Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Activare office cheie electronica dupa 20 zile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Mi-am cumparat un office online si din pacate acolo scria ca se activeaza in maximum 20 zile de la cumparare. Nu am avut cum sa-l activezi si acum nu mai merge. Exista oare vreo posibilitate de a-l activa? Multumesc!

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Ai incercat si nu merge? Trimite email la magazinul de unde l-ai cumparat, explica-le situatia si, daca sunt seriosi, iti vor da un cod nou de activare.

#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Nu merge. Am sunat si mi-au spus ca trebuia sa le spun inainte ca nu pot activa... Deci am pierdut banii. nu sunt multi vreo 30 si ceva de lei

Edited by justice22, 10 October 2022 - 10:43.


#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
In general aceste key sunt luate cu carduri furate. De asta si ideea de a activa imediat dupa cumparare. Trece ceva timp si banca blocheaza acele tranzactii. Office la 30 lei ? nu crezi ca e ceva putred acolo ?

#5
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Sunt cumparate de pe un site de incredere. Licente digitale care se activeza o singura data

Edited by justice22, 10 October 2022 - 11:03.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca e de incredere te rugam sa lasi aici site-ul, poate vor si altii o licenta de asta.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Alea nu sunt 100% legale oricum ar fi.

Ori sunt chei luate cum s-a zis mai sus, ori sunt licente de volum ( furate sau "date" ) ori sunt licente refurbished...

O licenta electronica pe bune costa  de cel putin 5-6 ori mai mult si e valabila permanent. Poate fi refolosita si se reactiveaza fara probleme si dupa 2-3 ani.

Am zis 5-6 ori ca ocazional poti gasi oferte la asa eva pe bune ( am cumparat deja de 2 ori )
Altfel e 10-20 de ori.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 11:01, said:

Sunt cumparate de pe un site de incredere. Licente digitale care se activeza o singura data
Nu exista licenta (mai ales la Microsoft) care sa te conditioneaza la activare intr-un anumit numar de zile, sau cel putin eu nu am auzit.

Am cuparat zeci de licente de la Microsoft pentru diferite aplicatii , inclusiv office si Windows, atat de pe site ul Micreosoft cat si de pe diferite sit uri partenere (gen Amazon )...niciodata , dupa trimiterea Key de licenta , nu  m a conditionat sa o activez in x zile.

Nu stiu de unde ai luat o si cine ce fel de licenta e, dar , parerea mea, ceva nu e in regula cu ea. Nu asa se procedeaza la Microsoft.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai probabil daca nu a folosit-o, magazinul a revandut-o daca avea posibilitate sa vada ca nu a fost folosita.

Posibil o licenta de volum.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 10 octombrie 2022 - 11:56, said:

Cel mai probabil daca nu a folosit-o, magazinul a revandut-o daca avea posibilitate sa vada ca nu a fost folosita.

Posibil o licenta de volum.
pai si de unde stie magazinul (exceptie facund cel oficial Microsoft) ca acea licenta s-a activat in baza de date cu licente a lui Microsoft ? Nu cred ca are un magazin oarecare acces la asa ceva.

Daca magazinul e pocnitoare, atunci da, se paote sa o fi re-vandut, dar cred ca au mers la ghici, daca tine bine daca nu , nu

Licenta (codul , sau Key cum i se zice) e unic...l-am cumparat si cu cu asta basta. Nu ti l mai ia nimeni. Sunt retail (le poti muta de pe o palca pe alta) sau ...nu imi vine acum cum ii zice lu aia care se leaga strict de placa de baza si acolo moare (teoretic , ca am auzit cazuri care au putut sa le schimbe pe alte placi cu ajutorul Microsoft)

#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Cica nu e transmisibil. Nu vreau sa dau link sa nu se para ca fac reclama dar se pot gasi in orice magazin cunoscut de la noi sau direct google

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu dai link - zi numele firmei/site-ului si atat.
E reclama, da negativa. Se poate accepta ca sa stim sa ne ferim.

View Postcuculea, on 10 octombrie 2022 - 14:05, said:

pai si de unde stie magazinul (exceptie facund cel oficial Microsoft) ca acea licenta s-a activat in baza de date cu licente a lui Microsoft ? Nu cred ca are un magazin oarecare acces la asa ceva.

Pai daca e o licenta de volum e posibil sa stie.
Ca alea nu se activeaza pe serverele Microsoft ci pe servere locale ale celor care cumpara licentele de volum. Serverele alea se activeaza la Microsoft oata la 6 luni.
Daca magazinul e cel care a cumparat licentele de volum de la Microsoft, serverul e la el. Si stie cate PC-uri sunt activate cu cheile lor.

#13
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 14:14, said:

Cica nu e transmisibil. Nu vreau sa dau link sa nu se para ca fac reclama dar se pot gasi in orice magazin cunoscut de la noi sau direct google
"Mai tae din ele da-le dreq!"
Deci vii si ceri acilea ajutor, dar cand iti cere cineva o informatie o dai de gard, pai sa nu te trimitem la origini?
Ca sa parafrazez un classic!

#14
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Ok deci sun la ei din nou si le zic sa-mi dea banii inapoi

#15
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
Ai urmat pasii necesari? Activarea nu se face over internet ci by telephone.

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
@cipinet da

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 14:26, said:

Ok deci sun la ei din nou si le zic sa-mi dea banii inapoi

Degeaba suni la ei sa ceri banii.Pe site-ul respectiv era stipulat clar sa activezi licenta intr-un anumit numar maxim de zile ,lucru pe care nu l-ai respectat.A fost o suma foarte mica,asta e,ai pierdut-o.Pana la urma a fost greseala ta.Cumpara alta si activeaza acea licenta intr-un timp util,e singurul lucru ce il poti face.Sincer pentru 30 lei daca as fi eu in situatia ta ,avand in vedere ca e greseala mea ,chiar nu vad de ce m-as mai obosii sa sun la ei sa cer banii??.Eu nu cred ca acel serial key a fost cumparat cu un card furat,,este ceva mai degraba un refurbished sau vreo licenta din Africa(s-a mai discutat pe aici).

Edited by PiticVerde, 10 October 2022 - 15:22.


#18
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Doar am intrebat daca se mai poate activa cumva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate