Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Catel la curte

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbinox, on 23 noiembrie 2022 - 16:57, said:

Din comportamentul ei si al altor caini din trecut am dedus ca de cele mai multe ori stiu foarte bine cand fac ceva cu care nu esti de acord dar nu se pot abtine.

Păi e fix ce am zis mai devreme. Dacă ar fi știut, ghici ce, nu ți-ar mai fi ros papucii! Dar ea se bazează doar pe limbajul tău corporal, care e diferit, pune ochi blegi, te evită, tu doar ai impresia că ea știe ce-a făcut, dar studiile în domeniu te contrazic.

Ia să vii acasă, să vezi că a ros papucii, și să te abții, să te porți cum te porți de obicei. Nu te va mai evita și se va purta și ea ca și cum nimic nu s-a întâmplat.

#56
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Ia să vii acasă, să vezi că a ros papucii, și să te abții, să te porți cum te porți de obicei
Pai exact asta fac, cand ajung acasa eu nu stiu daca a plimbat sau nu papucii( nu-i roade, doar ii plimba) dar aflu imediat din comportamentul ei, inainte sa vad "isprava". Daca ma evita clar a facut ceva si asteapta sa vada cum reactionez cand descopar. Daca nu a facut nimic vine direct.

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostSmurfK, on 23 noiembrie 2022 - 20:43, said:

Ia să vii acasă, să vezi că a ros papucii, și să te abții, să te porți cum te porți de obicei. Nu te va mai evita și se va purta și ea ca și cum nimic nu s-a întâmplat.

contradicție-n termeni! :P
NU ai cum să te abții, când îți VEZI papucii preferați roși... :)
(pamflet)

poveste de acum 10 ani, pe când cățeaua actuală abia făcuse ochi și își ducea traiul printr-un apartament:
-luase obiceiul să deschidă pantofarul și să scoată d'acolo TOT
-de ros rodea numai papucii soției :P
-care soție era numai nervi, deoarece toată viața ei n-a trecut de mărimea 35 la picior și este o adevărată aventură să-și găsească încălțări
concluzie tip „murphy”: când cățelul face o boacănă, să fii sigur că e cea mai mare posibilă, în acel moment!

#58
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Indiferent ce catel o sa luati, cand este puiuț e foarte posibil sa faca năzbâtii, ca doar asta e partea adorabila la un cățel ��. Cand sunteti prezenti e usor sa il corectati, iar and sunteți plecati Nu e o idee ingrozitoare sa il puneti in tarc,mai ales daca este unul spatios Dar ca pentru  orice animal, nu e bine pentru el sa il tineti prea des intr-un loc unde sa stea singur.

#59
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Salutare!
Decizia e luata: vom avea un catel. Pe la inceputul lunii aprilie vreau sa-l iau.
Vreu neaparat sa fie un pui.
As vrea un caine de talie mijlocie (maxim, chiar mai mic un pic.). As vrea in acelasi timp sa poata sa se tina dupa mine la o plimbare cu bicicleta de vreo 10-15 km cu diferenta de nivel de vreo 3-400 de m. As vrea sa fie jucaus cu copiii (10-12 ani) si prietenos cu invitatii.
Nu vreau sa fie de “rasa” oricum nu imi permit, bugetul de achizitie (in cazul in care il voi cumpara) va fi de max 5-600 de lei.

Am doua variante:
  1. sa-l cumpar. La ce trebuie sa fiu atent cand il cumpar? Am fost azi la talcioc sa vad ce catei erau de vanzare, un nene zicea ca le-a facat cateilor deja 3 vaccinuri, altul nu a pomenit nimic de vaccin.

2. sa-l adopt de la un adapost. Mi se pare mai riscant pentru ca nu stii nimic despre catel, nu stii cat de mare o sa se faca, etc. Sunt catei mici la adaposturi? Iti ofera cineva vreo informatie despre catel?

Cineva mi-a recomandat un labrador (e cuminte, jucaus, destept, etc.). Ce alte rase sa mai am in vedere?

Orice sfat e binevenit.

Merci anticipat!



#60
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Cu buget limitat NU lua caine de rasa. Risti sa cumperi un caine cu probleme de sanatate severe si incurajezi un business oribil (puppy mills). Daca nu ai buget, adopta un caine. Cel putin faci un bine si tie si cainelui. Da, daca ai bani de un caine de la crescator (cu pedigree), atunci Labradorul este grozav.

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu ce inseamna 'talcioc' dar incearca aici mai bine, daca poti ajunge: https://aspa.ro/adop...e-adoptii-aspa/


View Postmkdan2004, on 13 februarie 2023 - 09:19, said:

Cu buget limitat NU lua caine de rasa.

A scris clar ca nu vrea de rasa.

Edited by AlexEn, 13 February 2023 - 09:25.


#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
-nicio talie mijlocie nu se va ține 15 km după pedalatul tău! Posted Image
-orice pudel va rămâne jucăuș și-n partea matură a vieții, dacă vă veți juca încontinuu cu el.
-în afară de partea estetică, io îmi aleg un cățel care să nu fie timorat; pt asta, merg în mijlocul cuibului și zdrăngănesc legătura cu chei; sunetul metalic va deranja pe mulți, dar vor fi și câțiva care vor veni spre chei să le miroasă: din acești „curajoși” aleg femela care-mi place estetic.
-da, femela, pt că ele sunt mai afective și mai atașate de familie; în plus ele nu pleacă d-acasă după masculi, ci masculii vin la ele
-dacă vrei o oarecare siguranță-n alegerea tipului, alege un pui de 3...4 luni, care să aibă labele disproporționat de groase în raport cu înălțimea; în 90% din cazuri, acești pui sunt de talie peste medie

Edited by gushpi, 13 February 2023 - 09:33.


#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu este sterilizata, femela are menstruatie si nu e chiar placut.
Afectiunea nu am vazut sa aiba de a face cu sexul cainelui.Al meu e foarte afectuos si e mascul.

Masculii vin la femelele in calduri daca nu sunt sterilizati. Daca nu vrei sa ii propagi, sterilizezi cainele si gata, se rezolva si cu potentiale probleme de agresivitate si cu alte aspecte. Da, scriu din proprie experienta.

#64
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008

View PostAlexEn, on 13 februarie 2023 - 09:25, said:

A scris clar ca nu vrea de rasa.

Ai citit tot mesajul? A intrebat de Labrador si ce alte rase mai recomandam.

Edited by mkdan2004, 13 February 2023 - 09:52.


#65
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Am citit:

View Postcrt82sil, on 12 februarie 2023 - 18:28, said:

Nu vreau sa fie de “rasa” oricum nu imi permit, bugetul de achizitie (in cazul in care il voi cumpara) va fi de max 5-600 de lei.


#66
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008

View Postcrt82sil, on 12 februarie 2023 - 18:28, said:

Cineva mi-a recomandat un labrador (e cuminte, jucaus, destept, etc.). Ce alte rase sa mai am in vedere?

Orice sfat e binevenit.

Merci anticipat!


#67
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Adica cineva i-a recomandat caine de rasa dar el de fapt nu vrea caine de rasa.

#68
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Jesus christ, serios, tot insisti sa ma contrazici. Ce alte RASE sa am in vedere? Este ultima intrebare in postul initiatorului. Nu inteleg de ce tot agiti. Daca nu vrea de rasa - no problem, fix asta recomandam si eu. Dar din post rezulta ca "e dar nu chiar" si din cauza asta am specificat ca nu recomand rasa cu buget limitat. Daca nu esti de acord cu recomandarea mea - absolut ok, dar nu e ok sa decizi ca nu aveam de ce sa scriu ce am scris.

#69
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
hihih
vă-nvârtiți-n juru' cozii cățelului nespecificat!

#70
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgushpi, on 13 februarie 2023 - 09:32, said:

-nicio talie mijlocie nu se va ține 15 km după pedalatul tău!

Îți dau oricare din câinii mei, Jack Russell Terrier și Malinois, îți garantez că se țin amândoi 15 km după tine. Eu unul nu i-aș pune să facă asta, pentru că mi se pare prostesc, dar asta e cu totul altă discuție.

View Postcrt82sil, on 12 februarie 2023 - 18:28, said:

Nu vreau sa fie de “rasa” oricum nu imi permit, bugetul de achizitie (in cazul in care il voi cumpara) va fi de max 5-600 de lei.

Corect, n-ai bani de rasă. Nu e absolut nicio diferență între câinii pe care-i găsești la adăpost, unde nu știi rasa, și ăia îmulțiți de băieții de pe OLX. Din punct de vedere comportamental, tot cu banul dai.

În niciun caz nu recomand cumpărarea unui câine fără documente (fără pedigree). Este o practică care încurajează înmulțirile necontrolate, finanțezi o piață neagră imorală și prostească, care n-ar trebui să existe.

Cum a mai zis și cineva, poți alege un pui, de la adăpost, dar ai câteva criterii. Cum a dat @gushpi exemplul cu cheile, e un test bun. Un câine care se va speria de chei, se va speria și de orice alte sunete, iar desensibilizarea lui poate fi foarte dificilă. E mult mai ușor să faci un cățel care sare pe oameni și se duce la ei să nu mai facă asta decât să faci unui căruia nu-i plac oamenii să-i placă.

Eu zic să vorbești pe la adăpostul public, acolo contează foarte mult de ce oameni sunt angajați. Că există oameni care știu multe lucruri despre căței, care-și dau interesul, și există minți înguste, care habar n-au despre ce vorbesc. Studiază și tu problema.

Dar trebuie să ai în vedere și faptul că modul în care un cățel se comportă în adăpost nu este nepărat și felul în care se va comporta când îl duci acasă. Orice câine are o perioadă de acomodare, de o săptămână sau două, după care începe să-și arate adevărata față. Câinii inteligenți se adaptează mai repede.


Rasa nu contează, depinde cum e câinele. Mie îmi plac rasele mai active, pentru că mi se pare mai ușor să potolești un câine foarte activ decât să faci un Pug să-ți fie prieten de alergat. Jack Russell Terrier, Border Collie, Malinois, Vișlă Maghiară/Weimaraner, ăștia îmi plac mie. Dar nu aș recomanda niciunul ca câine de familie.

Edited by SmurfK, 13 February 2023 - 19:57.


#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca confunzi pedigree-ul cu carnetul de sanatate.
Pedogree-ul se elibereaza de asociatia chinologica, atesta arborele genealogic al cainelui si cat de aproape este de standardul rasei. Pentru rasa comuna nu se libereaza asa ceva.

Dar da, sunt de acord cu tine, cainele trebuie sa aiba carnetul de sanatate, care sa contina vaccinurile si mentiuni despre alte tratamente si probleme de sanatate pe care le are.

#72
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAlexEn, on 14 februarie 2023 - 09:51, said:

Cred ca confunzi pedigree-ul cu carnetul de sanatate.

Nu cred că confund. În România, nu ai voie să înmulțești căței din rasă comună. Așa că, orice înmulțire a acestor câini fără pedigree, duce la o vânzare "fără acte". Dacă te uiți pe OLX, ai sute de anunțuri de câini "de rasă", la 500 de lei. Ăi nu au documente, nu au pedigree, sunt înmulțiri ilegale.

La practicile astea mă refer a nu fi încurajate. Mai bine iei de la adăpost, decât să-i dai ăluia 500 de lei ca să-i faci afacerea profitabilă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate