Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se poate folosi un televizor uhd 4k pe post de monitor PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Si daca da,atunci mai merita sa cumperi un monitor extra pentru computer?Ce ar avea in plus monitorul fata de televizor?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Evident ca se poate.
Dar vrei sa folosesti un TV cu diagonala asa mare pe post de monitor ? Mai platesti si in plus... ptr ce are TV-ul fata de monitor.

Pe de alta parte un monitor de grafica bate un TV la calitatea imaginii in aceeasi bani.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu intotdeauna este ok TV-ul.
Trebuie sa verifici daca tv-ul suporta afisarea 4:4:4, nu este suficient ca este 4 k fie si HDR.
Apoi trebuie sa verifici lagul si timpul de raspuns, pentru un tv chestiile astea nu sunt critice dar pentru gaming conteaza enorm.
Totusi pe scurt poti lua un tv care sa fie mai bun decat multe monitoare dar niciodata ieftin.
Exemplu eu folosesc de 2 ani  un TV OLED care suporta HMDI 2.1 adica duce 4k HDR, 120 Hz, 4:4:4, basca G-Sync, la momentul ala nu gaseai monitoare cu asa abilitati indiferent de pret.

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da.
Folosesc un Samsung de 32" așa.

#5
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View PostFC72, on 01 noiembrie 2022 - 19:49, said:

Nu intotdeauna este ok TV-ul.
Trebuie sa verifici daca tv-ul suporta afisarea 4:4:4, nu este suficient ca este 4 k fie si HDR.
Apoi trebuie sa verifici lagul si timpul de raspuns, pentru un tv chestiile astea nu sunt critice dar pentru gaming conteaza enorm.



Deci daca nu are echiparea aia nu il pot folosi pentru montaj video,intrucat trebuie sa intruneasc calitatile pentru gaming.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Merge și pentru gaming, merg consolele de o grămadă de timp.

#7
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Posteiffel, on 01 noiembrie 2022 - 19:45, said:



Pe de alta parte un monitor de grafica bate un TV la calitatea imaginii in aceeasi bani.
nu este o regula ca intotdeauna un monitor sa bata un tv la calitatea imaginii in aceasi plaja de pret.Depinde  si ce monitor compari cu tv-ul si vice versa.Da intr-adevar ,orice monitor are full chroma 4:4:4,dar depinde, ca daca pui un TN cu culori sterse  de acum 1500 ani,care sa fie in aceasi plaja de pret cu oricare alt TV  din ziua de azi care are VA sau IPS, iti garantez ca tot va vedea mai bine decat monitorul TN ,chiar daca are 4:2:2 sau chiar si 4:2:0 pe game mode.Si mai depinde si de marca.Iar monitoarele de grafica sint foarte scumpe pt majoritatea utilizatorilor de rand.Eu nu cred ca initiatorul s-a gandit la monitoare profesionale de grafica care costa 2-3000 $, atunci cand a intrebat daca un tv se poate folosi pe post de monitor....

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
apare si o problema din cauza diagonalei mari: n-o sa-l poti folosi normal la un birou, ca daca stai la un metru de el nu-l ai tot in campul vizual si tot trebuie sa intorci capul pt a vedea marginile. trebuie sa stai undeva la vreo 2m de el ca sa-l ai tot in campul vizual.

#9
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View PostFC72, on 01 noiembrie 2022 - 19:49, said:


Apoi trebuie sa verifici lagul si timpul de raspuns, pentru un tv chestiile astea nu sunt critice dar pentru gaming conteaza enorm.

asta cu lagul era valabila la televizoarele antice din secolul trecut care chiar aveau peste 50ms.La cat de mult a evoluat tehnologia din ziua de azi, chiar si modelel entry-level de 2 bani au timp de raspuns excelent pt majoritatea jucatorilor  de gaming CASUAL.Iti garantez,ca tu  nu o sa simti lagul nici la 20 sau chiar 25ms,pe pariu.Lagul se simte la peste 50ms,de abia de acolo se simte.Iar lagul de 20 ms il percep foarte putini oameni,  care chiar sint sensibili.De obicei gamerii inraiti care participa la campionate de counter-strike,unde 20ms e mult,doar aia il simt.Tu ca multi altii, esti doar un gamer casual, degeaba ai monitor de 120hz si cu g-sync.Ala il ai doar de fite si atat.Gamerii cu adevart gameri care participa la campionate ,doar aia au nevoie de 4ms....
Eu la tv samsungul meu, am 26ms cu game mode activat si merge de rupe orice joc,nu simt nici un lag.Si am jucat chiar si counter strike pe el pe server de 48 insi,si nu am nici o treaba.Repet,doar gamerii cu adevarat fanatici au nevoie de 2 sau 4ms.....nu casualii

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Eu folosesc un tv de 55" pe post de monitor, privit de la vreo 3.5.. 4 metri. E foarte ok, ca am imaginea de ansamblu, insa elementele mici sunt prea mici si dupa un timp o iau ochii razna. E drept, n-am placa video potenta, care sa ceara HDMI 2.1, deci tv-ul e ok doar pentru ca e mare.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostBloodRa, on 01 noiembrie 2022 - 21:40, said:

Merge și pentru gaming, merg consolele de o grămadă de timp.
Consolele merg maxim la 60 fps

#12
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

 Fane, on 01 noiembrie 2022 - 22:14, said:

apare si o problema din cauza diagonalei mari: n-o sa-l poti folosi normal la un birou, ca daca stai la un metru de el nu-l ai tot in campul vizual si tot trebuie sa intorci capul pt a vedea marginile. trebuie sa stai undeva la vreo 2m de el ca sa-l ai tot in campul vizual.
da, era cam regula sa stai la de 2 ori distanta calculata la diagonala ecranului

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 EL-Presidente, on 01 noiembrie 2022 - 22:00, said:

, ca daca pui un TN cu culori sterse  de acum 1500 ani
Acum 1500 de ani nu se faceau TV-uri si monitoare 4K :P
Ori asta e subiectul topicului. Vorbim de produse noi.

#14
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Eu vreau sa-l folosesc la montaj video unde ai nevoie de mai multe nivele pentru audio,video si ai nevoie de un monitor mare sa satisfaca aceste cerinte.Deci rezumand,cu un smart TV de ultima generatie,pot impusca 2 iepuri deodata,adica sa am si monitor si televizor in acelasi timp.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Natural4living, on 01 noiembrie 2022 - 21:17, said:

Deci daca nu are echiparea aia nu il pot folosi pentru montaj video,intrucat trebuie sa intruneasc calitatile pentru gaming.
Daca faci montaje video la nivel profi (reclame ce le vedem la TV sau pe net, diverse clipuri de prezentare la multinationale, etc.), nu e ok TV-ul.
Dar pentru hobby e ok, chiar daca nu intruneste cerintele scrise de colegul @FC72.

#16
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 Hider141, on 02 noiembrie 2022 - 10:10, said:


Dar pentru hobby e ok, chiar daca nu intruneste cerintele scrise de colegul @FC72.

Pentru youtube am de gand,deci s-ar incadra la hobby.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cum spuneam eu folosesc de mult timp televizoare ca monitoare, primul un LG 4k HDR de fix 1m diagonala 40" cu panou VA pe care l-am testat sa suporte modul 4:4:4, pe vremea cand nimeni nu vorbea despre asta.

Totusi pentru a avea imagine corecta trebuie sa existe mod imagine Game, PC si spatiu extins culoare Ultra Deep Color ii zice la LG, in care procesarile televizorului sunt dezactivate si modul video este corect.Chiar trebuia editata denumitea HDMI cu denumirea PC pentru a avea acces la acest mod, treaba valabila si la OLED.

Ca tv era minuscul asa ca am trecut la un 55" OLED care suporta mod monitor PC si nu oricum.Am asteptat cu el sa apara placile video din seria RTX 3XXX singurele care aveau HMDI 2.1 prin care puteai beneficia de ce nu se putea cu monitoare cu DisplayPort.

Attached Files



#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Gasesti monitoare 4k de 32" (mai exact 31.5) la ~1400lei, nu as lua tv pt ce vrei tu.
.. Doar daca ai bani de Oled (NU Qled), ori vrei sa stai la 2-3m distanta.

Edited by sirgoofy, 02 November 2022 - 14:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate