Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare videoproiector

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MonicaSE

MonicaSE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022
Buna! Ma puteti ajuta cu o recomandare de videoproiector pentru o scoala? As vrea sa se poata pune suspendat de tavan si sa proiecteze o imagine cat mai larga. In rest, nu ma pricep la videoproiectoare si nici nu il voi folosi eu, trebuie doar sa il achizitionez. Bugetul este de max 2000 ron.
Ma orientasem la 2 modele:
https://altex.ro/vid...WHP/#additional
https://altex.ro/vid...W01/#additional

Ce mi-ati recomanda?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Dintre cele 2 asta: https://altex.ro/vid...WHP/#additional
Are 1000 lumeni in plus conteaza.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai alea nu au WiFi care este mai mult decat necesar in ziua de azi Posted Image
Eu propun asa ceva
https://www.emag.ro/.../pd/DF4CTJMBM/?

Se incadreaza in pret ... lumeni muuuuult mai muuuulti fata de cele pe care ai pus ochii ...  WiFi ... si - BONUS - vine si cu ecran de proiectie 120" inclus

#4
MonicaSE

MonicaSE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022

 Naijax, on 01 noiembrie 2022 - 14:36, said:

Pai alea nu au WiFi care este mai mult decat necesar in ziua de azi Posted Image
Eu propun asa ceva
https://www.emag.ro/.../pd/DF4CTJMBM/?

Se incadreaza in pret ... lumeni muuuuult mai muuuulti fata de cele pe care ai pus ochii ...  WiFi ... si - BONUS - vine si cu ecran de proiectie 120" inclus

Multumesc pentru recomandare, o sa iau in calcul.
Pare ciudat, dar pentru unii, WIFI e un lux Posted Image, mai ales in scolile care nu au folosit videoproiector pana acum.
Videoproiectorul o sa fie pun intr-un corp nou de scoala care nu are nimic momentan, nici incalzire. Nu stiu cat de repede vor avea internet, probabil in prima faza va proiecta ceva ce are in laptop sau va face hotspot de pe tel pe laptop ca sa proiecteze. Presupun ca se poate folosind un videoproiector obisnuit.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Este un non-name cu specificatii cel putin dubioase. Nu mai zic de firma care il vinde. SPECIFICATII TEHNICE: Putere lampa 120 W, Durata de viata lampa 87600 h.......
Fata de cel recomandat de mine din cele 2: Lampa
Tip lampa UHP
Zoom Digital: 2x; Optic: 1.1x
Lentile (mm) F/21.85 - F/24; 21.85 mm - 24 mm
Mod functionare Normal / Economic / Smart eco
Durata functionare (h) 600 / 10000 / 15000
Putere (W) 220
Imagine
Luminozitate 4000

La non-nameul ala cu o lampa de 120W scoate dubul lumeni, nu mai zic de durata de viata a ei si nu e specificat ca ar fi laser....

#6
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Cel cu wifi recomandat mai sus e o chinezarie sinistra, are lumenii aia cand o zbura porcul, nu a fost in stare chinezul nici macar sa scrie aceleasi valori false la specificatii si in pozele produsului.

Vezi ce iti permiti de la o firma de care ai auzit vreodata si cu cat mai multi lumeni in banii aia dar nu da bani pe chinezarii de genul.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... nu mai dati cu HUO !

Pentru Word Cup 2018 am luat o chinezarie NO NAME de pe Alibaba
Cu WiFi ... ANDROID ... LED ... alea ... alea
Ideea era sa reziste macar pe durata campionatului

Surpriza - merge si in ziua de azi - PERFECT

#8
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 MonicaSE, on 01 noiembrie 2022 - 13:58, said:

Buna! Ma puteti ajuta cu o recomandare de videoproiector pentru o scoala? As vrea sa se poata pune suspendat de tavan si sa proiecteze o imagine cat mai larga. In rest, nu ma pricep la videoproiectoare si nici nu il voi folosi eu, trebuie doar sa il achizitionez. Bugetul este de max 2000 ron.
Ma orientasem la 2 modele:
https://altex.ro/vid...WHP/#additional
https://altex.ro/vid...W01/#additional

Ce mi-ati recomanda?
dintre cele 2,eu personal as alege Epson.Epsonul este printre cei mai buni la capitolul videoproiectoare in general.Este firma serioasa.Fereste-te de DLP,pt. ca pot fi persoane care pot sesiza efectul Rainbow.La tehnologia LCD pe care o foloseste Epsonul,nu exsista asemenea probleme.

Plus de asta saturatia culorilor la LCD este net superioara fata de DLP in mai toate cazurile.La DLP contrastul e un pic mai bun,dar cam atat.Si negrul  in general e mai bine redat pe tehnologia DLP.Pe LCd la videoporiectoare negrul e un pic spre grey-ish dar nu sint probleme majore.Depinde foarte mult de model in parte,si de persoana care percepe culorile.

p.s. initiator,apropo fereste-te de chinezarii,nu te bucura la specificatiile false pe care le are,pt ca sint numai falsuri.Lumenii aia niciodaa nu o sa-i aiba,si cel mai grav la modelele ieftine chinezesti care sint full HD este faptul ca au probleme grave de focus.In sensul ca doar pe mijloc se va vedea imaginea clara,iar pe margini se va vedea tulbure,oricat ai incerca sa fosuezi imaginea.Ori pt prezentare iti trebuie imagine clara  zic eu.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Si eu sunt pentru Epson, dar si Benq, Optoma sau Acer sunt OK. Pentur scoala nu-ti trebuie cine stie ce rezolutie sau contrast, pentru ca oricum va fi folosit in conditii de lumina nu tocmai optime (in clasa nu poti face intuneric perfect cum ai face acasa intr-o camera cu draperii groase). Acolo iti trebuie luminozitate cat mai mare. Conexiunea wifi e un bonus, dar nu e musai necesara. Mai ieftin e un cablu HDMI de 3-5 m care coboara din tavan si pe care il legi la laptop.

PS Toate proiectoarele pot fi puse pe tavan, chiar si cele de acum 20 de ani pot rasturna imaginea ca sa se vada normal cand sunt in suport agatat de tavan.

#10
MonicaSE

MonicaSE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022

 pufonel, on 01 noiembrie 2022 - 23:49, said:

Si eu sunt pentru Epson, dar si Benq, Optoma sau Acer sunt OK. Pentur scoala nu-ti trebuie cine stie ce rezolutie sau contrast, pentru ca oricum va fi folosit in conditii de lumina nu tocmai optime (in clasa nu poti face intuneric perfect cum ai face acasa intr-o camera cu draperii groase). Acolo iti trebuie luminozitate cat mai mare. Conexiunea wifi e un bonus, dar nu e musai necesara. Mai ieftin e un cablu HDMI de 3-5 m care coboara din tavan si pe care il legi la laptop.

PS Toate proiectoarele pot fi puse pe tavan, chiar si cele de acum 20 de ani pot rasturna imaginea ca sa se vada normal cand sunt in suport agatat de tavan.


Multumesc!

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

 Naijax, on 01 noiembrie 2022 - 14:36, said:

Pai alea nu au WiFi care este mai mult decat necesar in ziua de azi Posted Image
Eu propun asa ceva
https://www.emag.ro/.../pd/DF4CTJMBM/?

Se incadreaza in pret ... lumeni muuuuult mai muuuulti fata de cele pe care ai pus ochii ...  WiFi ... si - BONUS - vine si cu ecran de proiectie 120" inclus

Am ras. Pun pariu pe cat vrei tu ca proiectorul ala nu are lumenii respectivi. Si am si cu ce sa-l masor, daca vrei. :)
Si eu recomand sa se fereasca de no-name-uri. Poate ai avut noroc cu unul, bravo tie, dar pentru scoala, utilizare zilnica, multe ore? Slabe sanse sa reziste mai mult de cateva saptamani/luni.

Firma la care lucrez instaleaza proiectoare prin scoli, multe. Ce pot sa zic e ca bugetul e mic de tot, dar dintre cele de-acolo as alege Acer-ul.
Da, au dreptate colegii, Epson sunt cei mai mari pe piata de proiectoare. Da, LCD e mai bun decat DLP in bugetul asta...
DAR se omit unele chestii esentiale:
- nu-i pasa nimanui de acuratetea culorilor, nu pentru asta o sa fie folosit
- conteaza cat tine lampa, la ambele ai 6000 ore in mod normal, dar ACER-ul pare sa duca ceva mai mult in eco
- conteaza cat de luminos e, ACER e ceva mai bun la capitolul asta, lucru care va conta MAI ALES daca o sa-l folositi in mod ECO
- va fi instalat in sala de clasa, ceea ce inseamna ca va fi folosit mult, daca-l mai lasa lumea aprins din greseala, alea 6000 de ore se duc repede, deci probabil va fi folosit in mod eco, si daca nu, va scadea intensitatea luminii relativ repede, caz in care iar conteaza cat de luminos era to begin with
- conteaza conditiile de iluminare, daca bate lumina pe peretele pe care se va proiecta, e problema mare, si la 3000 lm si la 4000 lm, dar din nou, more is better

In concluzie, as alege ori pe ala mai luminos, cu mai multe ore de lampa, ORI as cauta o solutie de compromis, de genul asta - https://altex.ro/vid...b/cpd/VPREBE10/ (da, rezolutie ceva mai mica, n-o sa-i pese nimanui, dar cu mai multi lumeni, si e si Epson si LCD, se gaseste si pe alte siteuri la pret similar).

Asa, ca idee, oricare dintre cele 2 va fi OK, probabil. Si ai garantie la fel la ambele. Incercam doar sa explic ce conteaza cel mai mult pentru modul dorit de utilizare, si in bugetul asta se cam reduce la lumeni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate