Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum v-ați lăsat de fumat?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

 dorin_2k, on 16 octombrie 2022 - 20:37, said:

3 minute/ țigară nu e savoare. Se încălzește filtrul, e "foc automat".

Cand esti "pierdut" in spatiu timp datorita socului nu mai constientizezi ce faci si ajungi sa rupi tigara dupa tigara timp de aproape 4 ore, culmea eram intr-un bar , tin minte ca patronu era satul peste cap de mine acolo ca ii afumam clientii :lol: .

#20
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Dupa 30 de ani de mahoarca, am constatat ca in nici un aeroport din lumea asta nu mai poti sa fumezi linistit. Apoi, toti partenerii de afaceri iti spun, pe limba lor, ca fumatul e permis doar in locuri speciale. Adica la dracu-n praznic. Japonejii-s cei mai tari, au niste custi transparente facute in bataie de joc, intra un singur ins pirpiriu, unde se face coada ca la buteliile lu' Ceasca.
Asa am zis STOP. Mai apoi am constatat cu stupoare ca fumatorii au o duhoare...

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Nu ai cum să te lași de fumat. Poți doar să nu fumezi acum.

#22
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca "acum" inseamna "pana crapi", se cheama ca te-ai lasat.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Am zis din momentul ăsta nu mai fumez.
Prietena mea de atunci a zis: pariu?
Peste douăzeci de ani după încă mai țin pariul. Adică nu fumez.

 Don_Costica, on 16 octombrie 2022 - 20:47, said:

Japonejii-s cei mai tari, au niste custi transparente facute in bataie de joc, intra un singur ins pirpiriu, unde se face coada ca la buteliile lu' Ceasca.
Asta-i de fapt mărinimie.

În Ontario, Canada nu ai voie să fumezi sub nici un fel de structură construită.
Nici măcar sub o copertină dacă este atașată permanent clădirii.
Nu ai voie să fumezi la mai puțin de 7 metri de intrarea în clădire.

#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Așa să fie și la noi!

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 onisifor12, on 16 octombrie 2022 - 20:49, said:

Nu ai cum să te lași de fumat. Poți doar să nu fumezi acum.
Ba poți. Doar sa vrei. Îs exemplu

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Foarte simplu: nu m-am apucat niciodata! :notangel:

Am avut mii de ocazii. Ambii parinti dumau la un moment dat, si cand eram mic, ma trimiteau pe mine dupa tigari (era pe vremea impuscatului, nu ma intreba nici dreq de ce iau tigari, dar gaseam doar ciurucuri romanesti: Marasesti sau Carpati pentru tata (fara filtru), Snagov sau Amiral pentru mama (cu filtru)).

Apoi in liceu fumau mai mult fetele, iar in facultate se fuma in camera ca pe vapor. Dar n-am vrut sa ma apuc. Suportam mirosul de tigara, acum il suport mai putin, dar n-am bagat niciuna in gura. Indiferent pe la ce chefuri am fost si cat am baut.

Insa tata, care fuma 2 pachete de Crapati pe zi, s-a lasat pur si simplu, chiar de ziua lui onomastica (Sf. Ion) si cu vreo 2 pachete in casa. L-a tinut vreo 3 ani, desi mai fuma pasiv cand se intalnea cu cate un prieten fumator. Pana cand a fost o reintalnire cu clasa de liceu. Atunci colegii i-au amintit cum fumau ei in toaleta pe vremea aia, i-a dat cineva o tigara, si de-atunci s-a reapucat. Desi le redusese pana la 1/2 pachet pe zi. Poate pentru ca nu-i placeau tigarile cu filtru, iar cele fara filtru nu se mai gaseau.

#27
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Te-ai lasat pentru ca te-a prins maica-ta si ti-a tras o chelfaneala buna.... la 12 ani nu e bine sa fumezi, asteapta macar pana faci 18 ani,,,

#28
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Fumator inrait, nu puteam dormi daca nu avea tigari in pachet.
Pai prima oara, n-am mai fumat. Pur si simplu, am vrut sa vad ce se intampla. Am luat un pachet nou de tigari si nu l-am mai desfacut. Aveam vreo 24-25 de ani...
A doua oara, pentru sanatate...
Nici prima si nici a doua oara nu am mai baut cafea absolut deloc, altfel n-as fi reusit, de fiecare data am stat mai putin de uin an. Alcool oricum nu prea consumam.

Prima oara m-am reapucat cand m-a amagit sora-mea cu o cafea la inaugurarea propriului bar iar a doua oara intr-un concediu cand, a doua zi dupa cazare, am fost dat afara din camera de hotel pt ca a venise nu stiu ce senator si camera in care stateam eu o voia, nu alta. Normal ca am refuzat si inainte de a da telefonul cu care sa incerc sa rezolv (ca era greu impotriva unui senator) am cerut la bar o tigara si m-am pus la tejghea injurand, unde am descoperit un prieten vechi, care intamplator era senator si venise si el cateva zile cu treburi... N-a mai fost nevoie sa dau telefonul, s-a jurat ca nu voia camera aia. Dar eu am ramas fumand...
Se spune ca suma viciilor e mereu constanta, acum caut nu un motiv, ca pe ala il am, ci o solutie, un viciu cu care sa inlocuiesc fumatul. Tare bine mi-ar prinde, unul ieftin daca se poate...

#29
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
La mine a fost simplu. Nu m-am apucat Posted Image . Nici macar nu am pus tigara in gura vreodata (in afara de cele de guma de cand eram copii Posted Image ), nu am simtit niciodata nevoia, am fost cool si fara Posted Image , si plus de asta, tot timpul am cochetat cu sportul, si inca de mic mi se parea ca nu se impaca bine una cu alta.

Dar am prieteni care s-au lasat. Si imi povesteau ca a fost o decizie de moment, ceva de genul "gata, de acuma nu mai fumez". Unul dintre ei a luat decizia dupa ce s-a pus la masa cu nevasta, si ea fumatoare, si au calculat cati bani dau pe tigari lunar. Si cand au realizat ca dau aproximativ 30% din venituri pe tigari, din momentul ala au spus gata, si gata a fost. Ca motivatie, puneau lunar deoparte banii economisiti, si dupa vreo 6 luni cu banii respectivi au mers amandoi intr-un concediu de doua saptamani in Grecia. Detalii despre cat cheltuiau si ce venit aveau impreuna nu am Posted Image .

#30
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Frica de moarte.
  Acum 7 ani,  la Revelion, am exagerat cu spritul , cu tigarile, cu nesomnul.
Toate astea s-au acumulat.  Pe data de 3-4 ianuarie m-am simtit rau.
Dar rau... Mi-am zis : Gata , pana aici.
   Am purtat un pachet de Kent inceput in borseta cam doua saptamani, drept ispita.
A fost greu, dar nu  m-am atins de el...era un fel de sevraj, cred, nu stiu. Dar am rezistat.
  Frica de moarte, asta a fost la mine.
Fara medicamente, plasturi, tampenii.  Astea n-au valoare .
Am spus ,,NU'' si nu  a fost...au trecut aproape 7 ani. Ma simt foarte bine.
Si am fumat cam 35 ani. Cine stie cum e sa stai la PC noaptea, sa bei cafele si tiutiun, stie.
Vointa !
=============
  Matrk Twain:  Ce mai usor lucru este sa te lasi de fumat.
                         E m-am lasat de sute de ori.

Edited by Topp, 17 October 2022 - 01:22.


#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 dorin_2k, on 16 octombrie 2022 - 21:54, said:

Ba poți. Doar sa vrei. Îs exemplu
Ba nu. Uiți de fumatul pasiv.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 onisifor12, on 17 octombrie 2022 - 01:22, said:


Ba nu. Uiți de fumatul pasiv.
Unde mai e fumat pasiv? Pe o terasă când vecinii de la alta masă fumează? Că loc de fumat in interior nu am mai văzut.
Acum multi au trecut pe IQOS.

#33
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
M-am lăsat acum 6 luni înainte de scumpirile astea. Fumam doar Dunhill albastru sau negru și a ajuns 24 lei un pachet. Ajunsesem la 2 pe zi și nu a mai putut buzunarul. M-am dat pe glo o perioada ca sa rezist și aia a fost.

#34
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Totul a fost chiar de Paste, in 2020. Fumam aproape un pachet pe zi. Uneori, in functie de stare, depaseam...
In Vinerea mare ma apucase o horcaiala si o tuse spurcata, febra, oboseala.... Credeam ca e Covid. Am facut 2 testari... au iesit negative.
A doua zi, sambata, ma calmasem, dar am zis ca trebuie sa incep de undeva... si am decis sa fac tot posibilul sa ma las de sportul acesta.

Asa ca sambata, am mai fumat cateva tigari, ca sa nu imi bruschez intentia, iar de duminica, de Paste, am renuntat complet... fara defumoxan, fara pastile, plasturi, gume, electronice, fara... fara... etc.
In primele luni, cine se apropia de mine era intr-un real pericol...
Au trecut 2 ani si aproape jumatate, dar chiar si acum ma mai arde gatul de o tigara, incerc sa rezist eroic...

Edited by bonygy, 17 October 2022 - 07:05.


#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
ehe... nu sunt fumator dar hai sa va povestesc pataniile mele cu tigarile....

In septembrie 2002 prima zi de liceu... imi cunosc colegii si aflu cu stupoare ca din 12 baieti cati eram in clasa eram singurul nefumator... Colegii mei imi zic ca e imposibil pana la sfarsitul semestrului sa nu ma apuc si eu de fumat... atunci eu am zis ca pariez ca nu o sa ma faca sa fumez... Zilele treceau si eu zi de zi eram cu ei in pauza, toti fumau mai putin eu... Si asa au trecut 4 ani de liceu si eu nu am pus tigarea in gura ca sa castig acel pariu... pariu care nu avea nici o miza, era vorba doar de ambitia mea...
In ultima zi de scoala le-am cerut o tigare pe care am fumat-o si le-am zis: "Vedeti ca nu ati reusit sa ma faceti sa fumez"... Cu siguranta daca nu era acel pariu tampesc ma apucam si eu de fumat cu ei, dar cum sunt o persoana extrem de competitiva si as merge pana in al 9-lea cer sa castig un pariu prostesc, asta m-a facut sa nu ma apuc de fumat.

Ajung la facultate in 2006, aici nici macacar daca as fi vrut sa fumez nu as fi avut bani. Daca nu as fi luat bursa nu as fi avut bani de mancare, dar de tigari....

Prin 2010 dupa ce termin facultatea, ne intanlim toti colegii de facultate la o cafea/bere... eu inca nu ajunsasem la locul stabilit, ma suna o fosta colega de facultate sa ii cumpar un pachet de tigari... ea mi-a zis sa ii cumpar un Kent Click si eu i-am cumparat un Kent 8 (asta am inteles eu in telefon). Cand am ajuns mi-a zis ca ca nu fumeaza asa ceva... am pastrat eu pachetul pe care l-am fumat in aprox 1 an.... cand mergeam la un chef imi aprindeam si eu o tigarea asa...

Din ianuarie anul asta am inceput sa cumpar actiuni la bursa de banii cat da un fumator pe tigari intr-o luna.... deci luna de luna cand imi intra salariu de 200$ (dolari nu euro) cumpar SP500. Am zis ca 20 ani nu o sa ma ating de acei bani... Daca peste 20 ani acei bani nu o sa valoreze nimic ma impac cu ideea ca as fi fost fumator si i-as fi dat pe tigari...

#36
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006
Brusc.
Cu raritul nu merge

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate