Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mostenire apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Poti afla daca e inregistrat vreun testament sau daca a fost dezbatuta succesiune dupa mama
La OCPI poti afla cine e titularul imobilului
Oricum, copiii sunt mostenitori rezervatari, cam toate actele de felul asta sunt atacabile in instanta

#20
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postvalidoe, on 30 octombrie 2022 - 19:42, said:

La OCPI poti afla cine e titularul imobilului
Cum? Imi trebuie vreun act anume?

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Si daca te-a lucrat pe la spate si te trezesti fara partea de mostenire, ce faci?

#22
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
@abac - se anulează de drept ”lucrarea pe la spate”, că e ilegală.

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
La OCPI iti trebuie doar vreo 20 de lei, nu stiu daca s-a scumpit. Acolo apare cine e proprietarul imobilului/terenului respectiv. Poti interoga toata tara, daca te tine buzunarul.
Daca nu s-a intamplat nici o vanzare catre sora in timpul vietii mamei, atunci ai dreptul la 17.5% din apartament (copiii au 3/4 din bunurile parintelui decedat: mama avea 50% din apartament asa ca voi 2 aveti 3/4 din 50% adica 37.5% din apartament iar, fiind doi, tu ai 17.5% din tot).
Fara succesiune nu se poate vinde/dona apartamentul. Orice actiune de schimbare de proprietar in acest moment, trebuie facuta doar dupa succesiune ori succesiunea nu se poate face fara toti mostenitorii (sora, tu si tatal).

#24
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postsorin147, on 30 octombrie 2022 - 20:56, said:

Fara succesiune nu se poate vinde/dona apartamentul. Orice actiune de schimbare de proprietar in acest moment, trebuie facuta doar dupa succesiune ori succesiunea nu se poate face fara toti mostenitorii (sora, tu si tatal).
Totusi, intreb fiindca nu-mi mai aduc aminte daca exista acea succesiune: daca s-a facut succesiunea, tatal poate vinde sau dona in timpul vietii partea lui de 50%+ 1/4 din cealalta jumatate a mamei? Adica partea lui...

#25
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
da

#26
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postsorin147, on 30 octombrie 2022 - 20:56, said:

La OCPI iti trebuie doar vreo 20 de lei, nu stiu daca s-a scumpit. Acolo apare cine e proprietarul imobilului/terenului respectiv. Poti interoga toata tara, daca te tine buzunarul.
Daca nu s-a intamplat nici o vanzare catre sora in timpul vietii mamei, atunci ai dreptul la 17.5% din apartament (copiii au 3/4 din bunurile parintelui decedat: mama avea 50% din apartament asa ca voi 2 aveti 3/4 din 50% adica 37.5% din apartament iar, fiind doi, tu ai 17.5% din tot).
Fara succesiune nu se poate vinde/dona apartamentul. Orice actiune de schimbare de proprietar in acest moment, trebuie facuta doar dupa succesiune ori succesiunea nu se poate face fara toti mostenitorii (sora, tu si tatal).
Cu conditia ca imobilul sa fie inscris in cartea funciara, iar interogarea simpla se poate face doar daca inscrierea este cadastrala, daca e doar topografica e ceva mai complicat.
Partea tatalui se poate instraina catre fica (sau altcineva) si cu un contract de intretinere si asta e mai greu de atacat.

#27
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostAlexD2, on 30 octombrie 2022 - 22:42, said:

Partea tatalui se poate instraina catre fica (sau altcineva) si cu un contract de intretinere si asta e mai greu de atacat.
Pot afla asta in vreun fel?

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
@ekoli - ia-o pas cu pas.
Intai si intai mergi la un notar, cum ti-a spus un coleg, si acolo vei afla daca, si ce demersuri notariale s-au facut.
Asta ar trebui sa raspunda la intrebarile tale despre vanzare, donatie, contract de intretinere...etc

In functie de asta poti decide ce faci mai departe.

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
acum, dând la o parte situația legală, eu sunt curios de altceva. cum te înțelegi cu familia/tatăl/surorile? ce situație financiară aveți fiecare? cât valorează apartamentul ăla?

nu vreau să-mi bag neapărat nasul, mă interesează mai mult să subliniez miza.
că am avut situații asemănătoare în jurul meu, întâi cu o proprietate care valora sute de mii de euro, iar când să o vândă nu s-au găsit cumpărători cu 10% din valoare, apoi cu alta cu valoare sentimentală, dar în care nimeni nu voia să investească, până s-a prăbușit de tot, și odată cu ea și sentimentalismul.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Voi ati uitat cea mai importanta intrebare.
CINE a cumparat apartamentul?
Tatal?
Mama?
Cei doi erau casatoriti cand a fost cumparat?

De aici se pleaca

#31
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am mai discutat si cu sora mea si am ajuns la concluzia ca tata a cumparat apartamentul la 1-2 ani de la decesul mamei, iar noi eram minori in momentul cumpararii, acum vreo 18 ani (am uitat sa trec cifra 1 in primul post). Apartamentul era de la stat si nu se putea cumpara, decat dupa 90. Deci mai mult ca sigur in acte apare tata ca unic proprietar al apartamentului. Iar succesiunea nu cred ca avea rost sa se faca.

Edited by ekoly, 31 October 2022 - 11:42.


#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postvali, on 31 octombrie 2022 - 06:36, said:

acum, dând la o parte situația legală, eu sunt curios de altceva. cum te înțelegi cu familia/tatăl/surorile? ce situație financiară aveți fiecare? cât valorează apartamentul ăla?


Oh, ti-ar placea sa afli niste date cu caracter personal, este?

Cam cum ti-ar imbogati spiritual existenta informatiile solicitate?

#33
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
care să fie datele cu caracter personal? "x, anonim pe net, mă înțeleg bine cu familia și câștig binișor"?
da, ai dreptate. ți-a și dat like OP. e serioasă treaba.

#34
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

View Postekoly, on 30 octombrie 2022 - 20:00, said:

Cum? Imi trebuie vreun act anume?
O cerere, o taxa platita, si cartea de identitate personala.
Servicul e unul public, orice persoana conform legii are dreptul sa consulte registrele publice... doar ca au bagat si o steluta apoi, ca au voie doar daca platesc o taxa de acces.

#35
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Atunci despre ce mai este vorba aici, tatal este in viata, el este unic proprietar, unde este mostenirea?
Este apartamentul lui si face ce vrea cu el, vinde/doneaza

View Postekoly, on 31 octombrie 2022 - 11:41, said:

Am mai discutat si cu sora mea si am ajuns la concluzia ca tata a cumparat apartamentul la 1-2 ani de la decesul mamei, iar noi eram minori in momentul cumpararii, acum vreo 18 ani (am uitat sa trec cifra 1 in primul post). Apartamentul era de la stat si nu se putea cumpara, decat dupa 90. Deci mai mult ca sigur in acte apare tata ca unic proprietar al apartamentului. Iar succesiunea nu cred ca avea rost sa se faca.

Edited by cucur, 31 October 2022 - 15:13.


#36
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Pai asta vreau sa stiu: este ok ca un parinte sa vanda/doneze apartamentul doar unui singur copil? Ceilalti nu au niciun drept legal la mostenire?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate