Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mostenire apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Dupa decesul mamei mele acum 8 ani, tatal meu este in varsta si traieste singur in apartamentul cumparat de ei. Eu mai am 2 surori, una din ele fiind plecata de cativa ani din tara.
De ceva timp o suspectez pe sora mea de aici ca ar fi facut ceva demersuri ca sa intre in posesia apartamentului parintilor mei. Am observat ca nici actul casei nu mai este, iar tata imi spune senin ca nu stie unde este, desi ar fi trebuit sa fie cam panicat, in mod normal.
Exista vreo situatie in care sora mea ar putea intra in posesia apartamentului sau a unei parti din el, fara ca noi (eu si sora plecata) sa aflam?
Eu pot sa ma informez undeva despre asta?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Teoretic, orice dezbtere de succesiune ar fi trebuit sa va fie adusa la cunostinta. Caile Domnului sunt intortocheate, insa....
Citare prin Mica Publicitate, notar amabil etc.
Un extras de Carte Funciara ar putea sa mai lamureasca din chestii.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 ekoly, on 30 octombrie 2022 - 18:18, said:

Dupa decesul mamei mele acum 8 ani
S-a facut succesiunea?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Cum ai observat ca actul casei nu mai este?
Iar mostenirea, din titlu apare doar dupa succesiune care apare doar dupa deces, in cazul de fata al tatalui vostru.
Apropo, s-a facut succesiunea dupa decesul mamei voastre, ca acolo fiecare dintre voi toti primeste o cota parte.

Edited by adisz, 30 October 2022 - 18:31.


#5
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 adisz, on 30 octombrie 2022 - 18:30, said:

Iar mostenirea, din titlu apare doar dupa succesiune care apare doar dupa deces, in cazul de fata al tatalui vostru.
Apropo, s-a facut succesiunea dupa decesul mamei voastre, ca acolo fiecare dintre voi toti primeste o cota parte.
Mostenirea apare dupa decesul mamei, cand se imparte jumatatea mamei din apartament.
Spune destul de clar ca nu s-a facut succesiunea, sau nu are el la cunostinta, in sensul ca au facut-o tatal si fiica fara el.
Se intampla frecvent ca in cazuri din astea de frati indepartati sa se faca smenul cu succesiunea ca si cum ei n-ar exista. cunosc personal 2 cazuri care au facut asa si la scurt timp au vandut imobilele obtinute, astfel incat cand se prinde fratele pagubit sa nu mai aiba ce recupera. In unul din cazuri a aflat cel inlaturat si a deschis un proces, dar nu am la cunostinta de rezultatul acestuia, cert e ca prietenii carora le-a vandut in acte un imobil inca sunt proprietari pe imobil.

#6
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
De succesiune nu-mi amintesc nimic. Cand se face? Exista un termen? Daca nu s-a facut? In urma succesiunii ar fi trebuit sa rezulte un alt act, care s-ar regasi atasat la actul de proprietate?
Cat este inca tata in viata, ii poate ceda partea sa surorii mele?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai probabil e sa aranjeze sa primeasca cota parte a tatalui ( adica 50% + 1/4 din cealalta jumatate) + 1/4 din ce ii revine ca mostenitor al cotei parti dupa mama.
Adica 75 % din apartament. Daca sora plecata in strainatate renunta la mostenire, procentul poate creste la 81.25 %.

Edited by pasilla, 30 October 2022 - 19:15.


#8
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 ekoly, on 30 octombrie 2022 - 19:07, said:

De succesiune nu-mi amintesc nimic. Cand se face? Exista un termen? Daca nu s-a facut? In urma succesiunii ar fi trebuit sa rezulte un alt act, care s-ar regasi atasat la actul de proprietate?
Cat este inca tata in viata, ii poate ceda partea sa surorii mele?
Se poate face in primii 2 ani cu taxe mai mici, sau oricand dupa cu taxe mai mari.
Se obtine un certificat de mostenitor.
Cat timp este in viata tatal poate ceda partea lui catre sora ta, prin donatie sau vinzare, dar poate fi atacata ulterior in instanta, demonstrand ca este un act de inlaturare a celorlalti mostenitori rezervatari de la mostenire.

#9
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
pasilla

De ce 1/4? In mod legal, din jumatatea mamei ii revine 1/4 si tatalui?

Edited by ekoly, 30 October 2022 - 19:17.


#10
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Da, legea prevede ca sotul supravietuitor mosteneste si el parte din partea sotului decedat.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda.

Articolul 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;


#12
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

 thorxx, on 30 octombrie 2022 - 19:16, said:

Cat timp este in viata tatal poate ceda partea lui catre sora ta, prin donatie sau vinzare...
In acest caz, ce se intampla cu actul original al casei? Se distruge la notar si rezulta un alt act?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se distruge nici un act. Chiar si distrus el se poate recupera, din alte surse.

Edited by pasilla, 30 October 2022 - 19:22.


#14
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Eu pot afla daca s-a facut in lipsa mea un astfel de act de donatie sau vanzare?

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Daca ambii parinti ( inclusiv mama cand traia) au facut act de v-c unuia dintre copii.....Atunci nu mai ai niciun drept din ce stiu eu.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ekoly, on 30 octombrie 2022 - 19:23, said:

Eu pot afla daca s-a facut in lipsa mea un astfel de act de donatie sau vanzare?
In principiu, nu. Tu nu ai nici un drept, pana la decesul tatalui.

Articolul 953
Noţiune
Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.
Articolul 954
Deschiderea moştenirii
(1) Moştenirea unei persoane se deschide în momentul decesului acesteia.

Edited by pasilla, 30 October 2022 - 19:30.


#17
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 ekoly, on 30 octombrie 2022 - 19:23, said:

Eu pot afla daca s-a facut in lipsa mea un astfel de act de donatie sau vanzare?
Da. Mergi la orice notar, costa vreo 250 de lei si iti face interogarea (verificarea) registrelor notariale nationale

#18
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Deci daca merg la notar, pot afla tot ce ma intereseaza? E legal ca eu sa aflu ce se intampla cu actele parintilor mei?

Edited by ekoly, 30 October 2022 - 19:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate