Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nu reusesc sa scap de gandaci

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Plshlp

Plshlp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2022
Ajutor! Locuiesc la etajul 5, intr-un bloc comunist de 10 etaje, din minunatul sector verde al capitalei. Exista un subsol, dar este foarte obscur in sensul in care mi s-a spus ca nimeni n-are boxe acolo, e greu de utilizat, subsolul practic e off limits pentru toata lumea, mai putin administratia. Locuiesc in acest apartament de aprox. 3 ani. Fiecare primavara/vara a devenit un cosmar din cauza unor gandaci mari, negri, de canalizare. In 95% din cazuri salasluiesc in baie. De cateva ori am gasit pisica terorizandu-i in dormitor, ba chiar in pat (dormitorul e langa baie). Baia este intr-adevar veche, nu a mai fost renovata probabil din anii '80, cada de exemplu suspectez ca e aceeasi de cand s-a construit blocul.

Efectiv am ajuns la capatul puterilor. Am folosit otrava, seringa, m-am milogit de fiecare data de cei de la administratie sa cheme dezinsectia. O data la 2-3 zile ii gasesc in baie, pe podea. In general noaptea, dar mai nou mare mi-a fost mirarea sa gasesc unul gigantic dupa amiaza, cat inca era soare afara. Suspectez ca din cauza vremii anormal de calde din Bucuresti, nu au nicio problema sa tot apara.

Am astupat tot ce se putea astupa - sifon, scurgeri, tevi. Acum 5 zile i-am terorizat cu otrava. Am gasit unul mort care inca se chinuia. L-am lasat acolo fiindca am fost sfatuita ca asa se face - sa vina neamurile, sa se hraneasca, sa moara si ei. In dimineata urmatoare chiar aparuse unul nou, si el pe duca. I-am aruncat, am spalat iar tot temeinic si am astupat iar. 4-5 zile a fost liniste si pace. Adineauri am deschis usa de la baie si unul ma astepta pe prag. Pana sa apuc sa ma dezmeticesc sau sa urlu a fugit sub masina de spalat (e pe hol, chiar langa baie).

Intentionez sa renovez cat de curand baia cu totul, imi e oroare de ce se va gasi. Am ajuns in punctul in care vreau sa cer ajutorul unei firme specializate, asa ca m-ar ajuta niste recomandari.

Nici nu stiu cum sa fac, sa ii chem inainte de renovare si inca o data dupa ce renovez complet? Are rost sa ii chem doar dupa renovare?

Sunt oripilata de gandul ca atunci cand se va incepe renovarea in baie, se vor muta in celelalte zone ale apartamentului.

Am, real, vreo sansa sa scap odata pentru totdeauna, sau mai bine ma gandesc la mutare cu totul? Exista vreo metoda preventiva in timpul renovarii? Am decis deja sa renunt la scurgerea din pardoseala si sa astup/incastrez absolut orice se poate astupa/incastra. Voi schimba si usi/plintele parchetului din toata casa ca sa ma asigur ca nu au nicio sansa sa ramana/se mute prin alta parte.

Pentru cei care s-au confruntat cu astfel de probleme si au avut si renovari pe cap, ce lucruri ma sfatuiti sa fac, care ar fi ordinea?

Automat ma gandesc sa mai chem 1-2 dezinsectii si dupa ce va fi totul nou si curat, doar preventiv, dar avand dormitorul chiar langa baie, chiar imi este frica sa nu ma trezesc cu ei acolo.

Va multumesc mult!

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara si bine ai venit pe forumul Softpedia! Trecem peste formalitati si intram in cafenea subiect.

Si eu stau tot in sectorul 5, intr-o zna in care nu sunt doar gandaci cu multe picioare. In special vara aveam problema asta, pana am renovat. Au disparut o perioada, apoi au reaparut. Am incercat tot felul de sprayuri (Raid cu pai galben, de face spuma, era preferatul meu). Pana am cautat pe net si am descoperit niste benzi lipicioase, cu hrana la mijloc. Le-am incercat si, de atunci, viata mi s-a schimbat. Denumirea oficiala e "Capcana cu lipici impotriva gandacilor si altor insecte taratoare". Dupa ce am vazut cat de eficace sunt, am luat o cutie intreaga dintr-un magazin cash&carry. Le puneam prin diferite locuri din bucatarie si baie pana am inceput sa invat traseul lighioanelor. Pe langa faptul ca sunt eficiente, capcanele astea iti dau satisfactia (si scarba) ca vezi rezultatele cu ochii tai.
Tinand cont ca ai pisica, pune-le in locurile inaccesibile ei. Le tii cateva zile, o saptamana in locurile respective. Daca nu vezi rezultate pozitive, le iei si le muti in alte locuri: dupa, aragaz, pe/sub bufet, dupa vasul de toaleta etc.

Attached Files


Edited by Puferiu_, 01 November 2022 - 06:00.


#3
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Initiator,nu vreau sa te descurajez sau sa te sperii,dar de gandacii de bucatarie odata ce s-au instalat intr-un bloc,de obicei in peste 90% din cazuri nu prea se mai scapa de ei,orice ai face.Sint foarte rezistenti si se inmultesc foarte repede,iar la subsolul oricarui bloc daca este si mizerie,poti sa dai si cu verde de paris si tot nu scapi de ei.De obicei vin pe ghena si mai nou cica pot veni si pe canalizare sau chiar prin sifoanele din pardoseala bailor....
Si eu la apartament am asa ceva,si ma uit ca parintii mei se chinuie sa dea cu toate susbstantele posibile si cat mai scumpe ca sa scape de ei..dar parca tot nu au disparut complet.Tot mai misuna cativa pe ici pe colo.La gandaci   daca scapa  si 2 sau 3  se inmultesc la loc precum chinezii de se fac 1 miliard  iar.Ori ii distrugi pe absolut toti ori dinamitezi tot blocul sa scapi de ei.Si am inteles ca sint unii gandaci de dimensiuni mai mici si galbeni si care au viteza luminii,daca ai acel model esti pa,te asigur ca de aia nu scapi 100%
Exsista 2 solutii sa incerci sa scapi de ei ,macar sa nu-i mai vezi cum misuna...
1.Chemi echipa speciala sa dea cu substante si tu pleci de acasa pt cateva ore....aia au oricum substante mai bune decat ce sa gaseste in comert....dar tot nu te vei bucura prea multa vreme,probabil 1 an sau 2 maxim
2.Pastrezi constant curatenia pe masa,sa nu fie deloc resturi alimentare sau firmituri....gandacii nu vin la curatenie
Spor,

p.s Sper ca nu dai cu verde de paris,ca de la ala mor si oamenii.Ala intr-adevar era cel mai eficient,cu ala se scapa de gandaci,dar si oamenii mureau odata cu ei....

Edited by EL-Presidente, 01 November 2022 - 06:53.


#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016
Ea are probleme cu gandacii negri, asa-zisele libarci. Astia colcaie de obicei prin subsoluri, prin canalizari, chiar prin crapaturile de la fundatiile blocurilor. Trebuie facuta dezinsectie unde au ei cuibul.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,489
  • Înscris: 30.08.2017
Ce seringă ai folosit, asta?

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

La ai mei a avut succes.

Altfel, încearcă cu Kothrine 250 wg, eu am dat prin curte și mult timp am văzut gândaci morti prin zonele respective.

#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Intr-un bloc infestat, singura solutie de a te proteja in apartament este de a izola orice posibilitate de intrare a acestora in casa ta. Abia apoi urmeaza metodele de combatere, de exterminare a lor in spatiul tau.
Orice mic orificiu este o poarta de intrare pt gandaci. Asadar, primul lucru ce trebuie facut este de a astupa orice orificiu, orice crapatura, cat de mic/a ar fi... in principal in preajma gheu-rilor din baie/bucatarie. Plase de tantari la ferestre pt a elimina si posibilitatea ca vin si pe afara. Capacele speciale pt toate scurgerile chiuvetelor, cazii precum si pt preaplinurile lor.
Apoi urmeaza dezinsectia propriu-zisa, care se face foarte usor, personal, cu solutii specifice. M-am "luptat" in vreo doua apartamente cu gandaci, folosind cu succes doua solutii... nu mai tin minte cum se numesc insa, la orice magazin cu specific daca cauti si le spui problema iti vor da asa ceva. Una a fost un lichid ce se combina cu apa intr-o proportie anume (eu aproape ca dublasem proportia specificata), e un lichid ce nu miroase deloc, se pune intr-un recipient cu pulverizator (eu am folosit un recipient de la o solutie de curatat geamuri) cu care trebuie dat cam peste tot (bai, bucatarie, holuri); nu se mai spala locurile unde dai cu respectiva solutie pana nu scapi de ei. Dupa un anumit nr de zile (nu mai tin minte cate, scrie insa in indicatiile de utilizare), repeti procedura (pt a combate si progeniturile iesite din oua ce nu vietuiau inca la primul moment). Se presupune ca solutia respectiva este activa pt mult timp (scrie nush cate luni, parca). A doua solutie e aia cu seringile pe care ai folosit-o si tu. Am folosit a doua solutie, in paralel cu prima (pe care o consider cea mai buna), intr-un caz in care speram  sa obtin cat mai repede rezultate.
Odata reusit sa scapi de gandacii din casa ta, acestia neamaiavand vreun orificiu prin care sa intre, trebuie sa fii atent si la viitoarea posibila patrundere pe usa de intrare (fiindca intr-un bloc plin de ei, acestia fiind smecheri, pot sa stea in exterior la usa si cand ai deschis...pac si ei).
Deci, daca eu am reusit, de ce nu ai reusi si tu?

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Eu am scapat cu un dispozitiv cu ultrasunete. Cauta pe emag si citeste recenziile. Rezultatele se vad intr-o luna. Dar dupa o luna chiar nu mai apar. Sunt cativa ani buni de atunci si cred ca am mai prins unul sau doi, rataciti.

Edited by lucianburjuiul, 01 November 2022 - 08:06.


#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Spray Killtox, e un tub albastru la 15 lei. Dai bine de tot (vezi ca miroase cam urat), inchizi geamuri, usi, tot, vreme de 20 de minute apoi aerisesti bine toata casa 2-3 ore.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Acolo invazia este generalizata , nu merge cu fioluta si seringuta - trebuie chemata firma specializata in dezinsectie si deratizare .
Aceasta firma va va da diagrama de dezinsectie care se face de 3 ori la 7 zile distanta .
Dupa ce termina ei da, puteti umbla su seringuta daca va mai fi nevoie .

In primul rand facut curat in subsol , scos tot afara, reparat crepatruri, tevi care curg , asigurat o minima si decenta ventilatie .

#10
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Mergi la o firma specializata si explica-le problema. Mie mi-au oferit o solutie care se dizolva in apa, am stropit de unul singur prin casa, am lasat sa actioneze cum au zis ei, am mai gasit timp de o saptamana mai putini decat pana atunci moment in care am repetat procesul si usor usor am scapat. Mult succes!

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La servici, cand inca mai activam, ne-a recomandat firma de dezinsectie sa folosim acasa ASTA
Io n-am avut nevoie, dar colegii au spus ca este eficienta solutia.
N-am folosit pentru gandaci, ca n-am avut de ce, in schimb am folosit in curte, la tara, pentru furnici care faceau musuroaie de jur imprejurul casei.
Am folosit si K2000 si spray K600 ambele au avut efect.

#12
gabivl67

gabivl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.09.2010
Cauta la un petshop Parakill. Este un produs antiparazitar, de uz extern, pe baza de fipronil, un insecticid cu spectru larg din clasa fenil pyrazol. Fipronilul blocheaza sinapsele la nivelul sistemului nervos central al parazitilor. Aceasta cauzeaza o hiperexcitare a nervilor si muschilor insectelor, provocand moartea acestora. Se dilueaza cu apa si se stropesc traseele. E singurul cu care am scapat definitiv de gandaci (nu mai am de 8 ani). Inainte foloseam Decis, care continea fipronil in doza mai mare, dar l-au interzis pentru ca omoara albinele (si producatorii de insecticide). E inofensiv pentru mamifere

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Oricate substante ai da la tine in baie, ei tot vor veni de jos. Trebue dezinsectie in toata zona, daca sunt blocuri apropiate.
Partea buna e ca sunt maricei si daca astupi toate gaurile si crapaturile nu mai au pe unde intra. Daca renovezi, prin gresie/faianta nu mai intra. Ousita de vizitare bine inchisa la ghena si cam aia e. Daca trec si prin apa sifonului de pardoseal, ii pui o sita. Daca trec si prin apa din wc, inchizi capacul bine si tragi apa mai des.  Mortar/chit de rosturi in jurul tevilor.
Ceilalti vecini nu se plang? Poate ei si-au inchis toate gaurile.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
n-am avut parte de un haos de o asemenea amploare, dar acum cativa ani cand aveam problema cu gandacii acasa am folosit spray K300 care si-a facut treaba foarte bine. din pacate la unele blocuri problema vine din canalizari / boxe, unde nu prea vine dezinsectia. acolo ar fi utile si aparatele cu ultrasunete. am vazut  la cineva si mi s-a parut oribil, avea bucataria invadata de gandacei de aia mici din canalizare. fara dezinsectie in apartament nu a scapat

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, bine ai venit pe forum.

Problema ta nu are rezolvare, atata vreme cat nu se face o dezinsectie completa in tot blocul - spatii comune + vecini, la intervale regulate de timp.
Degeaba dai tu cu otrava daca la subsol nu da nimeni, si nici vecinii tai nu dau.

Poti doar sa-i tii sub un oarecare control cu capcane si atat.

Vorbeste la Administratie - asociatia de locatari.
In mod normal sunt obligati prin lege sa faca deratizare/dezinsectia minim odata la 3 luni.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dap - corect
La tine in apartament poti sa dai si cu napalm ca ... degeaba. Nu scapi de afurisiti
"Problema" trebuie atacata in tot blocul incepand de la subsol pana la ultimul etaj + pe langa bloc
Daca "problema" persista = se repeta dezinsectia
Cam asta e

#17
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nici o sansa, gandacii vin din restul blocului. Eu am probleme vara cu furnicile, si stau la etajul 4.

#18
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Am scapat de ei la un apartament de la etajul 2, veneau de la o vecina care gatea cu geamurile deschise.

Am pragurile la usa naspa, pot intra pe sub usa de la intrare.

Am sigilat toate intrarile, am inceput sa i-au cu spray-uri si solutii toate colutirle camerei, in 1-2 zile am terminat cu ei.

NU i-am mai vazut de atunci, sediul lor social se afla in tocul usii de la baie, am dat macel acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate