Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Se poate folosi un televizor uhd 4k pe post de monitor PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Eu nu am sa inteleg niciodata rostu acelor monitoare 4k de 32 inch,e un fel de n-ar mai fi.E mult prea mica diagonala pt 4k,e groaznica.In 2 ani de utilizare ajungi sa porti ochelari de cal.Pt 4k iti trebuie diagonala de la minim 50 sau 55 inch in sus ca sa distingi ceva si sa nu-ti ia razna ochii.Pe 32 inchi se vad iconitele... microscopic e putin spus....Iar daca umbli la scalare sa-i dai 150 sau 175% da intr-adevar se vad iconitele  mai mari,dar scalarea de windows nici macar acum in 2022 nu functioneaza corect cu multe programe si executabile .exe.Ca sa functioneze corect trebuie sa fie setate pe default 100%,si ne intoarcem de unde am plecat.
Pt 4k de la 50-55 inch in sus sa intelegi ceva si sa te bucuri cu adevarat de rezolutia asta....

#20
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Da, pe HDMI. Defapt poti sa legi si monitoe si TV in acelasi timp.

#21
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostFane, on 01 noiembrie 2022 - 22:14, said:

apare si o problema din cauza diagonalei mari: n-o sa-l poti folosi normal la un birou, ca daca stai la un metru de el nu-l ai tot in campul vizual si tot trebuie sa intorci capul pt a vedea marginile. trebuie sa stai undeva la vreo 2m de el ca sa-l ai tot in campul vizual.
Astea sunt basme. Pentru monitor PC cu rezolutie mare (4k/8k) se poate sta lejer la distante intre 0,7-1D (D=diagonala). Pentru jocuri e perfect, mareste nivelul de imersiune, pentru filme te poti da mai in spate la nevoie, pentru prelucrari foto/video/DTP e perfect de la 0,7D.

Avantajul diagonelei mari e imens, poti deschide mai multe ferestre/programe simultan, se poate gestiona foarte eficient suprafata disponibila.
Daca luminozitatea si restul sunt reglate pentru DTP, solutia e foarte buna si pentru ochi, pentru ca suprafata luminoasa e mare si "moale". Cele mai nocive sunt ecranele luminoase mici in spatii cu lumina redusa.

Eu folosesc ecrane de la 48" in sus de peste 10 ani.Posted Image

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
intr-o camera am un 55 pe care e pus pc-ul cu Steam si 3 controlere de ps4
in alta camera am 2x24 + 42 la un singur pc.

#23
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Au computerele de „masa“ bluetooth sau numai wifi,ca atunci ar fi avantajos sa plasezi PC-ul undeva intrun colt al camerei si sa lucrezi cu tastatura de pe genunchi sau un suport mic,fara sa fie necesar un intreg colt cu masa pentru pc.Asa ai putea opera si mai lejer dintrun fotoliu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate