Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preturile la mancare de caini

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMagicwisewolf, on 24 octombrie 2022 - 22:26, said:

La caini nu mai stateam sa gatim acum...
Crochetele alea nu sunt atat de rele cum insinueaza unii. Pana la urma contin exact ceea ce au animalele nevoie. Nu vad unde e problema sa le dai asa ceva.
Si de ce s-au marit ca pret ? Pai simplu, din cauza scumpirilor la electricitate / gaze si a materiei prime. Dar marea scumpire vine clar din electricitate / gaze deoarece utilajele care le produc merg pe curent sau gaz, nu ?

Chappy e prin cele mai proaste.

Da, sunt și boabe uscate bune. Dar categoric nu unele in care primul ingredient ii grâul și carnea undeva al 5lea ingredient.

Uite, hrana uscata decenta
https://www.emag.ro/...iew#description


Dar nu porcăria aia cu grâu. Ca nu-i vaca sa-i dai pășune.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postandreic, on 25 octombrie 2022 - 02:53, said:

Nu cunosc sau au auzit teorii aberante si prosteli pe care le cred. Normal ca e oki mancarea speciala pentru caini ori pisici, e echilibrata si asigura nutritia corecta. Resturile de la masa noastra nu sunt ideale pentru animale.

Asa este, ii imbolnavim si ii ingrasam in acest fel deoarece contin si grasimi in proportii mult mai mari decat poate ficatul lor sa proceseze.
Chiar m-am uitat pe un sac din ala de boabe si contine asa : proteine, grasimi, celuloza, fibre, cenusa si inca ceva.
Tin minte ca la un moment dat, la un caine dadeam doar resturi, ii placeau, clar. Dar, nu arata cum trebuie. Cum am inceput sa ii dau crochete, cum i s-a schimbat aspectul, blana a devenit mai lucioasa, nu mai atarna carnea pe el, a prins contur cu ceva muschi, se vedea. Per total, s-a schimbat mult ca aspect.
Eu unul le dau crochete ca masa principala, si, daca raman resturi de la noi, le dau si pe acelea, dar, "indoite" cu apa, ca sa nu fie prea grele. Asta nu se intampla in fiecare, sunt si zile in care primesc doar crochete si nu s-au plans pana acum, ba dimpotriva, se bucura cand ma vad cu sacul in mana si stiu ca urmeaza sa le dau.

Edited by Magicwisewolf, 25 October 2022 - 08:30.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvictor29cr, on 24 octombrie 2022 - 22:16, said:

Sunt oricum scumpe peste tot.

Am 10 caini la o locatie, le dau boabe, cele mai ieftine.
Anul trecut in Septembrie, luam sacul de 10KG cu 19 RON.

Azi, cel mai ieftin l-am gasit cu 34.
Nu stiu ce anume cred ei ca s-a scumpit in procesul lor de fabricatie.

Ingredientele, energia, logistica, stocarea, salariile

Edited by Tsunnnami, 25 October 2022 - 08:35.


#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Astia vor sa ne convinga sa mancam greieri si voi sperati sa gasiti nutrienti in mancarea pentru animale...Posted Image

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostLex404, on 25 octombrie 2022 - 08:17, said:

Chappy e prin cele mai proaste.

Da, sunt și boabe uscate bune. Dar categoric nu unele in care primul ingredient ii grâul și carnea undeva al 5lea ingredient.

Uite, hrana uscata decenta
https://www.emag.ro/...iew#description


Dar nu porcăria aia cu grâu. Ca nu-i vaca sa-i dai pășune.
This ^^^
Merita repetat. Chappi aia nici nu pot sa o clasific ca mancare, porcaria aia are 1% "carne si derivate de origine animala", un procent! si nici nu e carne, sunt resturi maruntite, ciocuri, ghiare... Incearca sa pacaleasca prin descriere.
Cum 1% cand acolo scrie 4? Simplu: 4% "carne" e doar in capsulele maro, dar mai sunt si capsule de alte culori, fara "carne".

Ah, si nu e "porcaria aia cu grau", atentie la descriere, iarasi incearca sa pacaleasca, este "inclusiv 4% grau". Adica ingredientul principal e porumb de cea mai slaba calitate.
100 de lei pentru o mamaliga de proasta calitate. Wow, ce afacere!

Partea amuzanta daca n-ar fi trista e ca Chappi are review-uri mai bune... multi se uita doar la pret. Da-i naibii, ca-s doar niste caini Posted Image

Edited by TS030, 25 October 2022 - 08:44.


#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Grav este ca pina acum ceva timp se laudau care mai de care cu marci de mancare de animale.Cum s-a strans cureaua,toti acuza ca e scumpa mancarea pentru animale de companie....Posted Image

Edited by Melteanu, 25 October 2022 - 08:46.


#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostMelteanu, on 25 octombrie 2022 - 08:38, said:

Astia vor sa ne convinga sa mancam greieri si voi sperati sa gasiti nutrienti in mancarea pentru animale...Posted Image
Exista mancare pe baza de insecte, si e mult mai buna decat porcaria de Chappi.
https://www.emag.ro/...5/pd/D7NKKNMBM/

#26
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Animalele de companie ar trebui sa fie pentru cei ce si le pot permite.Din pacate nu e insa asa.Totusi sper ca scumpirile vor regla acest aspect,in sensul ca vor ramine posesori de animale de companie doar cei ce pot cumpara sau prepara mancare pentru ei

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postslai, on 24 octombrie 2022 - 22:04, said:

nici macar nu au scumpit mult.
io luam de la lidl, au dublat pretul. ma indoiesc ca ingredientele s-au dublat la pret.
mai ales ca mai luam si de la un depozit, acolo au scumpit cam 10%.
in sarabanda asta a scumpirilor, unii producatori s-au aruncat mai mult, in ideea ca le merge.

Pai chiar le merge, magazinele sunt arhipline, lumea se inghesuie sa cumpere. Au toate motivele sa dubleze preturile..

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,263
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMelteanu, on 25 octombrie 2022 - 08:38, said:

Astia vor sa ne convinga sa mancam greieri si voi sperati sa gasiti nutrienti in mancarea pentru animale...Posted Image
Si greierii contin proteina da ce stii tu... Ia gandeste-te ce mananca porcu si compara cu ce mananca greierele - vezi care mananca mai cusher (spune-mi ce mananci ca sa-ti spun cine esti)
Veterinarii astia sunt niste handicapati ca ne invata sa hranim cainii cu chimicale .

Edited by GlCA_Contras, 25 October 2022 - 09:36.


#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdtd234, on 24 octombrie 2022 - 21:43, said:

de 174 de lei cumperi 86 kg de spinari de pui. Adica carne, nu 9 kg de boabe facute din dracu stie ce

Nu știu despre boabele din titlu, dar un câine are nevoie și de alte chestii pe lângă carne și oase, pentru a se dezvolta ok. Povestea cu "e carnivor deci trebuie să manance doar carne" e greșită. Nu e deloc așa.

Eu încerc să stau în jurul prețului de 20 lei/kg la mâncarea câinilor.

Nu m-aș baza pe prețurile de pe EMAG. În principiu, pot și eu să-mi fac o firmă, să cumpăr un produs cu 10 lei și să-l postez acolo cu 30. Nu mă împiedică nimeni și nimic să fac asta.

#30
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMelteanu, on 25 octombrie 2022 - 09:12, said:

Animalele de companie ar trebui sa fie pentru cei ce si le pot permite.Din pacate nu e insa asa.Totusi sper ca scumpirile vor regla acest aspect,in sensul ca vor ramine posesori de animale de companie doar cei ce pot cumpara sau prepara mancare pentru ei

Da, si copii sa aiba doar cei ce ii doresc cu adevarat si si-i pot permite...Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 25 October 2022 - 09:48.


#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 25 octombrie 2022 - 02:53, said:

Resturile de la masa noastra nu sunt ideale pentru animale.

Pe vremea lui Ceasca numa` cu de-astea traiau, si erau zdraveni si n-aveau nici pe dracu, nici cânii nici mâtele. :)

#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce sortimente de mancare aveai pe vremea lui Ceasca? :rolleyes:
Si cat le pasa oamenilor de caini?

andreic a zis "nu sunt ideale", si are dreptate. A fost chiar diplomat, caci vorbim de resturile de la masa unui omnivor... nu de mancare gatita special pentru caini.
Dar Chappy ala... tot mamaliga este.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
2 categorii de părerologi:
-prea iubitorii de blănoși, pt care nimic nu-i mai prejos pt dentiția consortului canin
-hulitorii, cei care riscă să fluiere-n biserică!!!
Posted Image

io aș zice că-s doar paranoic... nu dau mai mult de 10 lei/kg de mâncare pt animalul din gospodărie
iar când zic mâncare, nu mă refer la BOABE Posted Image
alea să le halească iubitorii...

cu 10 lei/kg ai o panoplie largă de resturi animale (șlung, cobii, coaste afumate aproape expirate Posted Image etc etc)

PS: zic 10 lei azi, că înainte de răzbel ziceam 7 lei!

Edited by gushpi, 25 October 2022 - 13:52.


#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Spinari si oase de pulpe pui,proaspete sau congelate,2 lei kg.Insa dau doar min 50kg.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdtd234, on 24 octombrie 2022 - 21:43, said:

Au luat-o razna rau

https://www.emag.ro/...32/pd/D3VPNMMBM

174 de lei de la 60 de lei.
Cica si "super pret" :)))

de 174 de lei cumperi 86 kg de spinari de pui. Adica carne, nu 9 kg de boabe facute din dracu stie ce
Eu ma uit in link și văd 2 oferte de la 96 lei 🤷

#36
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
S-a schimbat oferta.

View Postjm2010, on 25 octombrie 2022 - 04:51, said:

Eu am un caine de rasa talie mare. Ii cumpar in mod normal de la Belcado mancare la sac si conserve de carne la 1.2kg. Vara mai mult boabe si mai rar carne la conserva, iarna mai multa carne la conserva plus altele. Ocazional, ii cumpar si oase pe care le fierb si i le dau la ros (zeama de la oase o tin, ii place daca ii pun peste boabe pentru ca le da aroma mai buna).
Pui nu ii dau pentru ca nu e ok pentru el (are oase subtiri si nu ii face bine la stomac).
Boabele alea gen cele din Kaufland...sunt cam mizerii. Daca iti iubesti cainele ai grija mai multa de el inclusiv din punct de vedere al alimentatiei.
Simandicosenii.
Boabele din Kaufland nu sunt cu nimic mai prejos decât alte branduri comerciale.
Oricum câinii mei se descurca cu supliment de carne, curent găsesc pene de porumbel prin curte. 🤣

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate