Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cat este media pe 2021 pentru a beneficia de plafonarea energiei electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015

 Neaceasca85, on 10 noiembrie 2022 - 12:30, said:

Putini au centrala pe curent. Centralele sunt ori pe gaz (preponderent in urban) si pe lemne sau peleti (in rural). Ori sobe in rural. Poate boilere pe curent sa mai fie in rural. Aragazul la butelie.

Oricum 255 kwh e o limita prea mica, eu puneam 300-400 sau chiar 500 kwh. Eu vara ating 500-700 kwh, iarna incalzirea e pe gaz si sunt pe la 200-300 kwh, dar am Hidroelectrica si nu conteaza plafonul guvernului. La gaz e plafonare indiferent de consum. Posted Image

Curentul era scump si inainte, iar pentru majoritatea a fost singura optiune: nu au gaz si lemnele presupun spatii dedicate si procesare manuala. Unde stochezi lemnele sau arunci cenusa la apartament?

Da, comparat cu cei pe lemne sau gaz sunt putini. Insa sunt peste 100.000 de locuinte (statistica din 2009) care au centrale pe curent si sunt spulberati de cresterea preturilor.

Edited by LukRo, 10 November 2022 - 14:33.


#20
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.05.2008

 florin1008, on 10 noiembrie 2022 - 13:42, said:


In perioada 29.09 - 25.10 am 65KW cititi de omul de la enel. Eu am dat pe 30.10 indexul cu 145KW in plus. In total s-au facut 210KW. Am consumat mai mult in ultimele zile si am mai dat sa fie acolo.

In Septembrie am pret plafonat. Indexul a fost dat doar de mine. La fel si in August. In Iulie am avut citire enel si autocitire (la fel ca in Octombrie) si nu au fost probleme. Tot consumul a fost plafonat.

La telefon nu s-au legat de index sau sau de faptul ca a citit un om al lor sau ca am dat eu mai mult la final. Au zis ca este data o ordonanta noua care modifica pragul maxim al mediei anuale din 2021 de la 300kW la 255KW. Nu au putut sa imi spuna ce ordonanta. Mi-au zis sa ma uit pe ultima pagina. E pagina pe care am postat-o.


Ma gandesc serios sa trec la hidroelectrica dar mi-e frica sa nu faca vreo manevra. Plus ca lumea se plange ca nu vin facturile lunar. Hidroelectrica poate produce o cantitate limitata de energie. Cantitatea asta este mai mica decat necesarul total al tarii. Daca trece toata lumea la hidroelectrica, energia aia trebuie luata de undeva. Imi vine greu sa cred ca o cumpara la pretul pietei si ne-o vinde noua la un pret mult mai mic si vin cu bani de acasa. Statul nu face cadouri d-astea.

Ce manevre ar putea sa faca mai mari decat manevrele pe care ceilalti distribuitori deja le fac. In cel mai rau caz o sa fie ca la ceilalti furnizori, dar macar dai banii unei firme de stat si nu unor profitori nenorociti.

Eu m-am mutat si pana acum la mine a fost ok si au venit facturile.

#21
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
Stie cineva daca se ia in considerare consumul mediul din 2021 pentru ca nu toti consumatorii au trimis indexul sau cum s-a ajuns la idea asta?

#22
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013

 eam, on 10 noiembrie 2022 - 17:38, said:

sau cum s-a ajuns la idea asta?
Pe scurt, statul roman si-a dat seama ca nu are cum sa plateasca toate plafonarile (probabil ca multi au redus consumul in comparatie cu 2021 de frica pretului intreg) si a bagat conditia asta sa elimine din persoanele eligibile.

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 tavitu, on 10 noiembrie 2022 - 12:31, said:

S-ar putea să fie o problemă legată de modul în care este calculat acel prag de 255 kWh / lună, pentru că ar trebui să fie lună calendaristică? După cum sunt facturați, acei 103 kWh par să fie consumați doar în 5 zile, Octombrie 26-30?
Se numeste ESCROCHERIE.
Am avut aceeasi problema,au venit 2 facturi pe 2 luni,luna 1 consum 40kw,luna 2 consum 500kw
Consum estimat,in conditiile care consumul meu mediu a fost peste 250 kw lunar
Pentru cei 40kw am platit pret subventionat iar pentru cei 500kw pretul intreg
Jaf la drumul mare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate