Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cineva mi-a spart contul de instagram

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Timotey8

Timotey8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2022
Azi pe la amiază îmi trimite o persoană pe care o cunosc mesaj pe instagram, ca daca pot să o ajut cu ceva link, pe care doar eu și încă ceva prieten de-al ei o să-l primim, ok am zis că o să aju și după câteva min. imi vine un sms cu un link, nu știam că și ei(persoanei respective) îi fusese spart contul și am copiat link-ul fără ca să-l deschid și l-am trimis, doar atât, nu l-am accesat, după care primesc email că adresa de email de la instagram a fost schimbată și brusc mă deconectează după instagram, dupa care am încercat să mă conectez cu nr. de telefon, cu numele de utilizator, dar nu mai mergea pentru că el schimba-se și nr. de tel. și emailul.

Va rog foarte foarte frumos dacă știți careva, mă ajutați va rog să-mi recuperez contul.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca sa raportezi contul catre Instagram...

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,259
  • Înscris: 01.12.2001
SMS de la cine a venit?
Cum ai retrimis linkul și către cine?
Acel link ce era o confirmare pt schimbarea datelor contului.
De ce nu l-ai accesat? Vedeai că e confirmarea schimbării mailului și numărului de telefon.

Degeaba îți raportezi fostul cont. Daca ăla nu face nimic suspect acum...rămâne cu el.
Va trimite mesaje și în numele tau să obțină alte conturi.
Apoi, după ce are destul conturi va putea face ceva dubios. Poate chiar îți va cere ceva cripto să îți dea contul înapoi.

Ce sa faci? Uita de el și fă altul.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cum se poate securiza contul astfel incat sa evitam astfel de situatii ? Exista/ajuta posibilitatea verificarii in doi pasi pe Instagram ?

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Poti sa eviti astfel de situatii prin a fi precaut, nu dai click pe linkuri aiurea, si nu trimiiti linkuri aiurea.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
2FA. Authenticator de la Microsoft folosesc eu. Nu cred ca poate trece de pasul asta.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Daca il cunosti si ii stii numele si prenumele poti sa incerci sa ii faci o plangere penala. Sau sa il inviti la o cafea sa il ,,feliciti".

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 baribalu, on 12 octombrie 2022 - 08:00, said:

Daca il cunosti si ii stii numele si prenumele poti sa incerci sa ii faci o plangere penala. Sau sa il inviti la o cafea sa il ,,feliciti".

Ce plangere penala sa faca... probabil si contul "prietenului" era furat cu ceva timp in urma...

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
subforumul fiind despre securitatea IT, vă mai zic odat': securitatea este-n creierul nostru!
dacă nu-l folosim, degeaba se chinuie specialiștii să facă ceva...

țineți minte, odat' și-odat': mereu hoții sunt înaintea polițiștilor cu un pas!

#10
Rmdvleg

Rmdvleg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.03.2022
E pierdut, asa am patit si eu cu facebook-ul, am reusit sa iau legatura cu ei si mi-au spus ca nu mai au ce sa faca, si mi-au mai si atras atentia ca de multe ori tot v-am zis sa va puneti mai multi pasi de securitate...

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu ar fi (macar cu un pas inainte) nu ar mai exista hoti...

Edited by GlCA_Contras, 12 October 2022 - 09:38.


#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Ti l-ai spart singur...sau mai pe romaneste l-ai oferit pe tava alua de a incercat sa ti-l fure... Bravos si la mai mare

#13
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
pun pariu ca acel SMS e de la instagram pentru "recuperare date de logare". multi isi dau intre prieteni conturile si uite asa, din rea vointa, asa zisii prieteni te elibereaza de conturile tale la site-urile de socializare. aici nu cred ca situatia e reala, dar in general, se intampla.
mai impartasiti prietenilor conturile voastre chiar si cele bancare, nu, niciodata nu o sa dati de belea... in concluzie: fereste-te de prieteni...

#14
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

 robert23mg, on 12 octombrie 2022 - 07:34, said:

Poti sa eviti astfel de situatii prin a fi precaut, nu dai click pe linkuri aiurea, si nu trimiiti linkuri aiurea.

Mai folositi si creeierul cand puneti mana pe smartphone! De aia s-a umplut FB&comp de gunoaie!

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 daniel21, on 12 octombrie 2022 - 07:25, said:

Cum se poate securiza contul astfel incat sa evitam astfel de situatii ? Exista/ajuta posibilitatea verificarii in doi pasi pe Instagram ?
De o groaza de ani. Pentru serviciile/conturile/aplicatiile care suporta recomand Authy - nu SMS/mail pentru codul 2FA.

Dar nicio metoda nu e sigura 100%, pentru ca in functie de persoana care detine si persoana care incearca, tot se pot sparge prin diferite metode.
Trebuie avut grija. Ce pare spam in mesaje/mail/persoane necunoscute, nu accepti/trimiti nimic ce poate compromite contul, chiar si cele care par oficiale trebuie verificate, 2FA activ, nu te loghezi pe device-uri necunoscute, te uiti cu atentie la reteaua folosita daca e WiFi si necunoscuta, ai grija in general la orice link/mail/sms mai ales cu linkuri sau "amenintari" care in final sunt metode de a merge din pas in pas pana la a da acces altora in conturi/pc/etc. Cateodata e simplu si rapid, altadata sunt mai multi pasi si nu pare ca se intampla nimic initial, cateodata nici nu stii ca nu e pe fata sau fac ceva odata ce au acces.

Trebuie verificat si tratat totul ca si cum poate fi fals/rau/etc, si nu invers ca si cum totul e bine ca nu pare nimic suspect initial.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O metoda de SCAM veche de la inventarea INSTAGRAM.
Fa o fapta buna si anunta public undeva, cumva , pe retele.... ca acela nu mai este contul tau si a fost furat.
De luat inapoi nici o sansa.
Se poate intampla ca sa fie trimise diverse mesaje de sponsorizari de pe acel cont catre toti prietenii, si poate alti gusteri sa o ia de buna si sa trimita bani sau la fel sa-si cedeze contul ca prostii.

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
La ce foloseste instagramul asta in afara de a sharui poze cu prietenii?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exista si o alta posibilitate de atac asupra unei platforme - piratezi pluginuri.
Defapt e cea mai utilizata metoda.
Multi instaleaza pluginuri in Facebook, Instagram, Twitter, ptr diverse scopuri, unele sunt jocuri, dar dupa ce le folosesc uita sa le scoata din setari. Si alea raman cu derpturi de postare pe contul tau, de a trimite DM-uri sau mai stiu eu ce, in functie de dreptuile solicitate la instalare.

E suficient sa spargi un astfel de plugin si ai acces la o groaza de conturi fara sa ai nevoie sa le stii parola.
Multi folosesc asta doar ptr SPAM, dar poate fi folosit si ca sa trimiti DM-uricuiva de genul primit de initiator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate