le transforme, de nu, amenzi sau impozite mari; aia fara aprobari, taxati, daca nu isi iau aprobarile urgent, si vezi de ia aprobari(!), ca nu stiu cum poate verifica cineva etanseitatea fosei... cu eventuale sapaturi pe ici colo prin curtea ta?!?..., iar aia care nu au... ori isi fac repejor, ori taxe hiper/super uriase... rezult - falimentul si renuntarea de buna voie sau cu forta la propr. zic bine?

View Postcrocko.dilul, on 10 noiembrie 2022 - 22:25, said:

Multa lume a plecat "pe fenta", dupa parerea mea.
Ideea e ca trebuie canalizare in tara asta, asa cum trebuie multe. Drumuri, lumina, gaze.
Cerem bani si trebuie sa aratam ca avem nevoie.
pare destul de logic, dar ma intreb totusi: daca se stie ca nu e canalizare pentru ce mai trebuie declarate fosele? pt ce se pare ca toata lumea trebuie sa faca un contract cu vidanjorii? daca ar fi doar ca sa arate ca avem nevoie de bani, ar fi deajuns ca primarii sa spuna: avem x bla, bla, strazi fara canalizare, sau la sate... 100 de gospodarii fara canalizare... etc

Edited by freenet363636, 10 November 2022 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate