Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cat este costul pt meniul zilei pt un restaurant mediu?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

Un meniul zilei costa undeva intre 15-20 de lei. Supa+felul 2 intrebarea mea este cam cat costa restaurantul: curent,gaz , bucatar, ingrediente.
Cam care este profitul unui restaurant mediu sa stiu sa il scad din pretul total sa ii aflul costul real.
Multumesc frumos

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Un restaurant NU face profit din 20lei / meniul zilei.
Este doar unul din produsele aflate in meniu.
Nici LIDL-ul NU face profit din vinzarea castravetilor murati. Borcanul de castraveti este unul din produsele aflate pe raftul marchetului.
Profitul se face din buna coordonare a aprovizionarii, personalului, vadului comercial, numarul de mese, calitatea servirii, etc....................
3lei in plus la meniul zilei, sau chiar 2 lei in minus la meniul zilei , este doar o mica componenta a activitatii zilnice.

Daca restaurantu respectiv vinde o friptura de vita, cu 94 de lei, materia prima fiind aprovizionata la pretul de 14.5 lei, nu inseamna ca a facut profit 79 lei, daca plita pe care frige carnea era rece, si clientul trebuie sa astepte 40 de minute pana se incinge suficient sa poti face o friptura ca la carte.
Meniul zilei asigura functionare bucatariei .

Edited by tioopedi, 05 November 2022 - 17:47.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
man, realizezi ca-s 1000 de variabile. de la cu cat ia carnea, pana la cat vor sa congeleze/refrigereze, pana la personal, chirie, utilitati, unii iti baga mamaliga 5 din 7 zile, iar restul cartofi. altii baga cele mai penale ingrediente de nu are nici ciorba gust, altii baga mai mult.

adica astea difera de la magazin la magazin, de la zona la zona, s.a.m.d. ma indoiesc ca o sa gasesti pe softpedia unul cu fix aceeasi situatie ca a ta ca sa-ti spuna cat castiga el. oricum asta e un bussiness pe care l-as ocoli cu cea mai mare placere, sa-si bata altii capul sau sa se imbogateasca. desi vad ca mai dau din ele faliment si mai mereu au probleme cu stafful.

Edited by bobitad, 05 November 2022 - 17:45.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mai simplu faci o oala de bors și o tigaie cu felul 2?. Vezi cate porții îți ies. Socotești ce ai cumpărat și ai rezolvat dilema.


#5
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013
După care pui în calcul că tu ai cumpărat ca toată lumea la preț și ăla ia totul en-gros. Se face ENORM de mult profit proporțional(%), stai liniștit, nu-i plânge de milă.
La o chestie/ un produs poate face 10% profit, dar la altceva poate face 1000%.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
unde mai gasesti meniul zilei cu 15 lei?
meniul zilei este pentru a afla lumea d erestaurant si atine clientii calzi, nu pentru profit.

#7
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
La mine in oras meniul zilei e 20-25 lei, o supa/ciorba plus un fel de mancare. La kaufland grill cu 15 lei mananci foarte bine. Este vorba de cateva meniuri fixe, care se gatesc in cantitate mare si se pastreaza la vitrina calda, si se cumpara mult. Asta inseamna profit mic la fiecare produs insa vanzare mare. Nu e ca si cum ti s-ar pregati ceva pe loc.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

 bogdy23, on 05 noiembrie 2022 - 17:25, said:

Buna ziua,

Un meniul zilei costa undeva intre 15-20 de lei. Supa+felul 2 intrebarea mea este cam cat costa restaurantul: curent,gaz , bucatar, ingrediente.
Cam care este profitul unui restaurant mediu sa stiu sa il scad din pretul total sa ii aflul costul real.
Multumesc frumos
Meniul zilei la parlamentari e pana 10 lei, ciorba si felul 2, si poate un desert, asa ai aflat costul real la dugheana/restaurant.

Edited by ovidiu21, 05 November 2022 - 18:24.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
ala e un pret subventionat. salariile, curentul, apa, caldura, poate si curatenia sunt decontate pe Parlament, nu pe restaurant. si astea costa.

 ovidiu21, on 05 noiembrie 2022 - 18:23, said:

Meniul zilei la parlamentari e pana 10 lei, ciorba si felul 2, si poate un desert, asa ai aflat costul real la dugheana/restaurant.


#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
io nu vorbesc de ala de la parlament, ci de toate carciumile astea cu meniu de pranz ieftin.

restaurantul ala se scoate din meniul a la carte - de exemplu, 60-70 de lei un DUMICAT de somon + doua-trei flori de brocoli.

se scoate din pizza la 40 de lei - o coca cu 3 ciuperci si 3 bucatele de salam.

se scoate din bere - luata cu 2-3 lei, vanduta cu 10-12; idem la sucuri si altele. Aici e cea mai mare mwie (aka adaos fara sa faca mai nimic).

se scoate din limonada cu menta la 20 de lei - adica hellas + colorant (pwla menta la blender, desi creste pe camp...)

se scoate din mamaligutza la 5 lei portia - dar 1 kil de malai e 3 lei si iese o gramada de mamaliga, probabil ca o punga de malai ajunge sa echivaleze (in mamaliga vanduta) cu 50-80 de lei.

se scoate din chifle vandute la 3 lei bucata sau 3-4 felii de paine simpla la 5 lei, cand o paine intreaga e 1,5 lei la magazin.

din micul la 5 lei, cand kilu de mici e 11-17 lei si ies cam 15 mici din kilu ala.

si, mai ales, DIN BON NEFISCAL! Desi tagma asta are TVA-ul 5% !!!

Si asa mai departe.

Cel mai ieftin unde as manca: Ikea, nene - are meniuri destul de bune la 20 de lei, de luni pana vineri, in fiecare zi diferit. E singurul loc unde sunt CONVINS ca e curat si ca nu s-a sters ala la cwr inainte sa framante ceva pe acolo. Recomand cu incredere, daca va e aproape / in drum in orele alea.

In rest, la carciumile romanesti - imi imaginez ce e mai scarbos posibil.

https://www.ikea.com...kea-pub867e9830

De unde se scoate? Pai, din mobila aia ULTRA-SUPRA evaluata.

Edited by cattavencu, 05 November 2022 - 19:17.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
Tu stii ca aici se discuta de meniul zilei. unde ai vazut tu somon, pizza, bere, limonada la meniul zilei?
si crezi ca cei din Satu Mare, pot manca meniul zilei la IKEEA? sau cei din Berceni, ca sa iti dau un exemplu bucurestean!

 cattavencu, on 05 noiembrie 2022 - 19:03, said:

io nu vorbesc de ala de la parlament, ci de toate carciumile astea cu meniu de pranz ieftin.

Edited by strongsss, 05 November 2022 - 19:21.


#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai intrebarea era din ce se sustine meniul ala. Nu?

am enumerat din ce se sustine. Nu se sustine "per se" - asta sper ca ii e clar oricui.

am dat ikea de exemplu pentru ca ieftineala aia e fix ca sa atraga lumea acolo. Mai ales fragilii cu plozi (astia cumpara ORICE, absolut orice cacat, daca plodu e fericit si toata experienta in magazin e "family", asa...)
Super curatenia aia induce ideea de familie in siguranta, totul pus la punct, viitor alb si frumi - na, cacaturi de-astea

 strongsss, on 05 noiembrie 2022 - 18:09, said:

unde mai gasesti meniul zilei cu 15 lei?
meniul zilei este pentru a afla lumea d erestaurant si atine clientii calzi, nu pentru profit.

Nu stii tu sa le cauti - sunt destule, nu cu 15, dar cu 20-22-25

Asta ca sa nu deschidem subiectul "impinge tava", care e si mai aproape de adevar (adica preturi si mai mici...).

Si e ACEEASI mancare, dar nu e fucking chelner in ecuatie...

In plus, VEZI ce-o sa mananci dinainte sa iei - asta e un mare avantaj.

Edited by cattavencu, 05 November 2022 - 19:32.


#13
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
la noi intr-un orasel mic au aparut destule ”chestii” ca nu-s restaurante, unde sunt cu meniul zilei, sau poti sa-ti iei si separat alte mancaruri, daca vrei. dar 99% iau meniul zilei. deci, cumva se scot. eram si in Bucuresti o data si vroiam ceva sa mananc, pac, alta ”dugheana” cu meniul zilei. la mine la munca cam 90% mananca meniul zilei.

acum, cum e profitabil? pai cred ca merg pe ingrediente ieftine si vandut mult. oamenii au devenit lenesi si sincer acum si eu daca as sta singur si nu as fi castorit, pot lua la noi la firma, meniul zilei cu 15 ron, care e decent, e o promotie pentru angajati, sau pot sa-mi iau si alte lucruri mai scumpe. povestea cineva ca la sucursula din Bucuresti isi iau aia si la pachet, ca sa nu mai gateasca acasa. la 37 de ani ai mei nici nu mai mananc ca la 20, deci cu 30 de ron, sa mananc fara sa gatesc sau sa spal vase? pff perfect

Edited by bobitad, 05 November 2022 - 19:29.


#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 strongsss, on 05 noiembrie 2022 - 19:19, said:

Tu stii ca aici se discuta de meniul zilei. unde ai vazut tu somon, pizza, bere, limonada la meniul zilei?
si crezi ca cei din Satu Mare, pot manca meniul zilei la IKEEA? sau cei din Berceni, ca sa iti dau un exemplu bucurestean!

La ikea Budapesta Posted Image
Banuiesc ca e cea mai aproape Posted Image

Nu e treaba mea sa rezolv situatia locativa a nimanui. Si pot sa dau ce exemplu cred io de cuvinta, ca doar nu tre sa placa la toata lumea, este? Posted Image

care sta la Buhusi, mananca ce e pe la Buhusi. Care sta la Bucuresti, mananca ce e pe la Bucuresti. Care sta la Satu Mare, mananca ce e pe la Satu Mare. care sta la Londra, mananca ce e pe la Londra.
Ce, trebuie o solutie sa-i impace pe toti?

Egalitarismele sunt niste iluzii.

Nu poti avea pretentia sa ai acces la ORICE, din ORICE loc ai fi.
Sau poti (sa ai pretentia) - dar atunci mult noroc in gestionarea dezamagirilor ce nu vor intarzia sa vie...

Edited by cattavencu, 05 November 2022 - 19:38.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
de la 15 la 20 de lei e crestere cu 33%. iar de la 15 la 25 de lei e peste 50%. adica e o diferenta. la mine in oras e 20 si peste, n-am mai vazut nici in alte orase sub 20 lei, si merg des prin tot sudul tarii.

 cattavencu, on 05 noiembrie 2022 - 19:27, said:

Nu stii tu sa le cauti - sunt destule, nu cu 15, dar cu 20-22-25

aici cred ca ai dreptate, nu cred ca sunt crasme care se sustin doar cu meniul zilei. stiu pe unii care o fac, dar fac doar livrari.

Quote

pai intrebarea era din ce se sustine meniul ala. Nu?
am enumerat din ce se sustine. Nu se sustine "per se" - asta sper ca ii e clar oricui.

Edited by strongsss, 05 November 2022 - 20:01.


#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 01.08.2006
Au și ceva profit la meniul ăla de 25 lei. Dar atâta și merită. O fi făcut doar din chestii congelate, puse la fript, o ciorba cu legume congelate, niște sare și cam atât. Plus că se face in cantități mai mari, așa că se "amortizează"

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 strongsss, on 05 noiembrie 2022 - 19:48, said:

de la 15 la 20 de lei e crestere cu 33%. iar de la 15 la 25 de lei e peste 50%. adica e o diferenta. la mine in oras e 20 si peste, n-am mai vazut nici in alte orase sub 20 lei, si merg des prin tot sudul tarii.


aici cred ca ai dreptate, nu cred ca sunt crasme care se sustin doar cu meniul zilei. stiu pe unii care o fac, dar fac doar livrari.

Pai exact asta am vrut sa arat - din ce anume se sustin.

Se sustin din banii alora care vin in afara orelor meniului zilei. Alea sunt chestiile care nu merita, chestiile exagerate la pret.

Dar da - e un profit chiar si la meniul zilei. Nu vede nimeni ce marfa e; poate e d-aia cu pret portocaliu din Lidl / Kaufland? (io n-am nimic impotriva, sunt cumparator de asa ceva, nu sunt "fragil")

Cred ca intrebarea e - dar de ce fac asta? de ce accepta acele meniuri ale zilei cu profituri foarte mici?

Pai...pentru ca altceva nu stiu sa faca. Pentru ca nu stiu nici macar 15 cuvinte in engleza. Pentru ca alternativa e sa dea cu lavabila in Spania.

Si - elementul central - pentru ca evaziunea e HUGE - profiturile la meniul zilei sunt mult mai mari decat credeti voi...

Edited by cattavencu, 05 November 2022 - 19:59.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,909
  • Înscris: 03.12.2005
La restaurante targetul lor e sa vanda portia cu 300% adaos peste costul ingredientelor ca sa aiba si profit. La meniul zilei poate merge ceva mai jos optimizand pentru cantitati mari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate