Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LG C2 42" - merita sau nu de Black Friday la 4600 ron ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Asta e ce vreau sa aflu in principal, daca pretul e un pret ok de black friday sau nu, adica daca reducerea e pe bune,

Din pacate eu nu am un istoric al preturilor pentru C2 pentru ca ma orientasem initial spre alte OLED-uri, care speram sa se ieftineasca in timp, gen Dell Alienware AW3423DW. Sau ma orientasem sa mai astept, poate apar pe piata OLED uri mai accesibile ca pret, dar ce sa vezi, au aparut mult mai scumpe. Ma tot uit dupa un OLED de vreo juma' de an.

Acum ca tot e black friday am zis sa nu mai astept si sa profit sa-mi iau unul, ca daca trece BF dupa aceea iar se scmpesc si iar tre' sa ma bag la vanat. Monitorul va fi folosit la editare foto/video, multimedia, browsing pe net si pe ultimul loc la jocuri,

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
following.
Eu nu inteleg cum se face pe OLED sa nu apara burn atat timp cat ai iconurile si bara de windows tot timpul "aprinse" pe display...

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asteapta pana in ianuarie-februarie si o sa il gasesti mai ieftin. Sau ceva echivalent.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
De fapt este TV, dar folosești ca monitor înțeleg.
Am făcut o concesie și iau monitor de 32''/4k în loc de 27''. Dar de 42... diagonala este imensă, nu îmi imaginez cum s-ar putea lucra.

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Notorious, on 09 noiembrie 2022 - 10:32, said:

following.
Eu nu inteleg cum se face pe OLED sa nu apara burn atat timp cat ai iconurile si bara de windows tot timpul "aprinse" pe display...

Unele OLED au pixel-shifting. Nu stiu daca toate dar Sony-ul meu A83K are. Adica muta imaginea cativa pixel stanga-drepta fara sa sesizezi.

Astfel unii pixeli nu stau prea mult aprinsi ca sa nu apara burn in.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Pretul a fost in jur de 5000 lei in ultimele luni deci 4600 nu e cine stie ce oferta, un pret de 3999 da, parca mai seamna a reducere. Sigur preturile vor mai scadea mai ales in primavara odata cu lansare C3-ului.
Daca ai nevoie de el acum asta e, pretul e un pic mai mic fata de istoricul ultimelor luni deci nu e teapa dar nici oferta deosebita ...

Edited by MD, 09 November 2022 - 12:06.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Daca il folosesti ca monitor, nu te ajuta pixel shifting.... si bara de la win/ dockul din macOS stau acolo mult si bine.

Nu as pune un OLED la PC decat temporar.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 NelsonMandela, on 09 noiembrie 2022 - 11:19, said:

Am făcut o concesie și iau monitor de 32''/4k în loc de 27''. Dar de 42... diagonala este imensă, nu îmi imaginez cum s-ar putea lucra.
[ https://img.buzzfeed.com/buzzfeed-static/static/2017-11/21/15/asset/buzzfeed-prod-fastlane-01/sub-buzz-4500-1511294516-3.png?downsize=900:*&output-format=auto&output-quality=auto - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aldulescu, 09 November 2022 - 12:35.


#9
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bxya-divayE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi video-ul asta inainate sa iei o decizie

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Acum un an făcuse un review Linus la un astfel de tv (tot lg, dar un model mai vechi) după folosire ca monitor. Erau ceva urme de burn in, dar nu ceva deranjant.

Sunt posesor de oled de vreo 4 ani, fără probleme, dar încă nu l-aș lua ca monitor. Aștept să văd alții ce experiențe au după niște ani de folosire.

Edited by george_alexandru, 09 November 2022 - 12:42.


#11
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Prin iulie august, l-am vazut si la 4500 de lei pe emag, evomag posibil si altex. Stiu asta pentru ca si eu il urmaresc de cand a aparut si era pe la 6500 de lei! Deci nu mi se pare a fi vreo oferta la el, la banii aia!

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
E glossy. Degeaba are culori daca-ti faci freza in el.

#13
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Merci pentru raspunsuri.

Daca mi-as permite as merge pe un monitor OLED in loc de TV OLED, dar sunt scumpe acelea. As lua de exemplu fara ezitare modelul de la ASUS ROG, care il vazusem la Hardware Unboxed si acum si la Linus: https://altex.ro/mon...cpd/MONPG42UQ/. Dar cel mai mult ma pot intinde pana pe la 5000 ron. Pe la pretul acela ce alternative de OLED recomandati ?

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

 Lex404, on 09 noiembrie 2022 - 12:13, said:

Daca il folosesti ca monitor, nu te ajuta pixel shifting.... si bara de la win/ dockul din macOS stau acolo mult si bine.

Dai autohide la bara de win/doc-ul de MacOS ... Asus a scos monitor cu acelasi panou de la LG si Dell a folosit un panou QD-OLED la modelul de 3423DW si sa nu uitam de atatea laptopuri cu panouri OLED.
Pe mine unu m-ar deraja ergonomia 0 deci clar mi-ar trebui un suport si faptul ca e glossy in functie de pozitia in camera poate fi o problema destul de neplacuta.

Edited by MD, 09 November 2022 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate