Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum v-ați lăsat de fumat?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Cum ați reușit să vă lăsați de fumat?
Eu, din... întâmplare. Adică mă mai lăsasem de 2 ori, intenționat, dar mă reapucasem de fiecare dată după vreun an. Neintenționat m-am lăsat că s-a întâmplat să nu mai fumez 2 săptămâni (nu eram fumător înrăit, adică un pachet mă ținea de la 4 la 7 zile) și am zis că tot nu am mai fumat, să mă las. Asta a fost prin Aprilie sau Mai 2010 (acum suntem pe 16 Oct. 2022).
Efect advers: am devenit foarte intolerant la mirosul ce se impregnează în tine. Ieri am fost într-un loc unde era teoretic și loc de nefumători, dar se lăsa deschisă ușa la fumători și acum trebuie să spăl toate hainele cu care am fost ieri.   :notangel:    Și probabil nici nu mi-am mai ținut greutatea în frâu.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Pai nu mai sunt locuri publice inchise in care se fumeaza. Nu te mai duce unde se incalca legea. Si da-i in gat si la politie.

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Get a job!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Simplu.
După 25 de ani de fumat, la sfârșit am ajuns la 2 pachete de Pall Mall albastru/ zi, NU am mai cumpărat țigări și așa m-am lăsat. 3 luni nu am mai iești din casa cu băieții, apoi 3 ani am tot visat că fumez.
Am deja 13 ani fara niciun fum.
Avusem înainte încă 2 tentative de pasare. Una chiar de 9 luni.


#5
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Eu nu prea pot sa stopez fumatul, ii prea puternica dependenta in cazul meu, cel mai mult fumez cand am zile libere si ma plictisesc, acasa fumez chiar si 40 de tigari rulate la mana. La munca fumez cam 10 pe noapte pentru ca am timp berechet, cand nu ies la fumat la munca stau pe canapea si vapuiesc.
Am avut o tentativa de a ma opri de fumat , cam 3 luni am fost pe vape, dar am avut parte de o stire nasoala si am dat-o inapoi pe fumat.
Fumez de 7 ani .

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
M-am lasat de aproape 20 de ani de la un pachet pe zi.

Interesant e ca la "stiri nasoale" nu azvarl repede tigara in bot. Si nici spirtoase.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
fumator de un pachet pe zi, mi-am adunat "fortele" am si n-am mai pus tigara in gura. nu exista cale de mijloc cu tigara daca ai fost fumator serios.

#8
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

 abac, on 16 octombrie 2022 - 19:50, said:

M-am lasat de aproape 20 de ani de la un pachet pe zi.

Interesant e ca la "stiri nasoale" nu azvarl repede tigara in bot. Si nici spirtoase.
Depinde si de firea persoanei care primeste vestea nasoala, eu cand a trebuit sa-l inmormantez pe taicamiu, in ziua respectiva am fumat fix 4 pachete de tigari in mai putin de 4 ore si nu exagerez, intrau in mine si nu le simteam sub nici o forma , eram pe alta lume efectiv.
Ma gandeam sa opresc fumatul in stil "cold turkey" dar tot ma reapuc eu de fumat, motive si motive care ti le sugereaza encefalul...
Poate intr-o zi cu soare am sa le arunc .

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Stefane, tema asta s-a dezbatut de cel putin 1001 ori pe forum.
Da' raspund si a 1002-a oara:
In decurs de 4 zile (in 2004, aprilie). Fumam minim 2 pachete zilnic.
Inca nu pot afirma ca m-am lasat. Insa de atunci n-am mai pus tutun in gura Posted Image

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
4 pachete in 4 ore?
O țigară la 3 minute? Nu e fumat ăla. Imposibil o țigară in 3 minute, non stop 4 ore.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Infarct!
Salvare, internat, dezbracat ca un bebe, ras, acoperit cu un cearceaf (te si gandesti oare cand il trag peste cap?), si dupa un timp un nene medic care a varat ceva in mine mi-a spus ca am stent in inima! Sincer, nu prea stiam in care lume sunt...
Apoi pe etajul 7 de la C.C. Iliescu, am aflat ca toti pacientii erau fumatori. Niciun nefumator...
Cred ca este un stimulent foarte bun.

Edited by adip1962, 16 October 2022 - 20:06.


#12
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

 dorin_2k, on 16 octombrie 2022 - 20:01, said:

4 pachete in 4 ore?
O țigară la 3 minute? Nu e fumat ăla. Imposibil o țigară in 3 minute, non stop 4 ore.

Ma subestimezi , de cand am postat aici, am bagat deja 3 tigari.... cand ma voi muta din apartament trebuie neaparat sa varuiesc peretii, din alb s-au facut galbeni .
Ma rog nu zic cu mandrie ci cu dezgust ca sunt fumator inrait... :(

#13
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu am mai pus mana pe tigara si mi-a trecut.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
M-am imbolnavit de rinichi...ma rog, nu imbolnavit, am avut ceva pietre si mi-a dat dr. niste pastile, nu mai retin ce anume, vreo 3 feluri. Cum incercam sa fumez mi se facea rau, da' rau nu gluma. Le-am rarit ( de la 40 de Marlboro rosu pe zi) pana cand in februarie 2013 m-am lasat de tot. Mai fumez cate un trabuc din cand in cand, dar asta e tot.

De baut am 16 ani de cand beau, cred, o data pe an, uneori nici atat.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am făcut infarctul DUPA 10 ani de când mă lăsasem de fumat. 0are daca fumam in continuare îl făceam mai reped

#16
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
tre sa ai coae ..... sa fii hotarat  , in momentul cand ai zis  gata  ....e gata

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Ma dureau plamanii (ma rog, tevile cu aer). Aveam zile cand nu fumam decat una pe WC, dar la baute radeam un pachet+. Mi-am facut CT toracal, a iesit bine - insa am auzit-o pe doctorita spunand ca e satula de ce vede zilnic. M-am lasat dupa 27 de ani si-mi pare rau ca n-am facut-o mai devreme.

Edited by __Dan__, 16 October 2022 - 20:31.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Evonxxx, on 16 octombrie 2022 - 20:25, said:



Ma subestimezi , de cand am postat aici, am bagat deja 3 tigari.... cand ma voi muta din apartament trebuie neaparat sa varuiesc peretii, din alb s-au facut galbeni .
Ma rog nu zic cu mandrie ci cu dezgust ca sunt fumator inrait... :(
3 minute/ țigară nu e savoare. Se încălzește filtrul, e "foc automat".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate