Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum imi extind wirelessul in casa ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 TehCube, on 15 decembrie 2022 - 01:03, said:

Ce suprafata are casa, sunt mai multe etaje? Unde poti pune routerul si cat trebuie sa bata (in metri, si prin ce pereti)? Ce buget ai?
Da, alea mai bune au raza mai mare, in principiu, dar se alege in functie de factorii specifici spatiului in care ai nevoie de wifi.

Apartament cu multe camere. Routerul actual sta in camera din stanga de o parte, iar camerele in care nu ajunge semnalul sunt cele din partea opusa.

Edited by Ravy, 15 December 2022 - 17:13.


#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 alexandersch, on 08 octombrie 2022 - 21:21, said:

Intai va spun infrastructura din casa si apoi inchei cu intrebarea/rile.
Deci intra o fibra si se duce intr-o camera unde am ceva router wireless care imi da wirelessul in casa. Tot acolo un fir din fibra intra in ceva device care da semnal la TV. Wirelessul ala nu mi ajunge pana in camera cea mai indepartata. Totusi din acel wireless pleaca un cablu de internet standard pana in camera cea mai indepartata unde am pus un router din care trag 2 cabluri spre 2 calculatoare. Deci am net acolo la calculatoare prin cablu dar telefonul nu are net wireless ceea ce e enervant pt ca nici reteaua orange nu prinde in casa asa incat pe telefon is mort. Ce solutii am ? Aia de la rds m-au ametit ca n am inteles nimic, tot ce am inteles e ca mi dau ei ceva echipament si trebe sa platesc 3 lei in plus la abonament. Ca actualul router wireless se face bridge sau ceva emitor nu mai stiu, si ca celalalt router wireless ce o sa il primesc sa il pun la mijlocul casei ca sa bata peste tot, ceva in genu. Ce solutii aveti ? Trebe sa ma leg la cap cu ei sau ma pot descurca pe cont propriu sa mi cumpar de ce am nevoie singur ?
vezi poate te ajuta asa ceva:
https://www.emag.ro/...ASAAEgKpk_D_BwE

#21
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

 alexandersch, on 15 decembrie 2022 - 12:52, said:

Apartament cu multe camere. Routerul actual sta in camera din stanga de o parte, iar camerele in care nu ajunge semnalul sunt cele din partea opusa.

...

 TehCube, on 15 decembrie 2022 - 01:03, said:

[...](in metri, si prin ce pereti)? Ce buget ai?

...ca daca vrei sa fii vag, si raspunsurile vor fi la fel de relevante.
Asa la cum ai descris, mai ales daca e bloc "vechi" (pereti din beton/caramida/etc.) atunci cel mai probabil va fi utila o solutie mesh, cu 2-3 puncte in functie de distanta/numar de camere (unul in locul routerului actual -> cablu -> inca unul in partea opusa, cat de cat centrat).
Daca distanta e mica si peretii sunt subtiri/rigips/etc. atunci poate functioneaza si un router mai nou decent (buget 400-600 de lei p-acolo).
Daca vrei sa pastrezi routerul actual SI poti sa tragi cablu, dai mai putini bani pe un router ieftin si-l setezi ca access point in partea opusa a apartamentului.

Mai conteaza si daca vrei doar sa ai "net" sau daca te intereseaza viteza, ca daca viteza nu conteaza, poate scapi si cu un repeater (extender wireless) de 100-200 de lei, doar ca viteza o sa fie foarte slaba, pot aparea probleme de conexiune, etc.
Mesh e solutia cea mai faina, daca ai posibilitatea sa tragi cablu si bugetul necesar.

#22
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 TehCube, on 15 decembrie 2022 - 18:59, said:

da bloc vechi, pereti vechi beton armat si caramida.

Edited by Ravy, 15 December 2022 - 19:46.


#23
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Atunci nu m-as obosi nici cu un singur router "bun" nici cu extender.
Versiunea ieftina - mai faci rost de un router ieftin, il conectezi prin cablu de primul, si il pui access point.
Versiunea scumpa - mesh

#24
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Nu pot trage cabluri prin toata casa, asta e exclusa.

#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 26.05.2022
Powerline. Ceva de genul: https://www.tp-link....pa8631p-kit/v3/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate