Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Preturile la mancare de caini

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostBloodRa, on 25 octombrie 2022 - 14:16, said:

Boabele din Kaufland nu sunt cu nimic mai prejos decât alte branduri comerciale.
Nici mamaliga nu e mai prejos decat friptura.

#38
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poate pentru tine.

#39
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu de la amicii care detin canise cu caini pui la 1000 Euro bucata, stiu ca mancarea oferita cainilor e doar boabe. boabe la 25-30 lei kg. mi-au zis amicii ca ce e sub e parizer 7 lei kg vs salam sibiu/prosciuto. nu moare cainele dar depinde ce vrei sa bagi in el

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdtd234, on 24 octombrie 2022 - 21:43, said:

Au luat-o razna rau

https://www.emag.ro/...32/pd/D3VPNMMBM

174 de lei de la 60 de lei.
Cica si "super pret" :)))

de 174 de lei cumperi 86 kg de spinari de pui. Adica carne, nu 9 kg de boabe facute din dracu stie ce
Ia de la Maxi-Pet hrana Clan. E mai ieftin decat Chappy iar lista ingredientelor incepe cu carne, nu cu porumb sau grau .
Uite varianta cu miel care costa 110 lei 15kg. Au si sortimente cu pui sau cu peste.
COMPOZIȚIE: carne deshidratată 35% (din care 40% miel), porumb, orez, grâu, grăsimi animale, pulpă de sfeclă deshidratată, roșcove, ficat de pui hidrolizat, rădăcină de cicoare (sursă de inulină și F.O.S, drojdie de bere uscată inactivată (sursă de M.O.S), suc de Yucca.

CONSTITUENȚI ANALITICI: proteine 25%, conținut în grăsimi 12%, cenușă brută 8,5%, fibre brute 3%. Energie metabolizabilă: 355 kcal.

ADITIVI/KG: Aditivi nutriționali: 3a672a vitamina A 15200 UI, 3a671 vitamina D3 1000 UI, 3a700 vitamina E 100 mg, 3a821 vitamina B1 7,5mg, vitamina B2 6mg, 3a831 vitamina B6 3mg, vitamina B12 0,05mg, 3a314 niacină 40mg, 3a880 biotină 0,1mg, 3a316 acid folic 1mg, 3a841 D-pantotenat de calciu 25mg, 3b101 fier (carbonat de fier (II) (siderită)) 70 mg, 3b603 zinc (oxid de zinc) 80 mg, 3b405 cupru (carbonat de cupru (II) pentahidrat) 7 mg, 3b203 iod (iodat de calciu anhidru) 1,6 mg, E8 seleniu (selenit de sodiu) 0,20 mg; Aditivi senzoriali: extract de rozmarin , extract de ceai verde. Antioxidanți: extracte bogate în tocoferoli, de origine naturală.

Edited by Freddy12, 25 October 2022 - 15:38.


#41
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvictor29cr, on 24 octombrie 2022 - 22:16, said:

Sunt oricum scumpe peste tot.

Am 10 caini la o locatie, le dau boabe, cele mai ieftine.
Anul trecut in Septembrie, luam sacul de 10KG cu 19 RON.

Azi, cel mai ieftin l-am gasit cu 34.
Nu stiu ce anume cred ei ca s-a scumpit in procesul lor de fabricatie.

S-au scumpit cerealele, de exemplu: arpacasul costa 2 lei kilogramul iar astazi se vinde cu minim 4 lei kilogramul.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postthorxx, on 24 octombrie 2022 - 22:16, said:

Eu nu ii inteleg pe aia care dau cainelui boabe de chimicale care costa si mai mult.
Mai bine te duci la magazinul de pui si cumperi tacamuri si carne de pui sau la macalaria din colt de unde cumperi de la oase pana la buturi si tot iesi mai ieftin.
Ocazional inteleg sa ii dai, ca si alimentatia omului, n-ai cum sa mananci doar natural, mai bagi si mancaruri chimicale ocazional.

Pentru ca e foarte usor sa il hranesti dezechilibrat in felul asta. Decat sa ii dai tacamuri si carne fara sa studiezi inainte ce inseamna hranitul raw/gatit acasa si cum ar trebui facut, mai bine ii dai boabe de calitate

View PostEMPP, on 25 octombrie 2022 - 07:59, said:

până în 1989 la noi nu au existat câini că n-aveam cu ce-i ține.în 1990 am văzut primul câine din viața mea.tare v-au spălat pe cap unii și cam în toate domeniile se vede asta

Da, insa trebuie sa iei mai multe in calcul....de exemplu care era speranta de viata a unui caine atunci si care e acum? Si din perioada aia de viata, cat traia cainele sanatos si cat era nasol.
E adevarat, multe s-au schimbat intre timp.....nu toate in bine, probabil a mai crescut incidenta cancerului si la caini....au mai aparut si alergii...si altele....sau poate erau si atunci dar cine baga in seama un caine care se scarpina? "are purici, da-l dreaq" si chiar avea....insa calitatea vietii cainilor a crescut foarte mult in mediul urban. La tara nu se pune, acolo mananca tot resturi de la masa si eventual cele mai ieftine boabe pentru ca...."da-l dreaq"

Personal, recomand hrana barf, insa nici macar eu nu o mai practic, cel putin nu in prezent, cand am un pui in crestere. Necesita insa mult studiu si daruire, pentru a conferi cainelui o mancare echilibrata. Altfel......hrana industriala super/hiper premium si aia e.
Eu acum folosesc Virbac junior large breed si merge super

View Postzile_san, on 25 octombrie 2022 - 14:51, said:

eu de la amicii care detin canise cu caini pui la 1000 Euro bucata, stiu ca mancarea oferita cainilor e doar boabe. boabe la 25-30 lei kg. mi-au zis amicii ca ce e sub e parizer 7 lei kg vs salam sibiu/prosciuto. nu moare cainele dar depinde ce vrei sa bagi in el

Pentru ca atunci cand ai canisa, este imposibil sa folosesti alta metoda de hranire.
Rusii de exemplu, merg pe mix de boabe cu bucati de carne congelata. (mix de carnuri, oase, piele, organe, etc, taiate in bucati potrivite pentru rasa respectiva, congelate si oferite ca atare). Nu toti....doar aia care stiu ce fac :)

View PostSmurfK, on 25 octombrie 2022 - 09:34, said:

Povestea cu "e carnivor deci trebuie să manance doar carne" e greșită. Nu e deloc așa.


Corect. Una era cand cainele/lupul se hranea cu ce gasea/vana el in natura, alta e cand ii bagam carne la greu, considerand ca ii hranim corect. Nope...nu ii hranim corect.

#43
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Și înainte de revoluție trăiau tot ca acum.

#44
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
e totul despre bani.Inainte de revolutie oamenii aveau si atunci caini de rasa.Dar la noi inca nu iti baga nimeni mana in buzunar sa iti vanda gunoaiele practice cu care sa hranesti animalul.

#45
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdtd234, on 24 octombrie 2022 - 21:43, said:

Au luat-o razna rau

https://www.emag.ro/...32/pd/D3VPNMMBM

174 de lei de la 60 de lei.
Cica si "super pret" Posted Image))

de 174 de lei cumperi 86 kg de spinari de pui. Adica carne, nu 9 kg de boabe facute din dracu stie ce

Așa e și la mâțe. În ultimul an s-a scumpit mâncarea chiar și cu 50%

Edited by arthasfleo, 29 October 2022 - 21:06.


#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMelteanu, on 26 octombrie 2022 - 05:54, said:

Dar la noi inca nu iti baga nimeni mana in buzunar sa iti vanda gunoaiele practice cu care sa hranesti animalul.
Nu iti baga nimeni mana in buzunar. E decizia ta, timpul tau, intelegerea ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate