Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transport si montaj mobila IKEA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Salutare tuturor!
Aveti idee cu ce firma colaboreaza IKEA pentru transportul si montajul mobilei?
Sau se ocupa tot ei si de partea asta, desi nu cred.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ăștia au venit la mine, cu bucătăria, doar transport am avut, montajul a fost făcută de mine, despre montaj nu am idee, cum lucrează.

Attached Files



#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
https://www.ikea.com...vices/assembly/

Asamblarea vad ca nu e disponibila peste tot.

Acum vreo 3 ani am comandat multa mobila de la Ikea, a fost aproape un camion intreg. Au fost unii mai negri la fata, cu un camion normal, nu cu vreo inscriptie. Cel mai probabil, cel putin la transport, au niste colaboratori uzuali sau ce gasesc pe bursa de transport, deci serviciu externalizat. Poate o fi asa si la asamblare.
Nu stiu daca s-a schimbat intre timp.

Edited by bai3tzash, 09 November 2022 - 14:10.


#4
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Multumesc
Sunt din Prahova deci este disponibil serviciul de asamblare

Edited by sanuap, 09 November 2022 - 14:14.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ploiești, tot cei de la pro natur mi-au livrat mobila comandata la Ikea. Băieții vneau de la o livrare din Bușteni, așadar teoretic livrează în tot județul. Nu am apelat și la serviciul de montaj, asa ca nu știu să-ți spun cu cine colaborează.




#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcrisstonne, on 09 noiembrie 2022 - 14:05, said:

Ăștia au venit la mine, cu bucătăria, doar transport am avut, montajul a fost făcută de mine, despre montaj nu am idee, cum lucrează.
Astia vin de la inceput, de pe vremea cand IKEA era doar franciza.
Ei fac si montajul.

Practic firma e  a celui care a adus franciza la noi.

Cat despre montaj, e banal, nu stiu de ce le-ai mai da niste bani, ca manopera e destul de scumpa si nu merita la mobila de 2 lei de la IKEA.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
O fi banal pentru tine montajul.
Sunt atâția alții care au doua mâini stângi și nici măcar o banala surubelnita prin casa, nu poți avea pretenții să-și asambleze singuri mobila, ca precis strica ceva, își julesc degetele, montează piese invers, etc.
Alții și sa vrea sa monteze, sa se priceapă /sa aibă tot ce la trebuie, și nu pot. Cum e soțul meu, are dubla hernie de disc, pentru el e o provocare și sa se aplece sa se lege la șireturi. Asa ca așteptăm să vină un amic, sa ne ajute sa montam mobila pentru dormitorul lui fii-mea.
Și nu în ultimul rand sunt cei care își permit sa plătească și nu-și bat deloc capul.

Edited by corinadaniela, 09 November 2022 - 14:44.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, de posibile probleme de sanatate am uitat ca alea intr-adevar ar fi exceptii.
Cat despre cei care isi permit sa plaetasca si nu-si bat capul, nu stiu de ce ar lua de la IKEA. gasesti mobila mult mai buna.

#9
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
La comanda mobilei vei stabili impreuna cu consultantul data livrarii si a montajului. In functie de disponibilitatea firmelor vei avea de ales intre IKEA, Pronatur si inca una, i-am uitat numele. Pe cei de la IKEA nu prea ii gasesti fiindca tot timpul au ocupate echipele (nu stiu daca sunt mai buni decat Pronatur si ceilalti).
Pentru mobila simpla iti recomand sa o montezi singur, chiar nu e dificil si eventual sa apelezi la ei pentru chestiuni mai grele gen bucatarii.
Oricum, cei de la montaj vor veni cu o gramada de mofturi (gen: ei nu monteaza bateria la chiuveta ca nu sunt instalatori, poate pe buna dreptate etc...). Iti recomand si serviciile lor de proiectare, chiar daca mai astepti ceva, mai vin si ei cu idei fata de ce te gandesti tu.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Exact, cum a zis @corina.
Care 2 lei @eiffel?!
Am dat 7 mii lei pe bucătărie.
A, au și de 2 lei?
Nu am fost interesat de aia  🤭

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
La mobila de bucatarie e mai dificil. Tre sa pui blatul la cumpana, sa decupezi pt chiuveta si plita.
Sa pui sina pe perete si sa fie corpurile pe orizontala

#12
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Noi nu avem probleme de sanatate sau de intelegere a unei schite simple dar va zic ca era sa ajungem la divort de la cateva comode cu sertare inegale. Au devenit manualele alea din ele atat de vagi si cu aplicare la toata gama de produse ca noua ne-a luat 2 zile sa sucim la niste fete de sertare si niste glisiere din alea [toate partile sunt pline de gauri si ramane la latitudinea ta si a manualului unde si cum le asezi]. Va zic ca am sucit la alea 180 de grade fetele de mie una mi se luase si mi-a cautat altele de facut, am stat cu ele intinse prin casa vreo 3 zile pana ne-am facut curaj sa o luam de la capat.
Cand am mai luat alte dulapuri cu sertare am apelat si noi la montaj de la ei, abia ne impacasem cu ultima experienta si nu avea sens sa repetam dansul de atunci.

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postcrisstonne, on 09 noiembrie 2022 - 14:48, said:

Exact, cum a zis @corina.
Care 2 lei @eiffel?!
Am dat 7 mii lei pe bucătărie.
A, au și de 2 lei?
Nu am fost interesat de aia  ��

mult prea ieftină. eu am dat dublu acum 1an, acum prețurile sunt cu 50% mai mari
deci o bucătărie decentă costă cam 25-30.000 de lei.. și asta fără electrocasnice. mai dai 10-15.000 și pe alea minim

nu la ikea.. se înțelege
pro natur sunt cam dubioși.. am avut și eu livrări de la ei prin site-ul vivre.. nu respectă deloc, vin când vor, și montatorii cam sunt de etnie, evitați să-i băgați în apartament

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
La transport nu au fost persoane dubioase, au urcat cu toate coletele pînă la et. 8, oameni ok.

View Postdell99, on 09 noiembrie 2022 - 15:04, said:

Noi nu avem probleme de sanatate sau de intelegere a unei schite simple...
Și totuși...  🙄
Am montat singur toată mobila, plăcerea mea  🤭

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcrisstonne, on 09 noiembrie 2022 - 14:48, said:

Care 2 lei @eiffel?!
Am dat 7 mii lei pe bucătărie.
Pai in general au mobila foarte ieftina comparativ cu altii.

7 mii ptr bucatarie imi pare mult.
Eu am facut-o cu 2mii. :P
Proiectat si montat. PAL ales pe spranceana si decupat la cote la firma specializata, fete usi la comanda, feronerie Blum...

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Cum mult?!  🤷
1500 lei au fost doar balamalele aruncătoare produse de Blum Austria.
Fronturi din Portugalia și Italia, doar corpurile sînt produse prin est, parca Estonia, dar nu mai știu sigur.

Edited by crisstonne, 09 November 2022 - 15:56.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am zis mai sus - si eu tot feronerie Blum am folosit :D
Luata direct de la Blum.

Ce mi-a fost lene sa mai montez - niste sisteme de amortizare. Am pus doar pastile de silicon.

Dra mi-e ca o dam in offtopic.
Omul a vrit sa stie altceva.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Posteiffel, on 09 noiembrie 2022 - 15:56, said:

Luata direct de la Blum.
Alea mici au costat separat
Ce spun eu, aruncătoare", sînt niște măgăoaie de un kil", aruncă în sus fețele de uși de la corpurile de sus, care nu au mînere.
Apeși pe ușă, și ușa se duce în sus, tragi ușa, apeși, se blochează pe închis.

View Posteiffel, on 09 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Dra mi-e ca o dam in offtopic.
Îi explicăm despre montaj, îl interesează :D

View Postdorin_2k, on 09 noiembrie 2022 - 15:00, said:

La mobila de bucatarie e mai dificil. Tre sa pui blatul la cumpana, sa decupezi pt chiuveta si plita.
Sa pui sina pe perete si sa fie corpurile pe orizontala
Da, în principiu, dacă colegul nu se pricepe, îi cheamă pe meseriași, ăia o montează rapid, că au montat sute de corpuri și au experiență și dexteritate.

El trebuie să aibă locul renovat, și spațiul gol.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate