Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum v-ați lăsat de fumat?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
M-am lasat de fumat de la a doua tigara. Aveam vreo 7-8-9 ani si nu mi-a placut mirosul si gustul. La fel si vecinul cu care am fumat pe casa scarii. Daca era Kent sau Marlboro poate era altcava.

Edited by Bursul, 17 October 2022 - 08:20.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
M-am lasat inainte sa ma apuc

#39
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
Ultima tigara fumata la revelion 87/88 din cauza unui pariu (10 zile a cate 10 picioare in fund de la cei prezenti la pariu,erau vreo 15)

#40
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Subiectul interesant era motivul abandonarii acestui viciu,pe initiator intereseaza povestea nu subiectul
Cea mai meschina scuza la careva de s-a lasat de fumat si s-a pus pe halit si plange ca s-a ingrasat.

#41
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
Un topic mai interesant ar fi 'Cum mi-am gasit primul job'.

#42
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postabac, on 16 octombrie 2022 - 19:44, said:

Pai nu mai sunt locuri publice inchise in care se fumeaza. Nu te mai duce unde se incalca legea. Si da-i in gat si la politie.
Sunt o multime de asa zise "terase", care odata cu racorirea vremii au fost inchise cu folie, dar scrumierele au ramas pe mese.

De fumat m-am lasat brusc. Fumam alaturi de altii si am inceput sa vad doar galben. Nimic altceva, nici o silueta, nici o umbra, nu o lumina puternica, parca doar o perdea. Am stins discret tigara, am continuat sa conversez cu ceilalti, mi-am revenit dupa cateva secunde. Dar a fost ultima tigara pentru o lunga perioada. Dupa cativa ani am mai incercat cate una, foarte rar, la unele evenimente, insa am renuntat de tot pentru ca mi-am dat seama ca ma simt mai bine fara. N-am avut efecte secundare, gen ingrasare etc. De vreun an, la recomandarea cardiologului, am lasat si cafeaua. Dupa asta m-a durut capul vreo 2 saptamani, dar dupa fumat ... nimic.

Edited by misusumi, 17 October 2022 - 09:25.


#43
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
Am copilarit numai printre fumatori. Cand am vazut cum le putea gura, mainile, hainele....cum li se ingalbeneau dintii sau cum atarnau unii langa altii pentru o tigara, mi-am zis ca nu o sa ajung niciodata ca ei.
Si asa a fost. N-am pus niciodata gura pe tigara.

Scuze de off topic :)

Edited by SacDePureci, 17 October 2022 - 10:04.


#44
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022
io am fumat vreo 10 tzigari in timpul stagiului militar si de atunci n-am mai fumat.
Mi-am dat seama ca e cea mai mare prostie care am putut sa fac.
Fumam ca sa ma lase sa ma odihnesc, ca aveam  cadre cretine, "fumatorii pauza de tigara, nefumatorii continuati instructia . . .".

Deci fumatul mi se pare cea mai mare imbecilitate gandita de om. Posted Image

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postceanu1980, on 17 octombrie 2022 - 08:53, said:

Subiectul interesant era motivul abandonarii acestui viciu,pe initiator intereseaza povestea nu subiectul
Cea mai meschina scuza la careva de s-a lasat de fumat si s-a pus pe halit si plange ca s-a ingrasat.

La vremea aia mâncam mai mult. Pam-pam, că ai nimerit pe linia greşită.

#46
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postdorin_2k, on 17 octombrie 2022 - 06:03, said:

Unde mai e fumat pasiv?
Peste tot.

View Postdorin_2k, on 17 octombrie 2022 - 06:03, said:

Pe o terasă când vecinii de la alta masă fumează? Că loc de fumat in interior nu am mai văzut.
De exemplu, da. Sau pe stradă, trecând pe langă cineva care fumează. Oricând inhalezi de undeva fum de țigară e fumat pasiv.

Nu ai cum să te reapuci de fumat dacă nu te-ai „lăsat”.

Edited by onisifor12, 17 October 2022 - 19:30.


#47
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Plasturi. I-am pus pe umar si i-am lasat acolo pana au cazut/s-au dezlipit la dus. Sunt 17 ani si jumatate de atunci - 01.03.2005. Fumam 25-30 de tigari pe zi si aveam intotdeauna un pachet, doua de rezerva la mine. Cu o luna inainte am fumat un brand diferit in fiecare zi; Peter Stuyvesant, Lucky Strike, Gauloises si Karelia light in ultimele 4 zile. De atunci am mai pufait de cateva ori cate un trabuc si am mai fumat 2-3 tigari (Karelia light).

#48
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că ai nevoie de un motiv mai întîi.
La mine a fost că nu-mi mai plăceau țigările. S-au tot stricat și standardizat și mutat toată producția în țară, iar tutunul pare că e un soi de praf. Culmea e că nu am fumat zece ani, după 18 de fumat, dar tot mă consideram fumător, în pauză.
Am întrerupt pauza acu vreo 3 ani, cînd am făcut rost de niște Camel fără filtru. Am fumat una, maxim două pe săptămînă, cît am avut de unde face rost. Exact cît trebuie ca să poți savura aroma fără efecte secundare gen îmbîcsit respirația, iritat gîtul etc.

#49
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Interesanta ar fi si o intrebare cum si de ce v-ati apucat de fumat....
Eu am devenit fumator din prostie, in armata.
Posibil sa fi contat putin si influnta maica-mii, cu acel "daca bagi tigara in gura tu mori, ca nu esti ca ceilalti". Cred ca pe undeva am vrut si sa(-mi) demostrez ca sunt ca ceilalti.

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am apucat că eram la o plimbare prin pădure la ţară în Prahova şi alte persoane din grup s-au oprit la o ţigară. Atunci a venit tentaţia pentru unul care a zis că nu va fuma vreodată. Ptiu, erau încă bune "Carpaţi". Iunie sau Iulie 1998.

#51
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Eu m-am lasat cu Defumoxan. Am vazut o reclama la televizor si am zis hai sa incerc, aveam oricum in plan sa ma las de mai mult timp, nu am crezut ca o sa functioneze, dar a functionat. Sunt peste 2 ani de cand m-am lasat. In plus de atunci evit sa beau vreodata prea mult ca nu cumva sa fac prostia sa imi cumpar sau sa cer cuiva vreo tigara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate