Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La ce ajuta fibra?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Fiindca e obligatie sa se treaca la minim 300mbps si pe infrastructura veche nu se mai poate in multe locuri.

Apoi fiind modificare la initiativa lor ci nu a voastra sunt obligati sa duca AP-ul unde e cel vechi, in lipsa altor acorduri. De aici "a vrut sa imi bage fibra in cur". Acolo era cat5-ul lu' mamaie.

De principiu daca dialogati e mai lin decat credeti. Daca taceti ei se duc conform celor mentionate si vi se pare apoi ciudat.

View Postkarax, on 20 octombrie 2022 - 15:38, said:

Ce imi pasa de teste? Imi bag net ca sa ma dau mare? Ce imi pasa si de ce vor vecinii si sa dau bani pe o viteza de care n-am nevoie?

Printisor, la sat ai curtea ta. Noi aici la oras, in bloc suntem noi nu eu.

Si sa stii ca la usa langa tabloul electric e poate cea proasta pozitie dintr-un apartament. Cred ca mai proasta mai e in baie sau bucatarie daca ai gresie de sus pana jos si in balcoanele impachetate in termopane si cu intrare cu usa de termopan.

Edited by MooF2010, 20 October 2022 - 16:17.


#20
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
ONT-ul consuma 10Wh x 8000 ore/an = 80.000 Wh = 80 kwh/an. Plus inca un router pentru wifi si ajungi la 160kwh/an consum.

#21
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Ai fibra optica, pentru a avea internet si cand pica alimentarea cu energie electrica pe casa scarii.

#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Vorba aia, altu' moare si-asa n-are.

#23
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Poststoshiba, on 20 octombrie 2022 - 16:55, said:

ONT-ul consuma 10Wh x 8000 ore/an = 80.000 Wh = 80 kwh/an. Plus inca un router pentru wifi si ajungi la 160kwh/an consum.

Groaznic, îți consuma ONT ul 6kw pe luna, deci, in mod indirect îți este mărită factura la curent.

Routerul wi fi e treaba ta, te privește.

Păi mă, ăștia cârcotași, puteți ori să căutați ADSL la Romtelecom, cum vi s a mai recomandat, ori să faceți hotspot cu telefonul.

Nu o să stea ditamai compania in loc, să nu se modernizeze, pentru niste motive penibile

Sau puteți încerca Starlink, e și asta o variantă...

#24
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

View Postkopilu_198, on 20 octombrie 2022 - 14:58, said:

oare de ce ai nevoie de o masina mai rapida, sau masina, in general, cand poti sa mergi pe jos oriunde vrei tu?

Nu are nici o relevanta aceasta comparatie !

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Oricum daca ai vreo rabla cu port de 100 mbps tot aceeasi viteza o sa o ai ca si pana acum. Sau poate iti doneaza cineva un mic cablu ce face acelasi lucru daca doresti.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 20 octombrie 2022 - 14:49, said:

Asa ca de ce as avea nevoie de fibra?
Infrastructura, distante mai mari fara pierderi semnificative cum e la cupru... posibilitatea de a utiliza mai multe dispozitive simultan fara degradari de performanta, durate mai mici de download componente mari.

Edited by andreic, 20 October 2022 - 18:18.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 20 octombrie 2022 - 15:38, said:

Ce imi pasa de teste? Imi bag net ca sa ma dau mare? Ce imi pasa si de ce vor vecinii si sa dau bani pe o viteza de care n-am nevoie?
Cum n-ajuta, asa nu strica.

#28
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postandreic, on 20 octombrie 2022 - 18:17, said:

pierderi semnificative cum e la cupru...
care se mai si fura... Bine, si fibra, dar doar din greseala Posted Image

Edited by Victor5, 20 October 2022 - 18:53.


#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkarax, on 20 octombrie 2022 - 14:49, said:

Au bagat de la digi fibra in oras , la toata lumea. Aveam deja pe cupru cred 100 mb , o viteza care e destul , eu nu ma uit decat la clipuri , muzica si atat , filme rar si jocuri rar. Asa ca de ce as avea nevoie de fibra?
Asta e poanta, cei de la digi au hotărât că trec pe fibră într-o anumită zonă. Din motive de ei știute.
Când schimbă, schimbă tot că e mai mare bătaia de cap să lase câțiva abonați pe cupru decât să mute toți abonații gratis la un abonament de performanțe mai mari.
Dacă ții morțiș să ai cablu de cupru probabil va trebui să cauți alt furnizor.

#30
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View PostDaculScoril0, on 20 octombrie 2022 - 19:17, said:

Din motive de ei știute.


bine, nu doar de ei. cine e destul de curios sa se intereseze va afla ca fibra e ieftina  si renteaza sa recuperezi tonele alea de cupru de pe vechea retea. atat de mult renteaza recuperarea cuprului incat e mai bine pentru companie sa plateasca mana de lucru la recuperare, manopera la tras de fibra, fibra in sine, echipamente ONT noi.

#31
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Recuperează un drac, exportă toate cablurile vechi, n au decât să le ardă indienii și să recupereze cuprul și fierul din ele.

Scapă in schimb de taxa de stâlp, de consumul amplificatoarelor, de consumul switch urilor...

Atâta discuție pt că i a fost deranjată siesta lui @karax, că au venit unii să l bage in secolul 21, să i pună și lui fibră. GRATIS  !!!

#32
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Pentru ca asta se cauta, bine ca la tehnologie nu ducem lipsa avem de toate doar sa facem abonament Posted Image

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dar fibra in sine nu are pret mare comparat cu cupru? Cupru sau ce utilizeaza ei? La 100 mb pe cupru si 100 mb pe fibra nu e la fel? 300 puteam baga si pe cupru dar nu am nevoie si 100 e mult pentru cat de rar ma uit eu la ce are nevoie de viteza mare

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e la fel, pentru ca acel cupru necesita echipamente active, alimentate cu energie elecrica la mai putin de 100m de routerul/PC-ul tau. Echipamente ce se mai strica, consuma energie electrica, fura si sunt montate pe casa scariilor/pe stalpi in cutii.
S-a tot asteptat inventia ta, dar cum inca intarzie, e mai rentabil economic sa bage totul pe optic, si sa iti aduca printr-o raza de lumina si internet si CATV si telefonie fixa, conform cu abonamentul si mai usor de prevenit furtul.

Edited by vestale, 20 October 2022 - 23:23.


#35
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Ajuta la digestie.

#36
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
digi nu are nici o obligatie sa se treaca la 300/500mb. o face pentru ca vrea, evolutie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate