Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Laptop HP sau Dell

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Buna ziua doresc sa vă întreb în legătură cu achizitia unui laptop am găsit câteva sugestii  eu am avut un laptop HP  doar că nu știu ce să aleg intre HP și Dell și pentru jocuri cat de cat îl folosesc și să îl am câțiva ani buni ce ați putea să îmi spuneți la un buget maxim 2800 lei


Știu un produs de mai sus nu se mai găsește în stoc legat de HP dar la alt magazin l am întâlnit
Mă gândesc la acele HP urî sunt procesoare i7

Mulțumesc mult

#2
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
niciunul, aș lua acest Lenovo cu Ryzen 7 și 16GB RAM. ai și un SSD suficient de mare de 512GB, ecran IPS de 300 nits. aceste procesoare Ryzen sunt pe 7nm și sunt mult mai performante decât acele Intel-uri gen. 11.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Subscriu si eu ptr niciunul.
Nici HP si nici Dell nu mai sunt ce au fost.

De ceva ani de zile lenovo ( fost IBM ) si Asus fac legea la laptopuri performante/fiabile. Evident au si ei gioarse ieftine, dar au si serii ok.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Alienware (by Dell)

Edit: Ah, nu vazusem bugetul microscopic.

Edited by abac, 18 October 2022 - 10:44.


#5
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Sa înțeleg că Lenovo este mai calitativ și de durată că cele două brand urî mentionate

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Calitatea si durabilitatea sunt strans legate de pret. O scula de 500 de euro o sa te tina 3 ani. O scula de 2000 de euro o sa te tina 10 ani.

Oricare dintre brandurile mentionate au produse low-end, mid si high-end.

#7
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Niciunul nu e bun pentru ce vrei tu sa-l iei, cu procesoarele alea o sa te joci maxim gta san andreas.
Cu banii aia mai bine te orientezi spre piata SH, nou nu prea o sa gasesti ceva mai bun. Sau daca vrei neaparat nou, cauta un laptop care sa aiba un procesor cu terminatia "H"
Aici ti-am gasit unul cu placa video dedicata care o sa-ti mearga mult mai bine jocurile https://www.emag.ro/...rch-Action=view dar depaseste bugetul tau cu 400 lei(si e cel mai ieftin laptop de pe emag). Dupa cum am zis mai bine cumperi ceva SH, preturile la laptopurile noi s-au scumpit extrem de mult

Edited by 1000FPS, 18 October 2022 - 14:32.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,145
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.pcgarage...-bonfire-black/
ASUS TUF F15
i5-10300H, 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce GTX 1650 4GB 3.098,99 RON

#9
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Procesoarele AMD Ryzen sunt mai performante decât Intel Core ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Uneori da alteori nu. Depinde ce modele.compari.

#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

 ionut498, on 19 octombrie 2022 - 13:12, said:

Procesoarele AMD Ryzen sunt mai performante decât Intel Core ?
Daca sunt aceasi generatie sunt aproape la fel, poate intelul sa aiba cateva fps urile in plus care nu prea sunt semnificative ( gen 3-4 fps uri )

Edited by 1000FPS, 19 October 2022 - 16:51.


#12
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020

 STARTREK1, on 18 octombrie 2022 - 16:03, said:

https://www.pcgarage...-bonfire-black/
ASUS TUF F15
i5-10300H, 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce GTX 1650 4GB 3.098,99 RON
Eu as opta tot pentru varianta asta .. are un raport pret-calitate excelent!

#13
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
doar dacă vrea să se joace, altfel cheltuiește 300 lei în plus pe un laptop mai slab (procesor mult mai slab decât Ryzen 7 5700U, chiar dacă este H, de la 14nm la 7nm e mare diferență, la fel și de la 4 la 8 nuclee, vezi tabelul de mai jos cu benchmark-urile). 300 lei în pus și ai și 8GB RAM în loc de 16GB, ecran mai slab și așa mai departe. nu mai vorbim că, fiind un laptop de gaming, e un laptop mai gros, mai greu, care se încălzeste mult mai mult, ventilatoarele fac mai multă gălăgie.

nu toate procesoarele H sunt mai bune decât U, nu mai repetați placa asta fără să vă documentați.

Attached Files



#14
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

 bluke424, on 21 octombrie 2022 - 10:28, said:

doar dacă vrea să se joace, altfel cheltuiește 300 lei în plus pe un laptop mai slab (procesor mult mai slab decât Ryzen 7 5700U, chiar dacă este H, de la 14nm la 7nm e mare diferență, la fel și de la 4 la 8 nuclee, vezi tabelul de mai jos cu benchmark-urile). 300 lei în pus și ai și 8GB RAM în loc de 16GB, ecran mai slab și așa mai departe. nu mai vorbim că, fiind un laptop de gaming, e un laptop mai gros, mai greu, care se încălzeste mult mai mult, ventilatoarele fac mai multă gălăgie.

nu toate procesoarele H sunt mai bune decât U, nu mai repetați placa asta fără să vă documentați.
Ai comparat un procesor intel dintr-o generatie mai veche cu un ryzen 7 ( competitor i7) dintr-o generatie mai noua. Dar chiar si asa, intelul il bate la partea de gaming https://cpu.userbenc...27882vsm1482042

#15
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
o să ignor faptul că tot internetul știe că userbenchmark este propaganda Intel-ului, tocmai am zis că acel laptop este OK dacă îl interesează doar gaming-ul și atât (mai mult datorită plăcii video dedicate și a refresh-ului de 144Hz, nu a procesorului).

la orice altceva (de la browsing și Office la editare foto/video, modelare 3D șamd), Lenovo-ul pe care l-am recomandat mai sus este mai bun. aici comparăm laptopuri care se află la vânzare în magazine la suma X, nu facem review-uri la procesoare, contează doar care e mai bun și atât. tocmai am pus un screenshot unde se vede clar că AMD-ul e mai bun tocmai că e mai nou și mai eficient, deci nu are de ce să dea mai mult pe un laptop mai vechi (din nou, asta dacă nu cumva îl vrea pentru jocuri, unde placa video dedicată are prioritate).

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,145
  • Înscris: 27.06.2007

 bluke424, on 21 octombrie 2022 - 13:59, said:

o să ignor faptul că tot internetul știe că userbenchmark este propaganda Intel-ului, tocmai am zis că acel laptop este OK dacă îl interesează doar gaming-ul și atât (mai mult datorită plăcii video dedicate și a refresh-ului de 144Hz, nu a procesorului).

la orice altceva (de la browsing și Office la editare foto/video, modelare 3D șamd), Lenovo-ul pe care l-am recomandat mai sus este mai bun. .
Posted Image
adica AMD Ryzen 7 5700U e mai bun la editare foto/video & modelare 3d decat un gtx 1650

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 ionut498, on 18 octombrie 2022 - 09:37, said:

Buna ziua doresc sa vă întreb în legătură cu achizitia unui laptop am găsit câteva sugestii  eu am avut un laptop HP  doar că nu știu ce să aleg intre HP și Dell și pentru jocuri cat de cat îl folosesc și să îl am câțiva ani buni ce ați putea să îmi spuneți la un buget maxim 2800 lei


Știu un produs de mai sus nu se mai găsește în stoc legat de HP dar la alt magazin l am întâlnit
Mă gândesc la acele HP urî sunt procesoare i7

Mulțumesc mult

gresit. se alege intre MODELE din CLASE identice de la producatori diferiti. NU compara BRAND-urile.

 eiffel, on 18 octombrie 2022 - 10:18, said:

Subscriu si eu ptr niciunul.
Nici HP si nici Dell nu mai sunt ce au fost.

De ceva ani de zile lenovo ( fost IBM ) si Asus fac legea la laptopuri performante/fiabile. Evident au si ei gioarse ieftine, dar au si serii ok.

era in 2019..20. s-au fasait si ei.deschide ( hw) un seria t4xx si apoi cele mia noi.
pa si pussy calitatea "manufacturarii"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate