Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Afacere tancuri RC

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
crazymonkey28

crazymonkey28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2022
Salutare, doresc sa aflu niste opinii legate de urmatoarea idee de afacere: Jocuri cu tancuri RC (cu telecomanda) conectate VR pe o harta alcatuita din obiecte realistice dar la o scara mai mica ( dealuri, case, pietre, podulete etc). Un fel de World of Tanks transpus in real life. Prin alte tari se fac acest gen de concursuri dar nu am vazut sa fie VR, ceea ce ar aduce un bonus imens cand vine vorba sa te pui in pielea personajului (metaforic spus, in pielea tancului). Intelegeti voi ce vreau sa spun :)

1. Cat de atrasi ar fi sa incercati un gameplay cu asa ceva pentru un pret de participare destul de bun raportat la salariile din Romania

2. Pe o scara de la 1 la 10 cat de interesanta vi se pare ideea?

Eu unul sincer cred ca audienta pentru asa ceva ar fi destul de mare dar ma gandeam sa intreb prima data aici inainte sa ma apuc de sondaje mai serioase.

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Momentan castile cu controlere de VR sunt cam scumpicele.
Dar ideea nu pare rea.

#3
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
n/a

Edited by Stecheru, 07 November 2022 - 08:10.


#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Cea mai realistica chestie cred ca o poti face cu DJI Robomaster S1.... dar sunt ai dracu de scumpi...

#5
crazymonkey28

crazymonkey28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2022

View Postsgn30, on 07 noiembrie 2022 - 08:08, said:

Cea mai realistica chestie cred ca o poti face cu DJI Robomaster S1.... dar sunt ai dracu de scumpi...

Am sa ma documentez mai mult.....de bani nu e problema, am ceva stransi ca sa investesc. Mersi de idee

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Hai sa-ti spun ceva legat de VR ca am jucat (si exista) cateva jocuri cu tancuri pe VR Playstation la nivel basic asa cum zici tu.

1. Vezi ca multi pot avea probleme cu raul de miscare in acest arcade gameplay. Mie personal, desi am jucat multe ore pe VR, multe jocuri am pe VR, inca nu pot scapa de raul de miscare. Gandeste-te ca multi vor incerca, vor juca 5 minute si vor renunta la asa ceva si nu vor mai calca pe la tine.
2. Exista deja plaforme gata facute, jocuri exista. Ideea este sa le pui pe toate laolalta, in sensul ca daca vrei sa faci asta, e bine sa o faci in circuit inchis, adica cum erau salile de calculatoare inainte si jucau LAN in retea. Adica ai nevoie de spatiu....mult.
3. Locatia trebuie sa fie una centrala ca sa poata ajunge cati mai multi la locatia ta.

4. O idee interesanta ar fi sa poti face rost de machete miniatura de tancuri si sa se poata juca 2 oameni/tanc (conducator si tunar) si sa fie 2tancuri vs 2 tancuri iar munitia sa fie cea de paintball. Asta mi se pare o idee mai misto decat VR-ul. Bineinteles vei avea nevoie de teren drept si apoi il poti decora si amenaja cum doresti tu. Ceva asemanator

Edited by tehnics, 07 November 2022 - 09:46.


#7
crazymonkey28

crazymonkey28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2022

View Posttehnics, on 07 noiembrie 2022 - 09:43, said:

Hai sa-ti spun ceva legat de VR ca am jucat (si exista) cateva jocuri cu tancuri pe VR Playstation la nivel basic asa cum zici tu.

1. Vezi ca multi pot avea probleme cu raul de miscare in acest arcade gameplay. Mie personal, desi am jucat multe ore pe VR, multe jocuri am pe VR, inca nu pot scapa de raul de miscare. Gandeste-te ca multi vor incerca, vor juca 5 minute si vor renunta la asa ceva si nu vor mai calca pe la tine.
2. Exista deja plaforme gata facute, jocuri exista. Ideea este sa le pui pe toate laolalta, in sensul ca daca vrei sa faci asta, e bine sa o faci in circuit inchis, adica cum erau salile de calculatoare inainte si jucau LAN in retea. Adica ai nevoie de spatiu....mult.
3. Locatia trebuie sa fie una centrala ca sa poata ajunge cati mai multi la locatia ta.

4. O idee interesanta ar fi sa poti face rost de machete miniatura de tancuri si sa se poata juca 2 oameni/tanc (conducator si tunar) si sa fie 2tancuri vs 2 tancuri iar munitia sa fie cea de paintball. Asta mi se pare o idee mai misto decat VR-ul. Bineinteles vei avea nevoie de teren drept si apoi il poti decora si amenaja cum doresti tu.

Ah.....pai asta era ideea mea.....cred ca am confundat temrenii....FPV....asta vreau defapt sa fac: exista tancuri deja facute sa traga airsoft dar eu vreau sa le conectez la FPV

#8
crazymonkey28

crazymonkey28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2022
As vrea pe termen lung sa ajung de la competitii locale(vreau sa organizez si asa ceva) la competitii nationale si de ce nu internationale....dar trebuie analizata problema bine de tot....oricum am sa fac un sondaj destul de mare

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai ideea nu ar fi rea, sincer o spun. Eu m-as baga la un astfel de arcade daca as avea unde. Mi-ar place si sunt sigur ca si alti impatimiti de astfeld e jocuri (WOT, WT ) vor fi incantati macar sa incerce.

Ce inseamna FPV ? Nu stiu termenul.

#10
crazymonkey28

crazymonkey28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2022
FPV- first person view. Adica tu intrii in pielea personajului si tu vezi ceea ce vede obiectul/personajul. In cazul de fata, in loc sa stai in afara hartii si sa controlezi tancul si doar sa aproximezi care e traiectoria turelei, tu vei vedea ceea ce vede tancul. Exact ca pe jocurile pe calculator dar e defapt transpus in real life. Sper ca intelegi ce vreau sa spun....poti sa cauti termenul FPV pe internet

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
First Person View

https://en.wikipedia..._(radio_control)

#12
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Am avut ocunostinta mai demult care si-a facut dintrun fiat panda 4wd o blindata cu care se juca paintball. Numai ca in locul turelei tragea el cu pusca.Asa ceva ar fi mai palpitant mai ales daca s-ar juca intrun sat parasit cum sunt multe in Romania.

#13
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
La asa ceva te referi, doar ca in loc de masini sa ai tancuri si mici camere pentru experienta mai 'reala'?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_C0Wge5qPCg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

EDIT: Am gasit ceva si cu tankuri. Ar fi o idee daca ai incepe initial cu masini pt ca ai un public mai larg si poti incepe business-ul mai sigur, iar dupa deschizi o 'arena' si pentru tatii care-si aduc copii la drift si curse iar ei se duc la lupta :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8fVfd1XGIX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by goldieczr, 16 November 2022 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate