Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ubuntu 22.04.1-comenzi rapide pe desktop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Nu stiu cum sa pun pe desktop cateva comenzi rapide.
Eu creeam comanda rapida asa :
Google Chrome/Mai multe instrumente/Creeaza o comanda rapida/desktop.
sau
Din bara de adrese"lacatul"tras pe desktop.
Acum nu pot cu nici una dintre variante.
Va multumesc.

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Te-ai gândit că poate, din întâmplare, Linux nu este pentru tine?
Până acum ai deschis doar topic-uri în care ceri ajutor pentru niște probleme care nu există pe alte OS-uri.
Ți-ai bătut capul cu Mint câteva luni de zile, și acum ai trecut la mumă-sa, Ubuntu. Lasă-te frate dacă nu-ți iese.

#3
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Inteligenti din astia ca tine au facut,si mai fac,ca lumea sa fuga de Linux.Eu acusica ma apropii de 75 de ani,nu stiu cati la anii mei sunt interesati de internet,nu numai de Linux.Daca pun o intrebare aici,o pun ca ceva nu stiu,ce te deranjeaza pe tine? Folosesc Linux mai bine de 20 de ani,cu toate astea bag seama pe forumuri de"specialitate"ca mai sunt si altii care pun diverse intrebari,ii cam normal sa fie asa.Doar ca daca cineva nu stie raspunde la o anume intrebare,bine ar fi sa taca,nu sa faca misto.A,adevarat ca multi isi aduna postari numai din asemenea raspunsuri.
Eu am pe un laptop numai Linux Mint.Pe alt laptop sau un pc testez diferite distributii sau versiuni noi aparute.Care-i problema ta?

Edited by ghita_49, 29 October 2022 - 15:16.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca tot ai chef de incercari, baga mx, varianta xfce si dai buton drept pe desktop si alegi ce vrei, scurtatura catre link, un lansator de programe, samd...

in Ubuntu nu cunosc, dar cred ca e similar, tu insa pomenesti si de chrome...

deci ce vrei sa faci de fapt?

#5
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007

View Postodastramosilor, on 29 octombrie 2022 - 15:32, said:

daca tot ai chef de incercari, baga mx, varianta xfce si dai buton drept pe desktop si alegi ce vrei, scurtatura catre link, un lansator de programe, samd...

in Ubuntu nu cunosc, dar cred ca e similar, tu insa pomenesti si de chrome...

deci ce vrei sa faci de fapt?

Am cautat astazi si am gasit posibilitatea dea face aceste comenzi cu :
Clic dreapta pe desktop
Nou
Comanda rapida
Introduci adresa URL,Urmatorul,Terminare.
Treci denumirea dorita.

Eu Ubuntu am mai folosit,versiunea asta ii mai recenta,poate o avea vreo"nebuloasa".Cred ca am sa o dezinstalez si o instalez iar.

C

Ce vreau sa fac ?
Imi ocup din timp,la varsta mea ce as mai putea sa fac ?Din peste 200 de distributii Linux,mai incerc si eu din ele.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ce vrei sa faci in sensul tehnic al intrebarii dumitale, n-ai specificat ce fel de legatura vrei sa faci, catre un fisier, un site sau un program, asta intrebasem

sport la testat :)

#7
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postghita_49, on 29 octombrie 2022 - 15:14, said:

Inteligenti din astia ca tine au facut,si mai fac,ca lumea sa fuga de Linux
Ba din contră. Dumneata faci chestiile despre care ai nelămuriri să pară extrem de dificile.

Nu știu de ce ai adus vârsta în discuție. Atâta timp cât încă ești în deplinătate mintală, poți să ai 100 de ani și să folosești Linux fără probleme.

Pe mine nu mă deranjează cu nimic că deschizi 50 de topicuri, dar să fie ceva care să merite discutat. Altfel umplem aria cu întrebări pe care le poți pune într-un topic deja existent.

#8
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
El cred ca vrea sa faca shortcut-uri, iconite pe destop.  
Daca nu merge click dreapta pe aplicatie si sa faci shortcut atunci cred ca mai simplu e sa o faci manual, creezi un fisier .desktop si adaugi acolo calea catre executabil, iconita, tip de aplicatie, etc.
Apoi dai click dreapta, propierties, permissions si  la execute bifezi sa permita executarea.

Uite un model de iconita de la Firefox.

[Desktop Entry]
Name=Firefox Nightly
Comment=Web Browser
Exec=/opt/firefox/firefox --name=firefox-nightly %u
Terminal=false
Type=Application
Icon=/opt/firefox/browser/chrome/icons/default/default128.png
Categories=Network;WebBrowser;
StartupWMClass=firefox-nightly

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate