Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Câte locuri de veci pot avea

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare tuturor!
Am o nelămurire și sper ca cei mai documentați decât mine, mă pot ajuta cu un sfat!
Subiectul este următorul:
Mama mea a decedat în luna februarie anul curent. Părinții mei neavând încă un loc de veci al lor, am fost nevoiți să apelăm la cineva care avea un singur loc de veci. Mama a fost înmormântată în acel loc de veci, iar zilele următoare va urma să facem actele de donare al acestui loc de veci.
Inițial am dorit să trec locul de veci pe numele meu (unicul fiu al decedatei). Menționez că tatăl meu este in viață.
Am decis să trec de pe acum acest loc de veci pe numele meu, pentru ca mai târziu să nu mai fiu nevoit să umblu după alte acte de schimbare a numelui, de pe numele tatălui, pe numele meu. Până aici, totul ar fi ok, însă soția nu ar vrea ca acest loc să ne rămână nouă, iar peste ani și ani, noi să fim înmormântați in același loc cu părinții mei! Așadar am fi de părere, ca in afară de acest loc, să ne procurăm încă un alt loc de veci care să fie folosit pentru noi atunci când nu vom mai fi!
Întrebarea este:
Dacă în prezent, voi fi cel care primește acest loc de veci unde este mama înmormântată, legea îmi permite să mai primesc/procur/cumpăr încă un alt loc de veci, fiind deja concesionar pentru locul de veci al mamei? Sau mai bine zis, câte locuri de veci pot avea pe numele meu? Și dacă se poate să am două locuri de veci, aș putea avea în două cimitire diferite în același oraș?

#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Daca este vorba de cimitir ortodox aflat in administrarea unei parohii, conf. Art 25 alin2 din "Regulamentul cimitirelor din BOR"  :
"Este interzisa atribuirea a mai mult de un loc de inmormantare in folosinta nelimitata ( cu cel mult 3 morminte) aceluiasi/acelorasi titular/titulari in acelasi cimitir.

Acum referitor la problema ta; Nu stiu cum poti ingropa (cu acceptul titularului dreptuluii de concesiune) pe mama ta ( cazul de fata) si sa iei locul acela. Poate daca mergeti impreuna cu titularul la administratorul cimitirului, titularul renunta in timp ce voi faceti cerere de atribuire la acel loc.

Poti face actul pe numele tatalui. Dupa decesul lui, aveti dreptul mostenitorii la acel loc  pana la rude de gradul IV cu actul trecut prin masa succesorala.
Acum tu daca ai deja un loc, luat separat, nu cred ca administratorul iti va refuza dreptul de concesiune mostenit unde sunt inmormantati parintii tai ( asta chiar daca mai ai un loc de veci pe numele tau si daca nu mai ai frati sau fratii renunta toti in favoarea ta).

Edited by MKdens24kw, 12 October 2022 - 17:43.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
In cimitirele statului un singur loc de veci. In cele private fara numar.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu am două. Dar nu „de veci” ci doar ptr 25 de ani.
Primăria nu-mi va mai da altul dar pot să cumpăr dreptul de folosință de la altcineva.
Vezi aici: https://www.okazii.ro/locuri-de-veci/

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi la Marioara Zavoranu, ea le avea cu cimitirele...

In alta idee, de ce nu va puneti in plan sa apelati la crematoriu? La modul serios.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostLex404, on 12 octombrie 2022 - 17:55, said:

In alta idee, de ce nu va puneti in plan sa apelati la crematoriu?
E mult mai scumpă incinerarea decât înmormântarea!

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Asta vinde mai multe la pachet, vin chiar si cu locatari, sa nu zica gura satului ca stau locurile degeaba

https://www.okazii.r...odox-a222077852

View PostMircel, on 12 octombrie 2022 - 17:56, said:

E mult mai scumpă incinerarea decât înmormântarea!

O fi mai scumpa, dar te scuteste de o gramada de alte belele long term.

View PostMircel, on 12 octombrie 2022 - 17:56, said:

E mult mai scumpă incinerarea decât înmormântarea!
888 lei, am verificat acum. E pret prin lege. Cu tot pachetul cu imbalsamare, toaletare, prosoape, sicriu, perne, orare (habar n-am ce-s alea), urna, servicii, etc vreo 6000 de lei.

Edited by Lex404, 12 October 2022 - 18:02.


#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Poate unii vor inmormantare crestineasca....cu popa, pomeni etc. Incineratii nu beneficiaza de asa ceva, cel putin la ortodocsi, iar la catolici cu anumite conditii.

Edited by dan1980_25, 12 October 2022 - 18:48.


#9
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Asculta la un mos ultraordodox: dupa ce crapi, intri in circuitul trofic al naturii. Daca sufletul a scapat, se cheama ca ai avut noroc. Dar... trupul mort e doar o carcasa plina de piele si oase, care se deterioreaza foarte repede, asa ca lumea ramasa trebuie sa scape rapid de el. Groapa, apa, foc... whatever.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Problema pleacă de la refuzul soției de a fi înmormântată acolo.Are vre un motiv întemeiat? Poate nu știe, dar când va fi înmormântată ea va fi moarta, deci nu înțeleg de unde aceste orgolii stupide, as zice eu.
Pune locul de veci pe numele lui taica tu și asta e, i ai închis gura și ai liniște în casa.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMircel, on 12 octombrie 2022 - 17:56, said:


E mult mai scumpă incinerarea decât înmormântarea!
E 1100 de exemplu, incinerarea la București.
Cu banii ăștia Popa te duce pana la magazinul din colt și te lasă acolo.

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
In alta zona  cu 1100 lei te duce popa de 6 ori pana la cimitir si-ti face 6 slujbe.

Edited by dan1980_25, 12 October 2022 - 19:04.


#13
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
se concesioneaza un loc de veci pe care se construieste un cavou cu 3 locuri in jos.eu am luat 2 locuri de veci alaturate si am construit un cavou cu doua intrari (placi)3 locuri fiecare total 6 pt familie .parinti noi,copii.legea da voie ca dupa perioada legala se poate inmorminta un alt decedat in acelasi locas cu bunic etc.

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
La lipoveni (Jurilovca), in aceeasi groapa gasesti 2-3 generatii, se ingroapa unii peste altii. Eu ii admir, au ajuns sa fie familii intregi impreuna dincolo de moarte.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMircel, on 12 octombrie 2022 - 17:56, said:

E mult mai scumpă incinerarea decât înmormântarea!
Mai ales de cand s-a scumpit gazul... ca sa fiu cinic Posted Image

View PostDon_Costica, on 12 octombrie 2022 - 19:47, said:

La lipoveni (Jurilovca), in aceeasi groapa gasesti 2-3 generatii, se ingroapa unii peste altii. Eu ii admir, au ajuns sa fie familii intregi impreuna dincolo de moarte.
La Bellu unde avem "locul familial" (1) de prin anii 60 sau asa ceva, sunt 3 nivele si daca trec cei 10 ani si nu e loc, se deshumeaza nivelele de mai jos. Locurile in general sunt "de veci" doar in teorie, in practica sunt concesiuni.

View Postslai, on 12 octombrie 2022 - 18:53, said:

E 1100 de exemplu, incinerarea la București.
Asa e dar mai sunt taxe de transport si funerare diverse care se aduna.

Edited by andreic, 12 October 2022 - 21:39.


#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Dar macar astea nu pot fi tranzactionate pe lumea cealalta? Adica nu-i normal sa te gandesti sa ai macar o casa de vacanta, ceva?

#17
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
as zice ca esti intre ciocan si nicovala. Mai devreme sau mai tarziu o sa mostenesti locul de inmormantare unde e inmormantata mama ta acum. Ce o sa faci? O sa-l accepti si superi sotia (nu uita: "happy wife, happy life") sau o sa dai la groapa comuna osemintele parintilor? O solutie ar fi sa gasesi niste locuri de inmormantare in localitati mai mici unde regulile sunt mai maleabile si sa fiti inmormantati voi acolo sau sa-i mutati pe parinti tai acolo.

#18
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Ca tot este subiectul asta despre morti si proceduri, am si eu o nelamurire.
Eu nu cred in nimic, nu cotizez la nici o secta, religie, grup, partid, etc.., si totodata nu am nici o ruda.
Am doar doua pisici salvate din strada, care sper sa moara inaintea mea (eu pot sa traiesc fara ele, dar ele nu se descurca fara mine, mai ales ca sunt inchise in casa).
In cazul meu, mie cine imi da foc, sau ce fac autoritatile cu mine dupa ce ma imput?
Ce se intampla cu bunurile mele dupa moartea mea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate