Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Folosirea excesului de energie PV pentru piroliză

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.youtube....nPWuHO3uy7SXXPw

Tipul acesta are un canal foarte interesant: A construit un reactor de piroliză bazat pe mai multe magnetroane care funcționează în paralel. Astfel energia se duce direct în materialul din care se dorește a se face piroliză. Rezultă 3 produse: Cărbune, fracție lichidă și fracție gazoasă.
Cărbunele se poate folosi direct pentru încălzire în timp ce combustibilul lichid se poate folosi cel mai probabil direct într-un generator diesel. Gazul merge foarte bine într-un generator Otto. Generatoarele pot fi folosite, evident în cogenerare. Ar rezolva problema cu excesul de energie vara vs. deficitul din iarnă.

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
si problema poluarii ar trebui sa o rezolve altii

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Cu surplusul de energie se pot umple bazine de acumulare construite pe deal. Verde->verde. Sau poti trece vara in regim de mentenanta centralele pe combustibil fosil/nucleare/hidro. Exista - deja - atat exces de energie din PV??

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
tu realizezi ce randament au un generator Diesel respectiv OTTO, care folosesc combustibil cu compozitie incerta? cat o fi motorina de neagra, totusi e un produs de distilare.
nu suntem deloc in america anilor 1900 cand mergea orice, oriunde, oricum...

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Foarte ecologic :naughty: Imi aduce aminte de tipul cu Tesla, care mergea cu generatorul in portbagaj ca sa nu ramana in "pana prostului" :P

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 pexic, on 10 octombrie 2022 - 20:17, said:

si problema poluarii ar trebui sa o rezolve altii

Ar fi frumos să vezi că omul face totul în circuit închis. De aceea am postat link către canalul lui.

 strongsss, on 10 octombrie 2022 - 20:25, said:

tu realizezi ce randament au un generator Diesel respectiv OTTO, care folosesc combustibil cu compozitie incerta? cat o fi motorina de neagra, totusi e un produs de distilare.
nu suntem deloc in america anilor 1900 cand mergea orice, oriunde, oricum...

Distilarea fracției superioare (gazolină) este foarte ușor de făcut, ai nevoie de un bazin, o serpentină trecută printr-o găleată cu apă și sub bazin o plită cu inducție. Rămâi cu motorină în bazin. Deși într-un motor diesel de generație mai veche arzi combustibilul rezultat cu totul. Un ChangFa chinezesc ar trebui să ardă fără probleme combustibilul și e din anii noștri, nu de la 1900 toamna.

 pufonel, on 10 octombrie 2022 - 21:17, said:

Foarte ecologic Posted Image Imi aduce aminte de tipul cu Tesla, care mergea cu generatorul in portbagaj ca sa nu ramana in "pana prostului" Posted Image

Și acum spune-ne și care este legătura cu subiectul.

Edited by benis, 10 October 2022 - 21:29.


#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu stiu cum face tipul cu microunde, am sa ma uit maine.

Insa ca idee de energie in - energie out, treburile stau cam asa:

Dintr-un kg de plastic (polietilena) ramane cam 80% combustibil, sau 75% daca este polipropilena.

Consumul de energie pentru piroliza unui kg de plastic este undeva la 400-450wh.
Rezultatul lichidului(fara sa mai calculam ca folosim si gazul) de 0.8L este undeva la 7KWh

Daca vrei sa fii evreu, poti sa aduni si gazul, dar momentan nu il lua in considerare.
Daca ai timp sa-ti faci un "reactor" de piroliza pt plastic si sa folosesti PV, da, e ok.

Insa piroliza plasticului este profitabila si fara PV.
Doar sa ai materie prima.

Cu cat plasticul este mai dur, cu atat "profitul" este mai mic.
Cel mai profitabil este cu pet-uri, pungi, ambalaje.

Da, poluarea nu o mai luam in calcul.
Dar pe frigul asta, putem sa amanam sa ne gandim la poluare pana la vara cand vine canicula.

un link pentru cifrele de mai sus
https://www.research...tics_into_Fuels

cifrele lor sunt mai optimiste, dar niste discutii pe stackexchange spun ca sa scadem un 5-10%
indiferent, daca ai plastic, da-i inainte.
arzi lichidul la iarna in... ce gasesti.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 __Dan__, on 10 octombrie 2022 - 20:23, said:

Cu surplusul de energie se pot umple bazine de acumulare construite pe deal. Verde->verde. Sau poti trece vara in regim de mentenanta centralele pe combustibil fosil/nucleare/hidro. Exista - deja - atat exces de energie din PV??

Au fost chiar ani în care prețurile la energie pe bursă la nemți au devenit negative. Soluțiile menționate de tine nu sunt aplicabile la nivel individual și nu peste tot se pot construi suficiente lacuri de acumulare.

 victor29cr, on 10 octombrie 2022 - 21:28, said:

Consumul de energie pentru piroliza unui kg de plastic este undeva la 400-450wh.
Rezultatul lichidului(fara sa mai calculam ca folosim si gazul) de 0.8L este undeva la 7KWh


Foarte interesante informațiile însă la nivel de amator nu atingi acel randament. În plus, randamentul de conversie în energie electrică este pe undeva pe la 30% la nivel de amator. Fără PV s-ar putea să nu fie așa rentabil.
În loc de plastic merge și biomasă. Și din aia am la mine la greu. Atunci dispare și contraargumentul cu poluarea, că arzi direct biomasă sau că arzi subprodusele apărute după piroliză e tot una.

Cât despre poluarea generată cu plasticul, arderea produselor rezultate nu are cum să genereze mai multă poluare decât a arde direct cărbune sau biomasă. Atâta timp cât produsele generate nu se eliberează în mediul înconjurător, este cea mai elegantă soluție de a scăpa de deșeuri.

Nu este bine să arzi ulei ars - arderea acestuia produce gaze cancerigene. Dar aia e altceva. Eu personal am renunțat la ideea aia.

 victor29cr, on 10 octombrie 2022 - 21:28, said:


indiferent, daca ai plastic, da-i inainte.
arzi lichidul la iarna in... ce gasesti.

Iarna asta din păcate nu sunt șanse pentru mine, sănătatea nu îmi mai permite să fac nimic. Să vedem în anii ce urmează.

Sper totuși ca această discuție să inspire și pe alții. Reactorul făcut cu magnetroane este mult mai simplu decât unul clasic.

Edited by benis, 10 October 2022 - 21:43.


#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 benis, on 10 octombrie 2022 - 20:10, said:

un reactor de piroliză bazat pe mai multe magnetroane care funcționează în paralel. Astfel energia se duce direct în materialul din care se dorește a se face piroliză.
  Procesul de piroliză este un proces endoterm și se realizează într-o incintă închisă, fără oxigen sau cu aport scăzut de oxigen. Deoarece este un proces endoterm, este necesară o cantitate considerabilă de energie pentru a atinge temperaturi ridicate necesare volatilizării.
El poate fi realizat si FARA multe magnetroane.
Intreaga discutie este bazata pe aceste multe magnetroane si a faptului ca principiul de functionare a acestora este o enigma pentru cei mai multi indivizi.
Elimina magnetroanele si ajungi la problemele discutate si razdiscutate cu alte opcazii.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 benis, on 10 octombrie 2022 - 20:10, said:

Tipul acesta are un canal foarte interesant: A construit un reactor de piroliză bazat pe mai multe magnetroane care funcționează în paralel. Astfel energia se duce direct în materialul din care se dorește a se face piroliză. Rezultă 3 produse:
E interesant si multa lume il apreciaza pentru ideea de a produce combustibil din reciclabile. Eu am o intrebare simpla... ce anume face cu magnetroanele avand in vedere ca ele afecteaza moleculele dipolare si asa produce incalzire, mai exact incalzeste apa intrucat molecula se orienteaza dupa fluxul EM... plasticul nu contine apa din cate stiu Posted Image

Edited by andreic, 10 October 2022 - 22:04.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Da, foarte pertinente observațiile.
1. omul înainte de a iniția procesul, înlocuiește aerul cu un gaz inert.
2. Magnetroanele au rolul de a simplifica designul.
3. Omul folosește un pic de cărbune pentru a iniția reacția. În momentul în care apare deja cărbune, reacția se întreține singură. Deși la ultimul reactor cu 3 magnetroane, nu mai este necesar cărbunele, probabil din mici imperfecțiuni apar zone de conducție care absorb microundele. Dar ajută..

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 andreic, on 10 octombrie 2022 - 22:03, said:

E interesant si multa lume il apreciaza pentru ideea de a produce combustibil din reciclabile. Eu am o intrebare simpla... ce anume face cu magnetroanele avand in vedere ca ele afecteaza moleculele dipolare si asa produce incalzire, mai exact incalzeste apa intrucat molecula se orienteaza dupa fluxul EM... plasticul nu contine apa din cate stiu Posted Image
Din ce vad, PE si PP contin apox 3% apa.
Insa nu cred ca este deajuns, probabil secretul este in detalii.

Din ce spune el, pur si simplu adauga carbon de la reactiile trecute, cum ca ar ajuta piroliza deoarece o sa se incalzeasca foarte mult.
Mai aduaga argon, dar spune ca merge si hidrogen sau co2, la fel, ajuta piroliza. Asa elimina si oxigenul din reactor, spune el ca este important.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
eu n-am spus ca nu se poate. eu te-am intrebat, din prima, care este randamentul acestor transformari ale energiei. dincolo de randamentul mic al unui motor cu ardere interna, orice fum negru insamna gaze incomplet/aiurea arse, deci randament si mai mic.

 benis, on 10 octombrie 2022 - 21:27, said:

Distilarea fracției superioare (gazolină) este foarte ușor de făcut, ai nevoie de un bazin, o serpentină trecută printr-o găleată cu apă și sub bazin o plită cu inducție. Rămâi cu motorină în bazin. Deși într-un motor diesel de generație mai veche arzi combustibilul rezultat cu totul. Un ChangFa chinezesc ar trebui să ardă fără probleme combustibilul și e din anii noștri, nu de la 1900 toamna.


#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Depinde de motor, cele industriale au randament de 50%, cele casnice mai ieftine 30%.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
si, la randamentele astea, merita investitia? ca despre asta-i vorba!

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Randamentul nu este așa de important având în vedere că vorbim de energie solară care altfel s-ar pierde, neputând fii stocată.
Randamentul este doar pentru energia electrică, restul se pierde în căldură care poate fi recuperată pentru apă caldă sau încălzire. Deci randamentul total e pe undeva pe la 85-90%.

În plus, energia vine din plastic în sine și deci energia electrică e doar o fracție din energia totală din combustibilul rezultat. Calculat așa, după cifrele colegului victor29cr, randament electric- electric ai 300%. (Nu e reandament supraunitar, doar că energia rezultată vine preponderent din hidrocarburile "îngropate" în plastic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate